No. 3. VIJFDE JWRGANG. 1866 Doii d erd.ag’ 18 January. BUITENLANDSCH OVERZIGT. BOLSWARDSCHE COURANT. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsuiard, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IBoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is 0,80 per drié maaudenfranco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor bet A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. 10 goed als wee: gooidduizende menschen genoodzaakt, zich langen tijd v-1--'-.—Zoo wordt in Parijs de eene vernieuwd en verfraaidmillioenen guldens worden omge- heeft het toch niet kunnen beletten dat men algemeen weetdat generaal Prim aan het hoofd van den opstand staaten dat generaal Zavalaminister van marine, tegen hem in aantogt is. Die twee namen bewijzen voldoende dat men hier met eene beweging te doen heeftwaarvan de gevolgen voor als nog niet te berekenen zijn. Men heeft hier weder een dier militaire opstandenwaarvan Spanje zoo dikwijls het tooneel is. Men zou geen zoo groot gewigt aan de zaak hechtenindien generaal Prim niet aan’t hoofd stond. Daar zijn er, die voorzien, dat hij en Zavala eindigen zullen met elkander te verstaan om daarna gemeenschappelijk tegen het gouvernement op te treden. Men wil weten dat Prim het voornemen zou hebben, om zich tot regent van Spanje te doen verklaren, tot aan de meerderjarigheid van den kroonprins, die thans 9 jaar oud is. Wie van het damspel houdtweet weldat het vaak moeijelijk isop alle stukken even Zeer acht te geven. Heeft partij een damdan trekt die dam wel eens het meest de aandacht en op andere stukken wordt minder gelet. Onder de nieuwsberigten maken die uit Spanje thans een dam de andere schijnen stukken Van minder gewigt. Uit Amerikadat zoo lang dammen leverdekomen ml enkel stukkenwaardoor het spel weinig van aanzien ver andert. Mexico wordt nog al eens aangeroerd. Er wordt ge zegd dat tusschen de keizers van dat land, van Frankrijk en van Oostenrijk persoonlijk onderhandeld wordt, om de Vereenigde Staten gerust te stellen omtrent den tijd, waar op de Franschen Mexico zullen verlaten. Keizer Frans Jozef zou zich over zijn broeder in Mexico willen erbar men en een vreemdenlegioen voor hem tot stand brengen, als ’t hem (keizer Frans) niet aan geld ontbrak. Dit vertelt men elkander in Parijsen in Washington (Vereenigde Staten) gaat het geruchtdat FrankrijkEn geland ItaliëOostenrijk en Spanje een verbond gesloten hebben, om keizer Max op den troon van Mexico te hand haven. (Spanje zal nil wel bedanken.) Nog spreekt men er in Engeland vandat in Mexico een omwenteling tegen Maximiliaan is uitgebarstenmaar de Engelschen willen ’t niet gelooven. Koning Georgevan Griekenlandwil van de hulp die hem in ons vorig No. werd toegezegd niets weten. Hij heeft de vrienden voor hun goeden wil bedankt, en Zegt dat hij ’t zelf wel redden zal. In Noorwegen is het weder bijzonder zachtzelfs in Drontheim heeft men nog geen vorst of sneeuw gehad terwijl in Ghristiaansand de rozen in vollen bloei staan. In Silezië is den 4 dezer zoo veel sneeuw gevallendat de postkar van Hirschberg naarReibnitz 8 Uur op dezelfde plaats moest blijven. En de Engelsche weerkundige Th. D. Plant zegt, dat wij nog een strengen winter zullen hebben; hij heelt er 30 jaar op gestudeerd. In Parijs worden gevraagd timmerlieden metselaars en steenbikkers. De heer Haussman laat 340 huizen afbreken, om daarna andere te laten opbouwen. 10,000 huisgezin nen bestaande uit ongeveer 40,000 personenmoeten verhuizen. Zoo wordt in Parijs de eene wijk na de andere geslooptmillioenen guldens worden zoo goed als wegge gooid duizende menschen genoodzaakt, zich langen tijd te behelpen. Zoo wordt in Parijs de eene wijk na de andere Opstand in Spanje! We kunnen ons voorstellen, hoe de courantenschrijvers zich de handen hebben gewreven toen de telegraaf dit berigt bragt. ’t Is toch maar zoo het nieuws is zoo eentoonigals er niet hier of daar wordt geplukhaard of ten minste kans bestaatdat er ge plukhaard zal worden. Gewoonlijk is er ook stof, om uit een of ander hoekje der groote aarde te spreken van geleverde of aanstaande gevechtenin de laatste weken echter hadden de couranten niets te vermelden dan ge ruchten die werden tegengesprokenen beschouwingen over die geruchten door menschen die wat zeiden, omdat ze wat zeggen moesten. Maar nu opstand in Spanje dat is eene gebeurteniswaarvan wat te vertellen zal zijn. En wat weet men nu van dien opstand? Ja, dat is niet veel. In Spanje toch heeft ieder de vrijheid, berigten voor ’t buitenland aan het telegraafkantoor te brengen de telegrafist neemt ze aan maar is zoo vrij ze niet over te zenden als ze iets behelzen wat de regering liever ge heim houden wil. En nu neemt de regering weer de vrij heid om aan ’t buitenland zooveel of zoo weinig bekend te maken als het haar goeddunkten de zaken zoo voor te stellendat er ook wat overbhjft te raden. Volgens telegrammen uit Madrid, die sedert 5'Janna rij zijn verzonden is die hoofdstad in staat van beleg ver klaard maar is de bevolking daarzoowel als in de pro vinciën rustig. De minister-president O’Donnell, verklaart in de cortesdat hij de overtuiging heeft van het spoedig herstel der goede ordedat de toestand ernstig is aangezien de zamenzwering uitgebreide vertakkingen heeft door geheel Spanje dat hij in twee dagen de rust hoopt te herstellen. (Rijmt dat niet goed?) Voorts, Prim, het hoofd van den opstand, vlugt voor zijne vervolgers en is soms op twee, drie plaatsen tegelijk. De opstande lingen zijn ontmoedigdvinden nergens bijvalhet oproer zal wel spoedig gedempt zijn en -men zendt nog gedu rig nieuwe troepen af op die moedeloozen. Prim is ge slagen de opstand gedempt. Ook de Franschen deelen in hunne bladen eenige bij zonderheden mede nopens den opstand bij hunne naburen. Hieruit blijktdat die opstand meer deelneming vindt dan bovengenoemde telegrammen het doen voorkomen. Hier en daar heeft zich het garnizoen bij de beweging aange sloten en er is alle redenom te denkendat generaal Primhoe woelziek van aard hij ook zijn moge, zich niet hals over hoofd in de armen der beweging beeft gewor- gen zonder zeker te zijn van een aanhang. Uit Parijs schrijft men: De berigten uit Spanje luiden bij voortduring zeer ongunstig. Men stelt hier niet het minste vertrouwen in de geruststellende dépêches van daar. Men herinnert zich, dat O’Donnell in 1854 eveneens eene revolutie met een hand vol soldaten tot stand bragten voorspelt aan het gouvernement der koningin geen langen duur. Hier ontvangen particuliere brieven meldendat het volk wel is waar geen partij trekt voor de opstande lingen maar toch eene zoodanige houding aanneemtdat daardoor de handelingen der regeringstroepen worden be lemmerd. En hoewel het gouvernement alle mogelijke voorzorgen ®eemtom het publiek niet al te veel angst aan te jagen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1