Ji X s ivo. r. 'lil 1806. VIJFDE JAARGAXtk BOLSWARDSCHE COURANT K 15 Februiirij. Donderdag En alle ministers waren van oordeel, dat zijne 9. Rapport 10. Besluit BUITENLANDSCH OVERZIGT. deze gebeurtenis geen van de Commissie van Werkverschaf- 1864 65. p schapen runderen en menschen. bierzegt men in Perziëdat het een eener geldleening voor De Abonuements-prijs is 0,80 per drie maauden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor liet A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groot® letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. van posten der be- pretentiën uit de fond- had. En voorts vertrouwde teregt zou komen. Ook de Gelijk bekend isis Siberië de groote strafplaats voor Russische staatsmisdadigers. De voor een paar jaar aan den dag gelegde vrijheidszucht der Polen heeft ook velen van dat volk een plek in Siberië doen verwerven, om daarjagt te maken op pelsdieren in de mijnen te wroetenenz. Nu is uit Siberië berigt ontvangen dat een groot aantal staatkundig veroordeelden het leven heeft verloren in ecne mijn, tengevolge van het invallen van den schacht. Ver scheidene Russische ambtenaren zijn eveneens daarbij om gekomen. Men heeft onverwijld de krachtigste pogingen tot redding der bedolven personen in het werk gesteld maar te vergeefs. De massa neergestorte rotsblokken en aarde was zoo groot, dat vele dagen verliepen, alvorens men ter plaatse van het onheil was genaderd. Niet alleen in het Westenook in ’t Oosten heeft de «Wintervorst zijn zetel opgeslagen”. In Perzië heeft het gesneeuwd, en wel in zoo erge matedat hooge en sterke cypressen den last niet konden doorslaan. Den schah (vorst) kon dat echter niet deeren, hij ging er even goed om op de jagt, en de heeren ministers, met de handen in de zak ken klappertandende en bibberende van de koudeachter hem aan. Eindelijk echter, toen het den vorst ook te koud werd, was het: «komt, jongens! wij gaan maar weer naar huiswat hebben we er ook aanwe vangen toch niets”. En alle ministers waren van oordeel, dat zijne hoogheid geen beter besluit kon nemen. En ’t was ook den wolven, vossen en jakhalzen aangenaam, ’t Werd hun daar in ’t gebergte koud genoeg; zij daalden af naar de valleijen en maakten jagt o] En even als wij 1 zeldzame winter is. In de Vereenigde Staten heeft men ’t nog altijd druk te gen Frankrijk over Mexico. Ook is men met de regeling omtrent de Zuidelijke Staten nog niet aan’t einde. Onder al die drukte zal menige flesch ontzield en menige sigaar gerookt of verbeten worden, ’tIs al geen schade, wat er van komt. In New-York alleen bestaan 20000 menschen van ’t sigarenmaken. De meesten verdienen 48 dollars 45) per weekdaar hun van de 1000 stuks 2 a 3 dol lars betaald wordt, ’t Kan dus geen kwaad dat jongens van 10 jaar eens aanstekener wordt voor genoegzamen voorraad gezorgd. Reeds in het vorig No. hadden we kunnen melden dat de Mexicaansche stad Bagdad door een troep Noord-Ameri- kanen w’as overrompeldmaar ook niet meer dan dat. Thans meldt men daaromtrent het volgende: In den nacht van 4 op 5 Januarij trokken 123 negers van het 118e regement onder kolonel Reid in drie afdeelingen bij Clarksville de Rio Grande over. Ee,n dezer detachementen rukte den 5den Bagdad binnenmaakte 400 gevangenen en nam 4 kanonnen. Het tweede overrompelde den Mexi- caanschen wachtpost van Ferry. Een Mexicaan werd ge dood, de overige manschappen gaven zich over. Het der de detachement nam kolonel Rice, kommandant van Bagdad, in zijn hoofdkwartier gevangen. Circa 10 man vuurden op de Mexicaansche kanonneerboot Antonio, waardoor een ser geant gedood en verscheiden soldaten gewond werden. De Antonio antwoordde met een salvo, en eenige aanvallers werden gedood of gekwetst. Den 6den bombardeerde eene fransche korvet Bagdad zonder veel schade aan te rigten. Spoedig werd ook door de Unionisten hevig op het schip geschoten. Eene afdee- ling van 200 kleurlingen van het 118e regement werd af gezonden om de in Bagdad wonende burgers der Unie te beschermen, en den 7den door het 47e regement infanterie afgelost. Het heeft in last bij een mogelijken aanval der keizerlijken terug te trekken. Bagdad moet bijna geheel ledig staan en uitgeplunderd zijn. De naar Brownsville overgebragte buit werd echter den negers weder ontnomen en den eigenaars terug gezonden, liet schijnt, dat men hier meer te denken heeft aan soldatenmoedwildan aan vijandige oogmerken van de regering der Vereenigde Sta ten, die verklaard heeft, om deze gebeurtenis geen ruzie met Frankrijk te willen hebben. Prim is gelogeerd bij een zijner vrienden in Portugal. Zijne bende had bij de aankomst aldaar grooten honger en is te gast geweest bij de Portugesche boeren. De Hongaren toonen blijdschap over het bezoek van ’t keizerlijk echtpaar; overal wordt het met geestdrift ontvan gen. De keizer heeft gezegddat het hem verheugdede stenden en afgevaardigden te ontmoeten, vooral ook, om dat zijne vrouw er nu bij was. Hieraan toch konden zij zien, hoeveel hij met hen oi Z. M.dat nu alles wel keizerin zeide, dat het haar aangenaam was, zoo hartelijk begroet te worden door de stenden en afgevaardigden van en overschrijving grootingen over 1865 en voldoening van sen voor onvoorziene uitgaven. 8. Proces-Verbaal van de verificatie der gemeentekas, over het 4e kwartaal 1865. Notificatie. t van de Commissie, betreffende een adres om opheffing van het kerkepad tusschen Gaast en Ferwoude, en daarstelling van een nieuw pad. In handen van Burgemeester en Wethouders. om in het dorp Idsegahnizumnaar de school een be straat voetpad daartestellen. 11. Walbeschoeijing te Parraga, wegruiming van het Tijnjebrugje etc. Deze zaak tot eene volgende vergadering aangehouden. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD VAN WONSERADEEL. Op Donderdag den 8 February I860. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergade- ringwerden behandeld de volgende punten. 1. Resolutie van H U. Ged. Staten, met een adres van eenige inge zetenen van Makkum, omtrent den slechten toestand van het vaar water van uit het Makkumermeer, door Schraard, Witmarsum en Arum tot Franeker. Commissoriaal. 2. Adres van S. H. Alkema, verzoekende in koop een strookje grond, achter zijne woning. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. 3. Besluit, houdende benoeming van Pieter Molenaar, tot hulpon derwijzer te Makkum. 4. Rekening en verantwoording ling te Makkum, over 1 Na onderzoek door eene Commissie, de rekening gearresteerd. 5. Besluit, houdende wijziging en aanvulling van de dorpsbegrooting van Exmorraover 1865. 6. Besluitwaarbij wordt vastgestcld het plan Exmorra, ad 142,84. 7. Besluit bepalende de af-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1