No. 16. VIJFDE .T./VATÏXmAAXï. 1866. I> onderdag 19 April. 1. 2. 3. 4. 5. 6. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERÜS Az. te Bolswardwien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. BOLS WABDSCHE COURANT De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 1—6 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d* vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Na lezing en g werden behandeld de Procesverbaal Notificatie. Resolutie van de ontvangst VERGADERING van den GEMEENTE RAAD van BOLSWARD. Op Dindsag den 10 April 1866. Tegenwoordig 10 leden. goedkeuring der notulen van de vorige zamenkomst ’3 navolgende punten: van verificatie der gemeentekas, le kwartaal 1866. Heeren Gedeputeerde Staten berigt gevende van van het besluittot intrekking der verordening nopens den verkoop van het brood, en het werk der broodzet ting. Notificatie. Resolutie van Dezelfden, houdende goedkeuring van het kohier der plaatselijke belasting op de Hondendienst 1866. N otiiicatieen het kohier ter invorderingaan den Gemeente ontvanger te doen toekomen. Rekening en verantwoording, wegens het beheer der Bank van Leeningover 1865. Ter visie gelegd. Rapport van de Commissiebelast met het onderzoek der re kening van het Algemeen Stads-Armenhuisdienst 1865. Het uitgebragte verslag, strekkende tot goedkeuring, wordt met de betrekkelijke rekening ter visie gelegd. Voordragt van de Voogden van het Algemeen Stads-Armenhuis, omtrent het doen eener verbouwing, van de Huizinge der Zathe en Danden te Allingawieretc. Overeenkomstig het daarbij door Burgemeester en Wethouders gedane voorstelgoedgekeurd. 7. Verslag van den toestand der Gemeente, over 1865. Notificatie. BUITENLANDSCH OVERZIGT. Zonneschijn en regen wisselen elkander af; is er heden storm aan de lucht, morgen zal de zon weer door de wol ken breken en aan alles een liefelijk aanschijn geven. Dat zijn we zoo gewoon in April. De berigten uit Duitschland gelijken het April-weder. Geruchten van aanstaanden oor log worden verdrongen door verzekeringendie aan ’t behoud des vredes doen gelooven, en deze moeten weer plaats maken voor beschouwingendie de gemoederen ver ontrusten, door den oorlog als onvermijdelijk voor te stel len. Oostenrijk en Pruisen wisselen nota’s, waarin zij elkander wederkeerig verwijtingen maken van het vermeer deren en bijeentrekken hunner legers; de een verlangt van den ander, dat alles weer op den ouden voet gebragt zal worden en beiden weigeren, daarmee een begin te maken. Bismarck schijnt eene afleiding te zoeken. Hij, de man die een door het volk gekozen parlement altijd beschouwde als een in den hoogsten graad revolutionaire instelling heeft een voorstel ingediend ter hervorming van den Dmt- schen Bond, tot welk doel hij wil, dat eene door regtstreek- sche verkiezingen en algemeen stemregt tot stand gebragte vergadering zal bijeengeroepen wordenom de voorstellen der Duitsche regeringen betreffende eene hervorming van de Bondsconstitutie te opperen en te overwegen. Die Duitsche regeringen hebben echter over ’t algemeen nooit veel met het algemeen stemregt opgehad. Het is te voor zien dat Bismarcks voorstel zal verworpen wordenen er bestaat vrees, dat zoodanige verwerping den Pruisischen minister ten voorwendsel wordt, om den oorlog te beginnen. Te Weenen heeft eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. F. Tuvora, sedert 18 jaar houder van een corres- pondentie-bureau en als arrangeur der gezantschapsrei zen naar t Oosten bekendheeft op paaschmaandag zich zelven, zijne echtgenoote en 3 zijner kinderen, met cyan- kah in punch gemengdhet leven benomen. Toen de deur hunner slaapkamer den volgenden morgen gesloten wissen dood moetende onttrekkenniet alles zelf gezien heelt. Zoo stelt hij het aantal dooden op negen, hetgeen, volgens de verklaringen van den Minister van Binnenland- 1 '8. Men heeft met genoegen geziendat een priesterde D'“" "it eigen beweging naar den onderprefect opmerking, dat de handelwijze van het volk te BaHetta wel evenmin verschooning verdient als vroeger, maar dat zij nu zeer verklaarbaar geworden is. »Wie te midden eener katholieke bevolking op de openbare pleinen protestantsche bijbels uitstalt, en daarbij het volk tot afval van zijn ge loof aanspoort, moet de gevolgen daarvan afwachten,” zegt het blad en het voegt er bij dat Italië wel het aller minst tot het protestantisme te bekeeren zal zijn door reizende schrijnwerkersknechts, die de schaaf neder leggen om het rijk Gods te gaan verkondigen. Volgens de Rivisla dei communi Ilaliani kunnen van de gezamenlijke bevolking van Italië 16,999,701 noch lezen noch schrijven. Van de overigen zijn 2,624,605 van het mannelijk geslacht, welke lezen en schrijven en 384,393, welke slechts lezen kunnen. Van liet vrouwelijk geslacht verstaan slechts 1,260,640 het lezen en schrijven, en 508,995 alleen het eerste. Vier vijfde gedeelten der Itali anen is derhalve zonder eenig onderrigt. Het zien van zulke cijfers is waarlijk wel in staat ons onze voorregten als Nederlanders op hoogen prijs te doen siciien bleef, werd die door de politie opengebroken en vond men Tuvora met gesloten handen en open oogen in zijn ledikant zijne vrouw in gelijke positie op een bed, zijn 19jarige dochter op een bed op den grond met het gelaat afgewend en de handen krampachtig zamengetrokken, de beide zoons, 17 en 12 jaar oud, in een ander ledikant bij elkander.’ De lijken lagen alle in de gewone nachtkleeren en waren bij de komst der justitie nog laauw. De slechte toestand zijner financiën schijnt Tuvora tot deze wanhopige daad te hebben gedreven, terwijl uit een door den jongsten zoon geschreven brief blijkt, dat de vrouw en kinderen vrijwil lig zijn lot gedeeld hebben. Wij achten ons gedrongen, het volgende over te nemen. De »Eco della Verita” behelst nog de volgende bijzonder heden omtrent het gebeurde te Barletta «Men had te Barletta nooit een vasten predikant gehad Gaetano Gianinidoor de bladen en door den Minister van Binnenlandsche Zaken Evangelisch godsdienstleraar genoemd, is een eenvoudig man uit het volk, een floren- tijnsch schrijnwerker. Hij begaf zich den 15 Julij 11. naar Barletta, in gezelschap van een bijbel-colporteur. Toen deze laatste op het marktplein had mtgestald, bleef Gia nini bij hem en knoopte met de koopers gesprekken aan. Den 18 Julij huurde hij een kamer en hield met zes personen een eerste vereeniging. Weldra werden die bijeen komsten door vijftig personen van beide kunne bijgewoond. 1 en 26 February 11. schreef hij«De zaaldie 70 personen bevat, wordt reeds te klein.” De waarlijk be keerden schatte hij op een 25tal. Een later schrijven van hem behelst eenige bijzonder heden over de jongste gebeurtenissendaarin komen even wel eenige onjuistheden voor, doordien hij, zich aan een heeft. volgens de vei sche Zakenonjuist r canunnik Ricciuït U -Q viiuviuiuiLUk gegaan isopdat deze maatregelen nam om Gianini's le ven te beschermen. De Augsb. Zeit. maakt ten gevolge dezer opheldering de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1