i No. 11. VIJFDE JVVRGA5G. 1866. BOLSW ARISCHE COURANT Donderdag IS Maart. 9. 10. 11. 12. 13. 2. 14. 3. 15. 16. hem in koop over te 4. 17. 5. 18. 6. 19. 7. BUITENLANDSCH OVERZIGT. 8. 9. 10. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is f 0,80 per drie maauden; franco per post/0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het Ad- verteutiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. de notulen der vorige zamenkomst Mededeeling van den uitslag der aanbesteding van het stichten eener nieuwe brug over de doorgraving buiten de Blaauwpoort het werk is aangenomen door A. Kool van Makkum voor ƒ1498. Notificatie. Verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1865, door de plaatselijke Schoolcommissie ingediend. Notificatie. Resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten, ten geleide van een afschrift van ’s Konings besluit, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot heffing van opcenten op de personele belas ting en eenen hoofdelijken omslag. Notificatie. Adres van U. M. Noordenbos en vijftien andere ingezetenen, aan de buitenbuurthoudende mededeeling van bezwaren tegen de plaatselijke belasting op de honden. Tengevolge daarvan bepaaldde op de hiemingen blijvende hon den van de bewoners der buitenbuurt, naar ".50 in het jaar te belasten Primitief-kohier van plaatselijke belasting op de honden, dienst 1866. Vastgesteld. Brief van G. van der Werf, stadsbouwmeester, daarbij dank- betuigende voor de verhooging zijner jaarwedde. Notificatie. Voordragt van de Voogden van het Algemeen Stads-Armen huis tot het doen van af- over- en bijschrijving op de begroe ting hunner administratie, dienst 1865. Vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het aanbrengen eener verbetering aan het dak van het Telegraafkantoor. Geedgekeurd. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot intrekking der verordening nopens den verkoop van het brood, en het werk der broodzetting. Aangenomen. Voorstel van de plaatselijke Schoolcommissie, tot wijziging van Art. 7 der verordening voor de openbare meisjesschool. Vastgesteld. VERGADERING van ben GEMEENTE RAAD van B0LSWARD. Op Maandag den 5 Maart 1866. Tegenwoordig waren 10 leden. Na lezing en goedkeuring van werden behandeld 1. Besluithoudende benoeming van de heeren D. van Lent H. W. Postma en H. K. Westra, tot Armvoogden te Kimswerd. Besluithoudende benoeming van den heer H. R. Snijder te Makkum tot lid der plaatselijke Schoolcommissie. Besluittot af- en overschrijving van posten der begrooting van Pingjum dienst 1865. Verslag van de plaatselijke Schoolcommissiewegens den toe stand van het onderwijs in de Gemeenteover 1865. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van eenige ingezetenen van Wonsklagende dat op den ouden weg van Wons naar Makkum, eene hindernis is aangebragt. Gerenvoijeerd aan H.H Burgemeester en Wethouders. Besluithoudende benoeming van B. Windsmathans Hulp onderwijzer te Witmarsum, tot Hoofdonderwijzer te Idzegahuizum. Besluit, houdende benoeming van Roelof Leopold, thans Hulp onderwijzer te Grijpskerk, tot Hoofdonderwijzer in de eerste school te Makkum. Verzoek van Sjoerd Alkema, om aan hem in koop over te dragen een strook gronds van de schoolsteeg te Makkumtot vergrooting van z(jn erf. Toegestaan. Verzoek van den heer C. Petersen, Hoofdonderwijzer te Mak kum om verhooging van vergoeding voor huishuur. Wegens het vertrek met 1 April e.k. van den verzoeker, deze zaak als vervallen beschouwd. Besluittot af- en overschrijving van posten der gemeentebe- grooting, dienst 1865. Besluitbepalende de voldoening eener pretentie uit het fonds voor onvoorziene uitgaven der begrooting van Hieslum, dienst 1865. VERGADERING van den GEMEENTE RAAD VAN WONSERADEEL. Op Donderdag den 8 Maart 1866. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, werden behandeld de volgende punten. 1. Resolutie van H.H. Gedeputeerde Staten, houdende goedkeu ring van de raadsbesluiten tot wijziging van de dorpsbegrooting van Exmorra 1865en vaststelling van het plan eener geldlee- ning van dat dorp. Notificatie. Resolutie van Dezelfdengoedkeurende het raadsbesluit betref fende het daarstellen van een voetpad naar de school te Idsega- huizum. Notificatie. Resolutie van Dezelfdenhoudende finale vaststelling van de leggers van onderhoudpligtige voorwerpen in de Gemeente. Notificatie. Mededeeling, dat de benoemde Med. et. art. Obst. Doctor de heer H. R. Snijder, als plaatselijk geneesheer te Makkum, die betrekking heeft aanvaard. Notificatie. Adres van ingezetenen te Kimswerdhoudende verzoek het tractement van den Onderwijzer aldaar te verhoogen. In handen van H.H. Burgemeester en Wethouders. Adres van eenige ingezetenen van Gaast en Ferwoude, hou dende vet zoek, om niet toe te staan dat het bestaande voetpad tusschen die dorpen wordt opgeheven of beperkt. In handen van H.H. Burgemeester en Wethouders. Adres van eenige ingezetenen van Parraga, verzoekende de Tijnjebrug niet weg te ruimen. Beslotenaan het bestuur van Workum te kennen te gevendat men de wegruiming niet verlangt. Verzoek van Armvoogden te Kimswerdom ontslag. Een eervol ontslag verleend. Wat een vernielende oorlog niet heeft kunnen teweeg brengenis thans door een enkele pennestreek tot stand gebragt. Geen oorlog kon een einde maken aan ’t bestaan der Vereenigde Staten van N. Amerika, en toch zij zijn niet meer. Het congres te Washington heeft besloten, den naam der republiek te veranderen. Zij zal niet meer Ver eenigde Staten heetenmaar Amerika. Jean, Sutter bevindt zich te Washington en bedelt. Wie Jean Suiter is? In 1848 wilde een Zwitser, die zich in Galifornië bevonddaar een houthandel beginnen en eene mechanische zagerij doen oprigtendie door water in be weging zou gebragt worden. De werking dezer machine had eene opeenhooping van zand ten gevolge, in dat zand werd door den bouwmeester eene glinsterende zelfstandig heid ontdekt, die hij bevond goud te zijn. Een nader on derzoek bragt den goud-rijkdom van Galifornië aan ’t licht. En de Zwitser, die toen het goud voor ’t oprapen had, dat is Jean Sutler. Uit Tripolis in Syrië komen tegenstrijdige berigten. Vol gens het eenezouden de Maronieten twee Turksche ba- taillons hebben verslagenen wachtte Karam een aanval af in zijne verschansingen bij Benanchi. Volgens het an dere zoude Karam op de vlugten zijne aanhangersdie allerlei kattekwaad uitristtennaar alle windstreken ver strooid zijn. In Roumenië heeft men moeiteom voor den verdreven hospodar een anderen te krijgen. De acte van afstand door Cousa geteekend is zeer kort en luidt»Wij Alexander Johan 1 leggenin overeenstemming met de wenschen der gansche natie en de pligten, die wij bij de troonsbestijging op ons namen, heden den February 1866 de regering in de handen van een vorstelijk stadhouderschap en door het volk gekozen ministerie neder”. Dit stadhouderschap maakte nu des vorsten aftreding aan het volk bekend door eene proclamatie, waarin o. a. gezegd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1