8 Februarij. Donderdag BUITENL ANDSCH OVEEZIGT. 1S00. VIJFDE JAARGANG. JNo. 0. BOLSWABDSCHE COUHANT reld. stellen pleinen nu naar New-York. Daar is de winter koud als men er hem in de laatste 25 jaar De fran- De Abonuemcnts-prijs is '0,80 per drie ma(mden>, frana»;}KX post 0,95. De prijs der Advertentie® is van'1fi regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C P E R B S Az. te Bolsward, wien rnen alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. gebouw opgerigtwaaraan Om geen tijd te verliezen mogen ze ’s middags niet naar huis te etenmaar hun middagmaal bij ’twerk zelf gebruiken. Als dat gebouw gereed is, kunnen daar voorwerpen van kunsten industrie, uit alle oorden der aarde worden heen gezonden en die zullen dan ten toon gesteld worden. En orndat dit alles wat moegelijk met één woord te zeggen is noemt men het wereld-tentoonstellingen zegt zoo toch iets anders dan men meent. Niet alleen de Marseillaise, ook de guillotine houden sommige Franschen in gedachtenis. De heer Couvreux was bang voor zijne vrouw en wenschte zonder pijn te sterven. Te Napels in een hótel voor eenigen tijd gelogeerd fabri ceerde hij in de deur van zijn slaapkamer een beweegbare bijlwaarop een gewigt van 00 kilo drukte. Van de deugdelijkheid van zijn werktuig overtuigde hij zich door het onthoofden van katten en vogels. Eindelijk plaatste hij in de deur eene tafel, bedekte die met een zwart kleed, legde er een wit kussen op en ging toenmet het hoofd op dat kussenonder de bijl liggen. Nu was het genoeg, het touw nog los te maken, cn de bijl scheidde het hoofd van den romp. Toen men den volgenden morgen in zijn kamer wilde gaanvond men het lijk en begreep men waarom hij de deur zoo zorgvuldig met gordijnen bad be hangen en waar de katten en vogels waren gebleven die men hem voor en na naar zijne slaapkamer had zien dragen. Op de tafel vond men een testamentwaarbij hij eenige duizend francs aan de bedienden van het hótel ver maakte. Zijne erfgenamen willen die niet betalenen de zaak is in proces. Hoort men hier te lande nog al eens van dolle honden,, uit Frankrijk verhaalt men van een wolf, die door een schot was getroffen en daardoor dol zou geworden zijn. Hij zwierf rond in de omstreken van Naut en St. Jean de Brueien wierp zich daar onverwacht op een man die truffels zochten na dezen half verscheurd te hebben liet hij hem los en overviel een jong meisjedat hij ins gelijks vreeselijk verwondde. Een jager verscheen, gewa pend met een geweer met dubbelen loop. Om niet het meisje te treffen naderde hij den wolf tot op korten af stand maar deze wachtte zijn schot niet af, liet het meisje los viel den jager aan en bragt hem eene wonde toe in de wangeer hij nog van het geweer gebruik kon maken. De jager deed echter een zijspronglegde snel zijn geweer aan en deed het monster door zijn dubbele lading dood neervallen. De man en het meisje zouden reeds overleden, de jager buiten gevaar zijn. Te Noyelles heeft een veehandelaar ’s nachts zijne vrouw vermoord ennadat hij het lijk omgeven had met allerlei ligt brandbare stoffenzijn huis aan twee punten in brand gestoken. Terwijl de brandweer op het geroep van brand ter plaatse verscheenwas ook de moordenaar tegenwoor dig en daar niemand aan moord dachtwerd hij met spoedig was de politie bij de hand en liep het met wat straatrumoer af. De belhamels werden gegrepen en de kudde verstrooid, ’t Zou ook jammer zijn voor de te hou den wereld-tentoonstellingals de Parijzenaars nu onrustig werden. Weet gewat eene wereld-tentoonstelling is Natuurlijk niets anders dan eene tentoonstelling der we- En zou men nu in Parijs de wereld willen ten toon Toch niet. Op het Champ de Marseen der van Parijs wordt een i 0.000 werklieden bezig zijn. ’s middags niet Als geene buitengewoon belangrijke gebeurtenissen ons dringen om anders te handelenvertellen we liefst eerst van de dingen die veraf zijn, om al vertellende digter bij huis te komen. In ’t begin worden we dan gehoord, om dat elk nieuwsgierig is, en aan ’t einde, omdat elks belang stelling grooter is in’t nabijzijnde, dan in ’t veraf gelegene. Prim trekt onze aandacht niet meer, daarom spreken we nu ook van Spanje niet het eerst. Zeker heugt het onze lezers nog wel, dat in der tijd zeven FranscheEngelsche en Nederlandsche schepen op Ja pan zijn afgezonden, om den geestelijken keizer (Japan heeft een geestelijk en een wereldlijk opperhoofd) te leeren, dat een eerlijk man zijn woord houdt. Die schepen zijn in Japan gearriveerd, en de bevelhebbers beduidden zijne geestelijke majesteit, dat zij de noodige kanonnen enz. had den medegebragt, en die ook zouden gebruiken, wanneer de keizer er van gediend wilde zijn. Maar Z. M. ant woordde: ’thoefde niet, zoodanig onthaal was geen kost voor een geestelijke, enz. De vroeger met de Europeanen gesloten tractaten wilde hij ratificeren, dat zooveel zegt, als het vroeger gemaakt accoord aannemen, en de haven van Hiago voor hen openstellen. In N. Amerika wacht de gewezen president Jefferson Da vis nog altijd vergeefs op zijne teregtstelling. Men wijt die vertraging daaraan, dat de orde en kalmte in Virginia nog niet genoegzaam hersteld zijnom er een regtsgeding naar de voorschriften der burgerlijke wetgeving te kunnen houden. Intusschen is het nu bekend, dat hij wordt be schuldigd van verraad, van aanhitsing tot het vermoorden van president Lincoln en van wreedheid jegens de soldaten der Unie. Als een voorbeeld, dat de overwonnen partij nog niet overal verzoend is, wordt medegedeeld, dat Wil liam Johnson, broeder van den president, te Velasco in Texas is overleden ten gevolge eener wonde, enkel door gebrek aan geneeskundige hulpdaar de geneesheeren weigerden een broeder van den president der Unie bij te staan. De geneeskundigen van Velason zeiden, dat er te veel Johnsons waren. Turfschippers! koudzoo 1 niet gekend heeft. Omtrent Mexico nog altijd strijdige berigten. sche minister Drouïn de Lhuys heeft gezegd, dat de fran sche troepen dat land zullen verlaten, maar niet wanneer. Chili staat nog vijandig tegenover Spanje en Peru wil Chili bijstaan. Dit neemt Spanje zoo kwalijk, dat het zijn gezant te Peru heeft teruggeroepen. En de Chiliaansche kapers zijn reeds zoo brutaal, dat ze zich op de kusten van de Spaansche provincie Valencia wagenom daar jagt te maken op de Spaansche kustvaarders. Het fregat Isabella zal ze verjagen of vangen of vernielen. Gelukkig voor Spanje, dat de Prim-historie is geëindigd. Uit de provinciën Barcelona en Tarragona zijn de opstan delingen geheel verdwenen althans zij houden zich ach ter de schermen. Om het oproermaken niet geheel te verleeren, doorkruis ten den 23 January een honderdvijftigtal personen het kwartier Hopincourt te Parijs, onder het roepen van: Leve de republieken het zingen van de Marseillaise. Maar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1