1SGG- VIJFDE JAARG VNG. No. 8. BOLSWARDSCHE COURANT 22 February* Donderdag strook grond achter hunne erven BÜITENLANDSCH OVERZIGT. van Bólsward op Sneek tegemoetkoming als zoodanig. Afgewezen. aan den Dijkstraat, van den afgegraven De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maauden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groots letters worden naar plaats ruimte berekend. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD van BÓLSWARD. Op Woensdag den 14 Februarij 1866. Tegenwoordig Na lening en van Adam Dijkstra. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door D. C U P E R (J S Az. te Bólsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Ifoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. van het bepaalde in van het gewoon onderhoud der waren alle leden. goedkeuring der notulen van de vorige zamenkomst worden behandeld dc navolgende punten. 1. Resolutie van Geil. Staten, houdende goedkeuring der gemeente- rekening, dienst 1864. Notificatie. 2. Besluit van Dezelfdennopens de opvolging art. 200 der Gemeente-wet. Notificatie. 3. Benoeming van eeneu klokluider in de Martinitoren. Als zoodanig benoemd de persoon 4. Verzoek van A. .1. Andela, veerschipper om eene 5. Verzoek van de eigenaars der laatste vijf huizen om eene Stadswal. In handen van B. en W. om advies. 6. Mededeeling nopens de regeling straten en wallen. Notificatie. 7. Bestek en voorwaardenwegens het maken eener brug over de Napoleon ver- er moge ge beuren, wat wil, en dat ook zijne echtgenoote, keizerin Charlotte eene Kenau is, die gezegd heeft, «zich liever naar ’tschavot te laten riepen, dan de hoofdstad te verlaten”. Naar Washington heeft keizer Max zeker geen gezant met die boodschap heengezonden; immers bij een gesprek, dat Generaal Grant met den Amerikaanschen Minister van Staat, den heer Seward, over het al of niet verdrijven des keizers voerde, zei laatstgenoemde: «interventie in Mexico is noodig en Max moet verjaagd worden”. «Spaar die moeite antwoordde Grant want hij zal wel van zelf verhuizen, zonder dat wij hem het hazepad doen kiezen”. Van de Kaap de Goede Hoopmeldt mendat de hitte daar omstreeks de helft van December voorbeeldeloos was; op den 13den teekende de thermometer 136 graden in de zon en 103 in de schaduw, 92 in eene kamer en 77 in den koelsten kelder. In Syrië hebben de Maronieten en de Drusen weer met elkander overhoop gelegen. De eersten zijn Katholieke Chris tenen en verlangen onafhankelijk te zijn van de Turksche opperheerschappij. De laatsten zijn aanhangers van den Egyptischen sultan Hakeinin wien God zich, volgens hun geloof, heeft geopenbaard. De Maronieten overvielen de Drusen en beloofden zich zelven, dat zij hen allen uitroei- jen of verjagen zoudenmaar de Drusen vroegen en ver kregen hulp van de Turkendie aan de Christenen deden gevoelen, dat zij zich te veel beloofd hadden. Allen on* derwiepen zich aan den sultan, en nu is tin den Libanon weer rustig. In Gallicië heerscht thans groote hongersnood. Alle klas sen der maatschappij lijden er onder en dagelijks sterft er een aantal ingezetenen door gebrek. Het is een gewoon verschijnsel, dat men de lijken van verhongerde vrouwen en kinderen op straat vindt. Oostenrijk en Pruisen die elkander zoo trouw hebben geholpen om Schleswich Holstein vrij te makenschijnen A niet langer met elkander te kunnen vinden. Daar zijn in Holstein, die meenen, dat ze nog niet vrij genoeg zijn, en er nog altijd over malen, dat Augustenburg Holstein moest regeren. Nu wordt Oostenrijk in het Berhjnsch dag blad de Kreuz-Zeitung beschuldigddat het die ondank bare Holsteiners in de hand werkt en dus twist zoekt met Pruisen. En dan vervolgt de Kreuz-Zeitung: «Wij ver wachten dat Pruisen niet gedoogen zaldat het doof nieuwe doorgravingbuiten de Blaauwpoort. Goedgekeurd. 8. Advies van Burgemeester en Wethouders, op het verzoek van den Stads-Bouwmeester G. van der Werf, om verhooging van jaar wedde. Met het oog op de vermeerderende werkzaamheden deze jaarwedde met f 200." verhoogd. 9. Advies van den Raad van administratie der Bank van Leening op het verzoek van L. R. Lantinga, Directeur, om vermeerdering van tractementen van Burgemeester en Wethoudersop het verzoek van denzelfden, om wachtgeld wegens het vervallen der betrekking van plaatselijk Ontvanger. In verband daarmede de jaarwedde van Directeur der Bank van Leening, met/200.» vermeerderd en het verzoek om wachtgeld afgewezen. goed; immers onlangs is eene der grootste merkwaardighe den ontdekt in den aan mineralen zoo rijken staat Nevada, in het westelijk deel der Ver. Staten van Noord-Amerika. Die merkwaardigheid is een berg van steen-, rots- of klip zout, 20 mijlen van de Meadowvallei en 18 mijlen van de Colorado rivier verwijderd. Deze zonderlinge berg verheft zich steil uit de vlakte opwaarts ter hoogte van 400 voet en bestaat enkel uit zuiver gekristalliseerd zout, zonder in- mengsel van steenen of aarde. Hij heeft het voorkomen van glas en is geheel doorschijnend. Wanneer de zon er hare stralen op schiet, is de glans inderdaad betooverend. Het innemen van Bagdad door een hoopje soldaten der Unie heeft niet veel te beteekenen gehad. De troepen van Maximiliaan hebben die stad reeds weer bezet. Voorts wil men weten, dat te Parijs een buitengewoon gezant uit Mexico is aangekomendie aan zekerde, dat Maximiliaan niet wegloopen zal, Wij beginnen ons nieuws met te spreken over wat ouds. Daar zullen toch onder onze lezers ook wel beminnaars van het oude zijn, en hun zal het ongetwijfeld aangenaam zijn te vernemen, dat de geograaf A. Peterman heett be kend gemaakt, dat in ’t N. van Siberië, aan de Tasbaai, een mammouth met huid en haar uit den bodem is te voor schijn gebragt. Een mammouth, een dier uit de voorwe reld’, dat veel gelijkt op een olifant, maar veel grooter is. Wie weet, hoeveel duizenile jaren zijn voorbijgegaan, sedert dit reusachtig schepsel door de bederfwerende ijskorst ingesloten werd De keizerlijke akademie in Rusland zal een geleerde heenzenden, om kennis met dat beest te ma ken. Men heeft te Petersburg wel reeds een geraamte van een mammouth, maar om zoon ’n dier te zien met huid en haar, is waarlijk voor een liefhebber wel een reisje waard. Jammer, dat Siberië wat heel ver weg is en er de herber gen in geen te besten reuk staan. Zij, die schouderophalend mogten zeggen: «Hm, ’t is ook wat, een dood creatuur!” zij hooren vast liever, dat de Russen in Noord-Amerikaterwijl ze bezig waren met het leggen van telegraafdraden, een streek lands hebben gevonden" waar nog rijker goudlagen worden aan getroffen, dan die van Californië. Jammer, dat Russisch Amerika wat heel ver weg en in 't bezit der Russen is. Wilt ge uals de vos met de druiven, troosten met een spreukje, en zegt ge: «zout is toch beter dan goud”, ook

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1