No. IS. VIJFDE JAARGANG. 1866 BOISW ARDSCHE COURANT Donderdag Pruisens koning 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. BUITENLANDSCH OVERZIGT. de Dorpsbegrooting van de Commiezen der plaat- -1. .—-I ,0.0 zulks uit 1. 2. De Abonuements-prijs is f 0,80 per drie maanden; franco per post 0,95. De prijs der Advertentie» is van 1G regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- verteutiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. Alle binnen- en buitenlandsche bladen zijn opgevuld met berigten van en beschouwingen over de krijgstoerustingen van Pruisen en Oostenrijkalle bladen maken gewag van de pogingen die beide mogendheden aanwenden om el kander en anderen te zeggen, dat het bun schuld niet is, als de oorlog werkelijk uitbreekt. Pruisens koning heeft verschillende legerkorpsen op voet van oorlog doen brengen; artillerie- en treinpaarden worden aangekochtPruisens oorlogschepen worden uitgerust en de legerbevelhebbers komen te zamen met den koning en de ministers. Ook de vestingen worden in staat van verdediging gebragt. Oostenrijk heeft zich eveneens tot aan de tanden gewa pend en bereid voor den oorlog. De troepen staan marsch- vaardig, de kommandanten van de verschillende legerkorp sen zijn benoemd. En waarom dat alles? Pruisen schrijft aan de Duitsche bondsstaten «Oostenrijk heeftzonder door Pruisen uit gedaagd te zijn dreigende militaire maatregelen genomen aan de Pruisische grenzen. Pruisen moet waarborgen zoe ken voor zijne veiligheid en heeft die vergeefs gezocht in een verbond met Oostenrijk”. En Oostenrijk laat door zijn gezant aan zeggen «Oostenrijk acht zich verpligt om de verantwoor delijkheid van zich te werpen als zoude het schuld hebben aan de vreesdie ontstaan isvoor een oorlog met Prui sen. Niets is van Oostenrijks bedoelingen verder verwij derd dan eene vijandige handeling jegens Pruisen. Inte gendeel is de keizer bezield met gevoelens van vriendschap jegens Pruisens koning”. De laatste berigten zijn dan ook wel wat vredelievender gestemdtoch gaat men voort met het maken van krijgs toerustingen. Betuigingen van vriendschappelijke gezindheid tusschen oorlogvoerende vorsten zijn intusschen niet vreemd; terwijl hunne legers woedend strijden, begroeten de vorsten elkander met den hroedernaam. De vrees voor oorlog is evenmin geweken als de hoop op ’t behoud des vredes al len grond zou missen. Het berigtomtrent de wanordelijkheden in Barletta werd door ons overgenomen uit de Arnh. Cour.die als bron opgaf de Nazioneeen voornaam en schier officieel dagblad van Florence. Wij hadden met de plaatsing van dat berigt geen andere bedoeling, dan onzen lezers bekend te maken met een feit, dat ons nevens zoo vele anderen toonthoe zeer de menschelijke geest kan afdwalen en zich zelven vergeten een feitdat niet anders dan afkeu ring zal vinden bij elkdie een menschelijk hart in zich omdraagt en gedachtig is aan hetnHebt uwe naasten lief als u zelve". «Maar”,zoo werd ons verzekerd «dat feit kan niet gebeurd zijnde Arnh. Cour is eenzij dig en niet te vertrouwen”. De waarheid van het feit wordt thans echter in hoofdzaak erkend ook door Roomsch- Calholijke bladenen wat de eenzijdigheid van genoemde Courant betreftzij moge verdedigd worden door de arti- en die zij zelve kelen die we thans uit haar overnemen aan verschillende bronnen heeft ontleend. Arnh. Cour.den 4 April. De Unita Catholica van 27 Maart bevat een artikel over den moord te Barletta. Zij noemt dien eenvoudig eene straf zoowel voor de ongrond wettige verdraagzaamheid der regering, als voor de onge oorloofde proselietenmakerij der protestanten. Het blad be toogt, dat de protestanten wel in Italië mogen leven, maar met hunne godsdienst belijden, daar Art. 1 van de grond wet zegt«de Roomsch-Gatholyke apostolische godsdienst is de eenige staatsgodsdienstde andere thans bestaande geloofsbelijdenissen worden overeenkomstig de bestaande wetten slechts geduld”. Daaruit leidt de Unita af, dat, dewijl er, toen Karel Albert den 4 Maart 1848 eene grond wet aan zijn volk gaf, geene andere sekten bestonden dan die der Waldensen en Israëlieten, het verlof om te bestaan niet aan de protestanten mogt worden verleend. Arnh. Cour.6 April. Reuters Express bevat aangaande de zaak te Barletta nog het volgendegedagteekend Flo rence 26 Maart: «Uit-verdere bijzonderheden alhier uit Barletta ontvangen verneemt men dat de telegrafistin plaats van naar Trani en Bari om hulp te seinen zijn post bij het begin van het oproer verliet. Dientengevolge kwamen de militairen van Trani te laat te Barletta om de uitbarsting van het godsdienslfanatisme te beletten.” De Carriere Italiano van Barletta berigt, dat de kolonel VERGADERING van den GEMEENTE RAAD VAN WONSERADEEL. Op Donderdag den 5 April 1866. Voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. Res. van H.H. Ged. Staten, goedkeurende het Raadsbesluit, om aan Sjoerd Alkenia in koop over te dragen een strook gronds in de schoolsteeg te Makkum. Notificatie. Adres van H. A. Brandenburg, verzoekende toestemming om tusschen Wons en Harlingen een vast beurtveer aan te leggen, en tevens om op Makkum te varen. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. Verzoek van B. Windsma, om ontslag als hulponderwijzer te Witmarsum, wegens zijn vertrek naar ïdsegahuizumals hoofd onderwijzer. Een eervol ontslag verleend, ingaande 12 Mei 1866. Adres van ingezetenen te Witmarsum om eenen hulponderwijzer aan te stellendie de moderne talen en wiskunde kan onder wijzen. In beginsel aangenomen. Rapport van de Commissie, omtrent het adres van H. Kingma c. s., te Makkum betreffende den slechten toestand van het vaarwater van uit de Makkumermeer door Schraard, Witmarsum en Arum tot Franeker. Beslotendeze zaak in de volgende vergadering te behandelen. Besluit, houdende vaststelling van de kohieren van hoofdelijken Omslag, dienst 1866, na behandeling van de ingekomen reclames. Besluithoudende finale arrestering van het kohier der belasting op de honden. Mededeeling van het verslag van den toestand der Gemeente over 1865. Gedeponeerd ter Secretarieter inzage voor de ledenterwijl is bepaaldhetzelve te laten drukkenom aan ieder lid een exemplaar te verstrekken. Besluit tot af- en overschrijving van posten der gemeentebegroo- ting, over 1865, en voldoening eener pretentie uit het fonds voor Onvoorziene Uitgaven. Missive van den Gemeente-Ontvanger, aanbiedende de staten van Oninbare posten op de hondenbelasting en de Hoofdelijke Om slagen, 1865. - Vastgesteld. Voordragtcn tot wijziging van de onderscheidene Armvoogdijbe- grootingendienst 1865. Dien overeenkomstig besloten. Besluit, tot aanvulling en wijziging van de Dorpsbegrooting van Kimswerd 1865. Besluithoudende eervol ontslag van de Commiezen der plaat selijke belastingen in deze Gemeente, met uit. April 1866, zijnde P. J. Mostert, H. J. Jentinck en J. S. Hebbes, en hoofde het vervallen dier belastingen. Besluit, waarbij aan R. Kuipers eene gratificatie wordt verleend, voor de goede waarneming der school te Exmorra, in Januarij en Febrnarij 1.1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1