ui buitenlandsch overzigt. 1866. VIJFDE JAARGANG. JSTo. IS. drie SS Maart. Dond.erd.ag IS BOLSWARBSCHE COURANT De Abonnemeuts-prijs is 0,80 per maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens- dag-morgen 12 urefranco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. niet geschieden door middel van wenken en zinspelingen in hooge vergaderingenbestemd voor het oor van lieden, die moordzucht in hun hart voeden. Anderen geven te verstaandat die hinderpaalde wil van den President uit den weg geruimd dient te worden; is dat, om geene sterke uitdrukking te bezigen iets anders dan aansporing tot moord? Is er in het oog dergenen, die onze instellin gen sloopen en den aard van ons Gouvernement veranderen willen nog niet genoeg bloed vergoten Zij hebben noch eergevoel noch moed genoeg, om hun doel anders dan door moordenaarshanden te bereiken. Ik weet dat zij gaarne zouden wonden; maar vrees weerhoudt hen nog van toe te slaan. Moet mijn bloed worden vergoten, omdat ik de Unie en instandhouding van haar Gouvernement in zijne zuiverheid voorsta, welnu, het worde vergoten; doch ik herinner aan de tegenstanders des Gouvernements, dat het bloed der martelaren het zaad der kerk is geweest. De Unie zal groeijen en bloeijenaanhoudend toenemen in sterkte en magtal is het ookdat zij met bloed gelou terd en bevestigd moet worden”. Dat deze redevoering niet allen als een loflied in de ooren klonkis wel te begrijpen toch vindt zij in alle deelen des lands goedkeuring bij het volk. Intusschen heeft de senaat met 29 tegen 18 stemmen besloten om de vertegenwoordigers van het Zuiden zoo lang uit te sluitentot dat het congres de Zuidelijke Sta ten weer rijp verklaart, om vertegenwoordigd te worden. De republikeinsche vereeniging heeft besloten, zich krach tiger tegen den president te verzetten. 'En «als de Franschen nog langer in Mexico blijven zeggen we t hardop dat Napoleon III geen man van zijn woord is.” Deze woorden van den Amerikaanschen senaat werden keizer Maximiliaan overgebragt. En nu denkt hij bij zich zelven «Mijn vriend Napoleon mogt zich dat eens aantrekken en roepen onverwacht zijne soldaten naar huis; men kan nooit weten, en ik vertrouw mijn noorde lijke buren niemendal. Dus, een, twee, drie aan t werk, om de vervallen vestingen weer zoo sterk te makendat weook zonder Franschenonze buren niet behoeven te vreezen.” Alzoo krijgt nu de genie druk werk, om de steden MexicoPueblaOrizaba, Gordova en Vera-Cruz en de forten aan de Rio Frio en in andere deelen des rijks, tot onneembare vestingen te maken. Hun, die gading mog- ten maken om van dat werk wat aan te nemenraden we ten sterkste, vooiuitbetaling te bedingen. Dat is me daar in Roumenië, bij vorst Cousa, een vreemd huishouden geweest. Bij zijn prefect van politie vond men een groot aantal gestolen effectenen ook een aanzienlijke voorraad diamanten, die een jaar geleden gestolen waren bij mevrouw Drogavasca. Ook vond men bij dezen politiehoofd- man een brielje van dezen inhoud«De diamanten heb ik gekregen. Zorg maardat de politie niet te veel onder zoek doe”. Dit brielje was onderteekend door Maria Obre- nowitscheene damemei wie Cousa zeer familiairen om gang had. ’s Vorsten jaarlijksch tractement was 80.000 dukatenniet te veel voor een vorsten toch heeft hij millioenen overgelegd. In den tijd van zeven jaar was de staatsbesrooting geklommen van 65 tot 167 millioen en de staatsschuld bovendien met bijna 500 millioen vermeerderd. Nu zijn uit onderscheiden landen van Europa knappe mannendie verstand van zulke zaken hebbente Parijs bijeengekomenom eens te overleggenhoe en wat de Tijdens den oorlog in Amerika is in het Noorden eene instelling tot stand gebragtdie zich het lot der slaven aantrok Nu deze zijn vrij verklaard en het Zuiden zich schikt naar den wil van het Noordenis die instelling overbodig geworden. Het congres evenwel was er voor dat zij bestaan bleef, uit vrees, dat de Zuidelijke staten er wel wat op vinden zullenom de negers op eene an dere wijze weer in slavernij te brengen. Daarom ook werd eene wét voorgesteld, waarbij de verkiezing van leden voor het congres uit de Zuidelijke Staten aan verschillende be- perkincen onderworpen wordt. De president heelt daarover zijn veto uitgesprokend. w. z.hij heelt gezegd, dat hij die wet afkeurt en hare aanneming zal tegenwerkenom dat door haar het geheele land weder zou komen onder den invloed van eemge Noordelijke Staten en niet alle dee len van de republiek’gelijke regten zouden hebben. Om Johnson in al zijne cordaatheid te leeren kennen diene het volgendeonlangs door hem te Washington in ’topenbaar gesproken: «De uitvoerende magt, die volgens de constitutie ook met het militaire gezag bekleed is, alsmede de publieke opinie hebben beslist, dat geen Staat magt of regt heeft om uit de Unie te treden; nu maakt gij eene wending, onderstelt dat de Zuidelijke Staten buiten de Unie zijn, en verklaart, dat zij niet in de Unie zullen worden toegelaten. Dat is een standpunt, waarop ik mij niet kan plaatsen. In het Zuiden heb ik landverraad gevonden en wanneer ik mij nu naar de andere zijde wendvind ik aldaar weder lie den, die zich tegen het herstel der Unie verzetten. Onder de toehoorders was er een die riep: «noem die lieden!” En daarop hervatte de President: «Noem die lieden! «Ik ben als President en als burger evenzeer verphgt te verklaren, dat ik die lieden voor bestrijders der grondslagen van het Gouvernement der Unie boud zij zijn even zeer werkzaam om die beginselen te verijdelen of vernietigen als diegenen warenwelke de wapenen tegen ons opgeno men hebben. »Thaddeus Stevens, Karel Summer, Wendelt Phillips en anderen van dezelfde kleur behooren onder hen. «Zij mogen mij berispen, verguizen, belasteren; dat trek ik mij niet aan. »Ik zal mij niet door waarschuwingen van vrienden noch door bedreigingen van vijanden vervaard laten maken. «Er is in hooge vergaderingen gezegd dat, indien zooda nige aanmatiging, als ik mij zou hebben veroorloofd, twee eeuwen geleden in Engeland door den monarch ware ge pleegd geworden, het hem het hoofd zou hebben gekost. De aanmatiging nu, waaraan ik mij schuldig heb gemaakt, bestond hierindat ik voor het volk in de bres trad om het tegen overweldiging van het openbaar gezag te bevei ligen. S Men zeidedat wij aardbevingen rondom ons had den; men sidderde daarom, doch mogt niet bukken. «Jahet is waarer komt eene aardbevingik bemerk trillingen in den grond; het is het oordeel des volks, de verontwaardiging der natie wat den bodem opheft en doet golven. Wanneer ik onthoofd moet worden verlang ik dat het ten overstaan van het volk geschiede; het moet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1