1SOO VIJFDE J^IARGANG. JNo. 14. Donderdag- BUITENLANDSCH OVERZIGT. t het toen levend BOLSWARDSCHE COMMIT De Abonnements-prijs is 0,80 per drie •maandenfranco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Gts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C B P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Fenians trekken nog steeds de aandacht. Wel schijnt het dat ze in Ierland vooreerst tot zwijgen zijn gebragt, maar in Amerika laten ze zich nog hooren. Daar zeggen ze dat ze het gemunt hebben op Canada, de uitgebreidste bezittin- der Engelschen in N. Amerika, en gelegen ten N. van de°Vereen. Staten, of zoo als die zich nu noemen, Amerika. Binnen kort willen ze, met een krachtig leger, dat land een bezoek brengen. In verschillende havens zul len ze schepen uitrustenom daarmeê de landraagt te on dersteunen. Men is dan in Canada ook niet gerust en met rustig. Door geheel de kolonie worden uitgebreide militaire maatregelen genomen. Het gouvernement van de Vereen. Staten heeft den rem- ans doen weten, dat zij alles in ’t werk mogen stellen, om met groote woorden Engeland bang te maken maar dat hun niet zal worden toegestaan van het grondgebied der Vereen Staten eene verzamelplaats te maken voor een in val in Canada of in Ierland. De heer Seward heeft koe nen naar Buffalo uezonden, die den Fenians zullen beletten, de -renzen van “Canada over te trekken liet Enge sch- West-Indisch escader is naar Halifax vertrokken, ook al om een oou te houden op de verwachte indringers. ’t Is wel wat moegelijk, indringers altijd te weren, vooral als zij de overmagt hebben. Een gezelschap van 12 personen kwam op t midden van den da- te Liberty Clay County (staat Missouri)3 hun ner begaven zich even buiten de stad, de 9 anderen naar de bank 3 Hier bezetteden 7 hunner al de toegangen tot dit gebouw en de 2 anderen drongen er binnen. De kassier Baird die met zijn zoon daar aanwezig was, moest hun al het geld der bank afgevenin gevalle van weigering zou den beiden worden neergeschoten. Met eene som van f 180 000 verwijderden zich de roovers. De heer Baira stak nu het hoofd uit een venster en poogde volk op de been te krijgen. Zekere Wynoon hoorde zijn geroep en begon ook te schreeuwenmaar viel terstond daaropdoor 5 geweerschoten getroffen, dood neder. De 12 roovers sprongen te paard en ontkwamen, niettegenstaande een 30 tal burgers der stad hen achtervolgde. Ook te New-York is anderhalf milhoen dollars gestolen. Wie ze terug bezorgt zal een belooning ontvangen van f 180,000. n a 11 Op den 27 Januarij jl. stierf in Caledoniaeen klein stadje in Wisconsin zekere Joseph Crete, die geacht mogt worden de oudste man van de wereld te zijn. Hij bereikte den ouderdom van 141 jaar. Hij werd 20 jaar ouder dan Jean Claude Jacob, een lid van de Fransche Nationale Ver gadering, die het grootste wonder van het toen levend menschelijk geslacht' werd genoemd. Joseph Crete was uit Fransche ouders geboren en zag in 1725 het levenslicht. De aanteekening in de doopregis ters in de plaats zijner geboorte (Detroit), verheffen dit feit boven allen twijfel. Tot in het jaar 1864 was Crete zoo fiksch en gezond als een man van zeventig. Hij kon toen nog eenige mij len loopen zonder vermoeid te worden en had de ge woonte, hout te sprokkelen voor de behoeften van het huis gezin. Hij woonde alle verkiezingen bij, en van hetoogen- blik af, dat hij voor Washington stemde, was hij steeds een groot voorstander van de Unie. Hij had geene slechte gewoontenmaar was een aartsliefhebber van rooken. Zijne lengte was iets boven het middelmatige; hij was niet vetdoch men kon het hem aanziendat hij in zijne jonge jarenomstreeks eene eeuw geleden, een man van groote spierkracht was. In zijne laatste levensjaren ver zwakten zijne vermogens eenigermate, en meermalen maakte hij de opmerkingdat de dood hem misschien vergeten had. Hij liet er evenwel altijd op volgendat God wel voor hem zorgen zou. Jonas op den walvisch. De heer Berniereen Amerikaan, was op zee bezig met visschen. Hij zag eene zwarte massa drijven en op zijne boot aankomen. Die zwarte massa was een slapende wal visch. «Dien moest ik maar pakken”, zegt Bernier zoo in zich zelven, en slaat den visch zijn bootshaak in den rug. Aan dien haak wil hij een touw vast makenen dan zoo zoetjes aan zijn prooi naar den wal slepen. Om dit in orde te krijgen moet hij de boot uit en op den rug van het dier plaats nemen, ’t Is al bijna in orde, maar de walvisch ontwaakt, zet het op een zwemmen, en in wei nig tijds ziet Bernier zijn boot zelfs niet meer. Hij houdt zich aan den haak vast en maakt zoo een zwemtoertje van eenige uren. Uit verveling begint hij eindelijk den walvisch met zijn mes in den rug te porren en deze be zwijkt, gelukkig in de nabijheid van het strand. Daar zijn er die twijfelen aan Jona’s togt in den visch, maar wie mogt willen twijfelen aan den togt van Bernier, leze de Qucbecsche courant, waarin de man zelf zijn avontuur beschrijft, en ten slotte meêdeelt, dat de walvisch 25 ton traan heeft opgeleverd. Gedurende vele eeuwen verstonden de bewoners van Noord- Afrika niet veel anders dan den zeeroof. Barbarije boot het daar en barbaren waren de bewoners, ’t Is al anders geworden. De keizer van Marokko, een der Staten aldaar, laat door zijn gebied tege-raaflijnen aanleggen, en toont alzoode voorregten der beschaving op prijs te stellen. Wel waren zijne onderdanen nog zoo ver ten achteren dat ze uit bijgeloof het aangevangen werk des nachts ver nielden wel was het nog barbaarsch, dat de keizer eenige bygeloovige hoofden liet afslaan maar ook de hervormer der Russen Czaar Peter de grootebleef een ruwe Rus. Het zaad der beschavingeenmaal ontkiemdontwikkelt zich wel langzaammaar zeker. In eenige districten van Moldavië heerscht verschrikke lijke hongersnood. Geheele dorpen zijn ontvolkt. Gras, boomstekken en maïs-stroo is voor velen het eenige voed sel dat zij sinds weken gebruikt hebben. Om een hand vol maïs wordt een moord gepleegd. «Gij zult hooren van oorlogen en geruchten van oorlo gen”. Geen gezegde is er voorzeker, dat meer dan dit ten allen tijde zijne toepassing vond en nog vindt. Sla eens een geschiedboek op en tel de bladzijden, waarop niet van oorlog wordt gesproken. Zij zijn weinige. Maar de oorlog behoort nog niet tot de geschiedenis, d. w. z., de tijd van oorlogen is nog niet geheel voorbij. Ook nog niet voor de beschaafde natiën van Europa, al erkennen ze, dat de oor log een kwaad en een ongeluk is. Pruisen en Oostenrijk voerden oorlog tegen Denemarkenzij behaalden overwin ningen zij verdreven de Denen uit Holstein en Sleeswijk. Waarom? Om die hertogdommen vrij te maken. Zoo heette het. «De hertogdommen moeten aan Pruisen ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1