I Jl bil VIJFDE JAAHGANG. No. O. 1866. BOISWARDSCHE COURANT 1 Maart. Donderdag BUITENLANDSCH OVERZIGT. 1 de Arkansasri- loord toen het De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden; framctfipwt pest f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IKoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. Op de Ohio sprong de Missouri in de lucht; zij was een der grootste passagiersbooten op die rivieren werd op 100,000 dollars geschat; er waren 120 personen aan boord, van welke ongeveer 100 zouden omgekomen zijn. Peru heeft, ten gevolge van zijn verbond met Chili, aan Spanje den oorlog verklaard. Reeds heeft het zijn vloot naar Chili gezonden om hoe eer hoe beter de vijandelijk heden te kunnen beginnen. Een telegram, let wel! uit Madrid, verzekert, dat de Spaansche vloot die van Chili en Peru bij het eiland Juan Fernandez heeft ontmoet, en daarop eene overwinning be vochten. Andere berigten verzekeren, dat de Ghiliaansche kapers verscheidene Spaansche schepen hebben opgebragt. Engeland moet nog voortdurend op zijne hoede zijn tegen de Fenians in Ierland. Lord Wode House heeft verklaard, dat hij voor de rust des lands niet kan instaan, als hij niet gemagtigd wordt, om naar bevind van zaken te han delen. In eene buitengewone zitting van de beide Huizen van’t Parlement is dan ook den 17 February besloten, de 1. .1 i T I 1 i t 1 nit r»z» i-r i eene wettelij- zonder magtiging van hechtenis mag genomenen binnen 24 uren Reeds Engeland, en wordt er als waar- Maar, wie genoeg verdient, kan er De opstand in 'tZuiden en de vrijverklaring der slaven is de oorzaak gewordendat de grondwet der Ver. Staten moet worden nagezien en hier en daar wat veranderd. Nu ’t Congres duidelijk en verstaan- Toen we in ons vorig nomtner schreven»nu is ’t in den Libanon weer rustig”, toen wisten we niet, dat alles daar nog in vreeselijke onrust was, en dat, in plaats van de Drusen, de Maronieten daar de overhand hadden. In vereeniging met de Turken deden de Drusen tot drie maal toe een aanval op de steile hoogten, waarop de Ma ronieten gelegerd waren. Maar nu trok Jozef Karam, de aanvoerder der Maronieten, om de legerplaats zijner vijan den heen, cn viel deze zoo woedend met de bajonet aan, dat zij in verwarring de vlugt namen. De Turken verlo ren bij deze gelegenheid duizend man, dat is het vierde deel van hun geheel aantal. De overigen zochten hier en daar schuilplaatsen in ’t gebergte, om daarna heimelijk naar Tripoli terug te keeren. Karam heeft bijna alle christen krijgsgevangenen in vrijheid gesteld. Voorts gelukte het den Maronieten, het berggeschut van Emir Pacha te vermeesteren benevens eene menigte krijgs behoeften, die hun zeer te stade zullen komen, daar aan hunne uitrusting nog al het een en ander ontbreekt. Men verwacht thans een leger van 10,000 Turken en vreest, dat de gruwelen van 1860 herhaald zullen worden. In de Ver. Staten van Noord-Amerika heeft men goeden moeddat de rampen van den burger-oorlog zullen te bo ven gekomen worden. Al de takken van volksbedrijvig- heid zijn door het herstel des vredes verlevendigd; de af gedankte soldaten hebben de werkplaatsen weêr bevolkt. Er is werk in overvloed, en wel rijk bij worden. De opstand in ’t Zuiden zeggen sommige leden van baardat de Zuidelijken daaraan niet mogen meehelpen en dat die in ’t Congres niet eerder mogen stemmen, vóór dat de Noordelijken de grondwet kant en klaar hebben. President Johnson denkt er anders overen men meent dat zijne verzoenende staatkunde het wel winnen zal. Twee ontzettende stoomboot-ontplolïingen hebben in de Ver. Staten plaats gehad. De Miamiop 1 vier, had ongeveer 250 passagiers aan bi ongeluk gebeurde. De ontploffing had plaats te 7 uur des avonds, nadat men het avondeten had gebruikt en rondom de kagchel gezeten, anecdoten hoorde vertellen en verlangde, dat men maar t’ huis was. Een aantal officieren en soldaten, die het pleizieriger von den, op het dek en in de ruime lucht hunne avonturen en heldendaden te herdenkenvoelden eensklapsdat hun de grond onder de voeten wegzonk, en allen kwamen door ’tvuur of den stoom jammerlijk om. Alleen de majoor Rankin en de geneesheer Jenkins ontkwamen de algemeene ramp, waarvan zij de verschrikkelijkste bijzonderheden heb ben medegedeeld. Zoo zagen zijhoe een korporaal en een der passagiersvoor wie geen andere keuze overbleef dan te verbranden of te verdrinken hunne revolvers gre pen die zij elkander wederkeerig op het voorhoofd plaat sten. De korporaal telde toen met vaste stem Een twee drie Ien op hetzelfde oogenblik stortten beide mannen met verbrijzelde herzens in den vuurgloed neder. In eene buitengewone zitting van de beide Huizen habeas-corpusacte in Ierland tot den 1 Maart 1867 buiten werking te stellen. Die habeas-corpusacte is ke bepaling, volgens welke niemand den regter in I door den bevoegden regter verhoord moet worden, eeuwen bestaat die wet in T borg tegen onregtmatig geweld, hoog gewaardeerd, .naai de Fenians maken ’t nu in Ierland zoo druk, dat de politie niet goed de komst van den regter kan afwachtenen de regter niet zoo spoedig alle gearresteerden kan verhooren. De opheffing der genoemde acte geeft nu aan de politie de raagt, om eiken verdachte terstond in hechtenis te ne men. Reeds den 17den klom dan ook het aantal gevange nen te Dublin reeds tot 250, en den 18den werden te Dublin en te Kingstown meer dan 100 personen in hechtenis ge nomen. Onder dezen waren drie generaals, vier kolonels, tien hoofdofficieren en vijftien officieren van lageren rang. Bijna allen hebben verklaard Amerikanen te zijn. Ook de penningmeester der Fenians heeft men gevat, maar de kas had hij toevallig niet bij zich. De opperbevelhebber der Engelsche troepen in Ierland heeft aan het gouvernement medegedeeld, dat er 500 ben den Fenians zijn georganiseerd, dat in Dublin de opstand een groot aantal aanhangers heeft en dat onophoudelijk pogingen worden aangewend om de soldaten tot ontrouw te bewegen. In zulke omstandigheden is een habeas-cor pusacte waarlijk een lastig ding. Volgens een medegedeelden staat zijn sedert het uitbre ken der veeziekte tot den 10 February in Engeland aan getast 148,023, afgemaakt 18,247, gestorven 32,853, her steld 18,302 runderen. Bij het opmaken van dezen staat ontbraken echter de opgaven van 251 inspecteurs. Een ingezeten van Elseneuroud-scheepskapitein werd dezer dagen onbewegelijk liggende op zijn bed gevonden er werd een geneesheer geroepenen deze verklaardedat de man dood was, waarop het ligchaam naar bet gasthuis gebragt en in de dooden-kamer gelegd werd. Deze kamer, waarin verscheidene lijken lagen, werd als naar gewoonte des nachts afgeslotenmaar onze oude zeeman, die slechts in eene bedwelming lag, kwam na verloop van eeuige uren weder bij. Men verbeelde zich zijne gewaarwording, toen hij bemerkte in welk gezelschap hij zich bevond en dat hij zelf met een lijklaken overdekt was. Te vergeefs be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1