1866. VUBUE JAARGANG. No. IO. BOLSWARDSCHE COURANT 8 NT aart. Donderdag- BUITENL ANDSCH OVERZIGT. uitgebreid groote, oude stad van een een volgens eene De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-mor gen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnemeuts-prijs is 0,80 per drie maaudenfranco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A - vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Te Washington is door den president Johnson, het mi nisterie den senaat en het congres eene bijeenkomst ge houden ter eere der nagedachtenis van wijlen den presi dent Lincoln. Bij die gelegenheid heeft de heer Bancroft wel 2} uur het woord gevoerd. Hij sprak tot lof van Lincoln, en wees vooral op diens verdiensten ten opzigte van de afschaffing der slavernij. Tusschen beiden sprak hij geen zeer vleijende taal omtrent Engeland en beweerde ook nog, dat in Mexico de republiek moest hersteld wor den. Toen de aanwezigen dit hoorden, riepen ze tot drie maal: «Hiep, hiep, hiep, hoerah 1” maar de Oostenrijk- sche gezant heeft tegen de gehouden rede protest ingediend bij de Amerikaansche regering, omdat zij beleedigend was voor keizer Maximiliaan. De minister Seward wilde dat protest echter niet aannemen. Wie nog binnen kort met der woon naar New-York wil, mag vooruit wel zijn best doen, dat daar iemand een wo ning voor hem huurt. Men verhoogt er de huurprijzen dagelijks. In February huurde iemand een winkel, waar in hij thans woont voor 15000 dollars, voor het aanstaan de huurjaar weer in, en moet dan 50000 dollars verwonen. En zoo gaat het bij de rij af en tegen Mei zal ’t nog er ger worden. Met veel zekerheid meldt de Patrie, dat weldra 4000 a 5000 Franschen Mexico zullen verlaten. In de landstreek Huanchinangoin Mexico, heeft men onlangs zeer toevallig de puinhoopen eener groote, oude stad der Indianen ontdekt. Bij den verkoop van een uitgestrekt landgoed werd ook gewag gemaakt van zeer oude oirkonde bij het goed behoorend bosch, dat echter nog door niemand was betreden. Na veel heen- en weder praten besloot men dit woud in oogenschouw te nemen. Met groote moeite slaagde men er in zich een weg door het bosch te banenen weldra stiet men op puinhoopen van gebouwen, welker regelmatigheid aantoonde, dat men hier wezenlijke straten voor zich had. Men zag geheele huizen, wier daken goed bewaard waren gebleven, en wier deuren men door steenen versperd had. Men drong in een huis en vond eene zeer ruime zaalmet steenen afgodsbeelden gevuld. Al verder voortdringende ontdekte men geheele reeksen van straten met wel bewaard ge bleven huizen. Het gezelschap verspreidde zich naar alle zijden, de ruïnen hadden zulk eene uitgebreidheid, dat men, toen men den terugtogt wilde aannemen zijne toevlugt tot geweerschoten moest nemen, om de verstrooiden te verza melen. De prefect van Huanchinango heeft een uitgebreid rapport over deze merkwaardige ontdekking aan den keizer gezonden, waaruit blijkt, dat de huizen uit zware steenen zijn gebouwd, waarvan sommige eene vervaarlijke grootte hebben, zoodat men bijna niet kan begrijpen, hoe het voor de Mexicanen, die het gebruik van het ijzer niet kenden en geene sterke last- of trekdieren bezatenmogelijk geweest is, de reusachtige blokken te bewerken en in beweging te brengen. De Indianen in de omstreken, bij wie men na dere bijzonderheden zocht in te winnen, wisten van de ruïnen niets; zij zeiden dat het woud door toovenaars werd bewoondwaarom zij niet durfden ondernemen het te betreden, en dat enkele vermetelen die dit gewaagd hadden, nooit waren teruggekomen. De republieken Ecuador, en Boliva willen Peru en Chili bijstaan in den oorlog tegen Spanje. Uit Tripoli in Syrië wordt gemelddat sedert den 28 January geene gevechten hebben plaats gehad. Jozef Karam heeft aan Üaud-Pacha en aan den kommandant van het fransche escader geschrevenom zich wegens zijn vijan- digen aanval te verontschuldigen, 'tSchijnt, dat de zaken verder vreedzaam zullen afloopen. Karam zou vrijwillig het land verlaten. Een Turksch commissaris, Derrick. Pachais met onbepaalde volmagt overgekomen. Sedert 1860 regeerde Alexander Johan 1, geboren Cousa, als erkend constitutioneel vorst het vorstendom Roumanië, bestaande uit de vorstendommen Walachije en Moldavië, aan den Donau gelegen. Het was vooral de Krimoorlog en de gunst van Napoleon IIIdie hem de vorstelijke waardigheid bezorgden. In den nacht echter van den 22 op den 23 February j. 1. brak in zijne hoofdstad Bucharest eene omwenteling uit en werd Alexander Johan vriéndelijk verzocht, van zijn troon afstand te doen. We nemen het volgende hieromtrent over uit de Arnh. Courant Welk een beschaafd volk zijn de vereenigde Walachyers en Moldaviërshoe welgemanierd en hoffelijk, zelfs in hunne omwentelingen I Na de Grieksehe omwenteling, toen koning Olto een reisje ging doen en zijn volk hem beleefd deed weten dat hij niet meer behoefde te huis te komen, is eene zoo zachtzinnige onttrooning niet vertoond. En de Donauers winnen het nog ver van de Grieken. Zij toonen met hunnen tijd te zijn vooruitgegaan. Een koning zoo maar de deuren van zijn paleis en de poorten zijner hoofdstad voor den neus te sluiten, is toch waarlijk wat ruw. De Walachijers hebben hunnen prins veel kiescher behandeld. Zij hebben beleefd belet verzocht en toen aan den hos podar te kennen gegevendat hij het land zeer verpligten zouwanneer het hem behaagde van den troon afstand te doen. Als een welopgevoed hospodarzulk een welopgevoed volk waardigantwoordde prins Cousadat hij al te ge lukkig was zijne dierbare onderdanen door 'zulk eene ge ringe dienst te kunnen verpligten en op staanden voet abdiceerde hij. Hoe beminnelijk van weerskanten 1 Prins Cousa werd niet, op de oude barbaarsebe revolu- tiemanierter dood gebragt of gevangen gezet, zelfs niet gebannen. Hij werd alleen verzocht, gedurende’eenige uren bij een buurman te willen vertoeventotdat de omwente ling voltooid was. Des avonds was alles afgeloopen en de heer Cousa kon, wanneer hij dit verkoosnaar de comedie gaan als er niet op de aanplakbiljetten stond«heden .avond geene voorstelling”-. Den volgenden dag las men in de Walachijsche’dagbladen: «Wij brengen hierbij ter kennis van het geacht publiek, dat ons contract met prins Cousamet onderling goedvin den, verbroken is”. Bucharest, 23 February 1866. Namens het Volk, N. N. Senator. N. N. Afgevaardigde. »N.B. Credietenna dato dezesaan prins Cousa ver leend zullen door ons niet gehonoreerd worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1