1866. VIJFDE JAARGANG. TSTo. S. BOLSWARDSCHE COURANT 1 Ftsbruarij. Donderdag 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Frankrijk van de vorige zamenkomst De Abonuements-prijs is 0,80 per drie maaudenfranco per post 0,95. De prijs der Advertentie!! is van 1—=6 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CII P E R S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. van de rekening der VERGADERING van hen GEMEENTE RAAD van B0LSWARD. Op Dingsdag den 23 Januarij 1866. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen worden behandeld de navolgende punten: Procesverbaal van verificatie der gemeentekas4e kwartaal 1865. Notificatie. Verzoek van Schutters om voor Stads rekening gekleed te worden. De beslissing aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Bestek en Voorwaarden wegens het maken eener Brug over de nieuwe doorgraving buiten de Blaauwpoort. Ter visie gelegd. Voorstel nopens de herziening der Verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd. De bedoelde herziening aan de bij art. 166 der gemeentewet be doelde commissie opgedragen welke commissie bestaande uit den heer Burgemeester en den heer Mr. B. J. de Kok, wordt aange vuld met den heer Dr. G. Hamming. Advies van Burgemeester en Wethouders, op het verzoek van den Stads Bouwmeester G. van der Werf om verhooging van jaarwedde. Adviezen van den Raad van administratie der Bank van Leening om vermeerdering van tracte- en van Burgemeester en tugal is aangekomen. Of het nu uit zal zijn met het nieuws uit Spanje? Waarschijnlijk niet; want O’Donnell is bij het volk gehaat en staat ook bij de koningin in geen te best blaadje. Maar O'Donnell is een slimmert. Men zegt (hoe men alles zoo te weten komt, is onbekend), dat O’Donnell de koningin bewegen wilom de regering maar neer te leggen en die aan haar öjarigen zoon op te dragen onder zijne (O’Donnells) voogdij. Hij zou hierover eens met de koningin willen praten, als deze zich, wegens hare bevalling, niet met de staatszaken kan bemoeijen. Madrid 24 Jan. De ministers zijn ten paleize ontboden, daar de koningin het oogenblik harer bevalling voelt na deren. ’s Avonds. De koningin is bevallen van een prins. Deze berigten zullen wel waar zijn. Maar toen behelzen ze weer wat vreemds. Van een gewoon kind toch maakt men bekenddat het geboren isde Spaansche ministers ontvingen de boodschap »De koningin zal bevallenof je as je blieft gaauw eens wildet komen”. En nu haastig het mooiste pak aan en dan in ’t paleis afwachten dat het huisgezin der koningin met een klein lid wordt ver meerderd. O’Donnell zal nu eerstdaags zijne boodschap bij de ko ningin kunnen doen. Nemen we nu voor ditmaal afscheid van Spanjena nog herinnerd te hebben dat de Spanjaarden nog het ver driet hebben dat ze in Chili geen baas kunnen blijven. De Spaansche oorlogschepen blokkeren de Ghiliaansche ha vens maar kunnen toch niet beletten dat vijandelijke of onzijdige schepen die havens in en uitgaan. Als koningin Isabella hersteld ismag zij wel wat grootere raagt er op afzendendie goed doortastof Spanje zal er met verlies afkomen. Sedert lang is men gewoon, de opening der fransche kamer met belangstelling te gemoet te zien. Is het oogen blik daar, dan is het overal: Luistert toe, Napoleon zal spreken. Zoo was het ook nu weder. Wat zal de keizer zeggen, vooral van Mexico De kamers zijn geopend. Napoleon heeft gesprokenen niet weinig ook. Uit zijne vele woorden zullen de Fran- schen kunnen leeren, zoo ze het ten minste nog niet weten, dat zij geregeerd worden zooals dat voor hen pastdat zij er naar moeten streven, om allerwege kundigheden en ge zonde staatkundige leerstellingen te verspreiden te gelijk met de liefde tol het welzijn des volks en de godsdienstige beginselen. Overigens zijn zij het meest vrije volk der wereld, als zij maar doen wat de keizer zegt. Voorts kre gen ze een prijsje, dat ze zich zoo goed hebben gehouden, toen Napoleon er op uit was, om een kijkje in Algiers te nemen, terwijl de keizer er wel wat naïf bijvoegde, hoe toen gebleken wasdat hij gemist kon worden. Nog ver nemen de Franschen, dat ten opzigte van andere staten alles in de beste orde is; dat zij zich boos hebben ge maakt op den moordenaar van Lincoln en getreurd over ’t overlijden van Belgiës koning. En wat Mexico betreft, daar is alles zoo gegaan, als de keizer begrepen heeft, dat het gaan moestzoodat de fransche soldaten (de dooden natuurlijk niet meegerekend) eerstdaags weer in Frankrijk terug kunnen komen. Dit laatste schijnt dan ook wel noodig te zijn, zal Frank rijk vrede houden met de Vereenigde Staten waar men het talmen schijnt moede te worden. En daar Napoleon op het verzoek van L. R. Lanting ment als Directeur van die inrigting "Wethouders op het verzoek van denzelfden om wachtgeldwegens het vervallen der betrekking van Plaatselijk Ontvanger. Ter visie gelegd. Benoeming van Commissiën tot opneming Gestichtendienst 1865. Als zoodanig benoemd voor het Weeshuis: De heeren J. Brouwer Dz. en C. J. Westerbaan. Voor het Algemeen Stads Armenhuis: De heeren J. B. v. d. Oever, W. A. Peereboom en D. G. de Jong. Voor het St. Anthonij Gasthuis: De heeren Mr. B. J. de Kok, Dr. G. Hamming en S. R. Dijkstra. BUITENL ANDSCH OVERZIG T. Men spreekt en schrijft nog altijd over Spanje, men ontvangt nog altijd berigten uit Spanje. Wel weten we nu reeds, dat de Spaansche berigten Spaansch zijn en niet te vertrouwen maar als we nu toch over Spanje willen meespreken (en dat zullen we wel niet kunnen laten) welke berigten zijn dan zekerder, dan de onzekere tele grammen die de regering van daar afzendt. Anderen zeg gen wel’t zal zóó of zóó zijn maar dat regt hebben wij ooken dat regt laten we ook onzen lezerswanneer ze de volgende telegrammen hebben gelezen 17 Jan. Prim is op weg naar Andalusiëhij heeft een gedeelte van den spoorweg van Guidad Real op Badajoz vermeld. 18 Jan. Madrid is rustig; men zegt dat in de provin ciën een opstand is uitgebarsten. 19 Jan. Men gelooft dat de opstandelingen op Portu- geesch grondgebied zijn. Het is allerwege rustig. 21 Jan. Prim is de Portugesche grenzen overgetrokken en heeft zijn paarden en wapens aan den alcalde (hoofd der burgerlijke gemeente) van Ensinasola overgeleverd. 24 Jan. Eene dépêche van den Spaanschen gezant te Lissabon zegt, dat Prim met 600 paarden te Barancos was aangekomenzich bereid verklarende om zijne paarden wagensenz. aan den Spaanschen commissaris over te geven. Zietde berigten zijn niet meer zoo verward als in den beginnehet schijnt nu tochdat Prim werkelijk in Por-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1