o fjo. ir. VIJFDE JAARGANG. BOLSW ARDSCHE COURANT Hl 20 April. Donderdag BUITENLANDSCH OVERZIGT. volksbtjeenkom- sporen; eindelijk van ledige staatskassen instructie ondergaan te allen op zijn Rus- Brugge bevat de volgende verschrik- Hadden we de ruimte, we zouden uitvoerige mededee- lingen kunnen doen van brieven en boodschappendie de we koningen zich i De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. rede nen stap verder te komen w. z.zoo als het was. i kunnen blijven en is het 1866. De Abonnements-prijs is f 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. regeringen van Pruisen en Oostenryk elkander toezonden gissingendie gemaakt van 5 J roept om vrede, en van generaals-clubs, aan De pleegster dier euveldaden is eene vrouw van ongeveer 35 jaren oud, met name Elisabeth Bollet, vrouw van den landbouwer llenneman. Er ontstond somwijlen oneenigheid in het huisgezin der echtelingen llennemande vrouw werd, volgens haar zeggenniet heel goed be handeld door haren man en zij schrijft de oorzaak hiervan toe aan den zoon van een landbouwer, in wiens dienst zij vroeger was geweest. Er woelde in het hart dier vrouw welligt eene onverzadelijke wraak zucht. Het oogeublik om die te bevredigen was gekomen Maandag in den vroegen morgen was haar echtgenoot naar Damme vertrokkenten einde er een biljet voor zijn vee te verkrijgen. Te Moerkerke vierde men een zekeren feestdag. Vrouw llenneman zat aan tafel koffij te drinken met hare drie kinderen, een meisje van 6 jaren en twee zoontjes van 7 en 10 jaren. Eensklaps stond zij razend op greep het keukenmes van de tafelvatte het jongste kind en sneed het onbarmhartig de keel af. De beide andere kinderen sprongen opjammerden en smeekten om genade, maar de ontaarde moeder, op dat oogeublik nog razender ge worden vatte een tweede kind, wierp het op het bed en sneed het insgelijks in de keeldoch met dit knaapje ging het zoo geraakkelijk niet als met het meisje, want het kind bood een hevigen wederstand, terwijl zijn broertje van tien jaren in de kamer wegvlugtte en door verbrij zeling der glasruiten, door hot venster ontsnapte. Toen dit knaapje, aldus aan den dood ontkomen, eenige schreden ver geloopen waskwam zijne ontaarde moeder in een verschrikkelijken toestand naar buiten snellen, de handen met onschuldig bloed bedekt en riep hem toe: "kom terug, ik zal u een frank geven 1" Maar de knaap liep, zoo hard als hij maar loopen kon, naar de woning der we duwe Roose, waar hij aan deze vrouw en aan haar zoon de verschrik kelijke gebeurtenis verhaalde. Intusschen was de moordenares, voorzien van een' geladen pistool naar de plaats gesneld waar zij vermoedde dat bovengemelde land- bouwers-zoon waswien zij aauzag als de oorzaak harer oneenigheden te zijn. Hij bevond zich op het veld aan den ploeg. Zij mikte met het pistool op hem maar gelukkig 1 het schot kwam teregt op don ploeg. Zij mikte een tweede maal, maar het scheen dat de Voorzie nigheid het derde slagtoffer wilde sparenwant het wapen weigerde vuur te gevenen de woedende boerin vertrok. Ter plaatse harer eerste misdaden teruggekeerdwaren er weldra eenige personen aanwezig. Üe zoon der weduwe Roose, die den moed opvatte de dolzinnige in den rug te grijpenwas bijna zelf het slagt offer geworden, want zij keerde nu al hare woede tegen dien persoon, doch werd overmeesterd. Men vond nog het pistool bij haarbenevens een scheermes. Dit mes droeg zij reeds eenige weken bij zich. De plaats der misdaad geleek naar eene slagterij. Het eerst aangevatte kind was oogeublikkelijk dood; het andere nog teekenen van leven gevendeis eerst den volgenden dag onder de hevigste smarten overleden. Toen de man dier wreede vrouw te huis kwam, viel hy in onmagt. De moordenares is maandag namiddag gevangen naar Brugge gebragt. Na een eerste verhoor bij den regter van instructie ondergaan te hebbenis zij in de gevangenis opgesloten. Toen een der geregtsdienaren haar vroegof zij gedurende den nacht in de gevangenis goed geslapen had, antwoordde zy: redelijk wel’ Als eeu tegenhanger van dezen moord deelt een Engelsch blad mededat Zaturdag den 14 te Turnbridgewells eene vrouw den man heeft omgebragtmet wien zij als gehuwd leefde. Om zich van een onverwachten getuige te ontslaann.l. een vijfjarig knaapjedat op hare kamer sliep vermoordde zij dit eersthoewel het haar kind bij haren wettigen echtgenoot was. Voor den regter beweerde zij dat haar zoogenoemde man den knaap om ’t leven had gebragten dat zij hem daarom had vermoord. De omstandigheden pleiten echter tegen die bewering. Spaansche bladen vertellen, dat wel al 400 Chiliaansche en Peruaansche schepen door de Spanjaarden zijn genomen. De meesten zijn verbrand nadat de ladingen waren ver kocht. Een groot Chiliaansch transportschip hebben ze naar Spanje opgebragt. liet had voor bijna 12 millioen realen bladen koper en staven zilver aan boord. Dit getal, 12 millioen doet ons onwillekeurig denken aan Piet Hein en de Spaansche zilvervloot van 1628, schoon een real niet meer waard is dan f 0.32. van geruchtendie gehoorden g wordendoor geheel Europa heen stenwaar men i waar adressen worden opgesfeld en aan den koning ge zonden, om dezen tot eene spoedige oorlogsverklaring aan te sporen; eindelijk van ledige staatskassen en van mijnheer de baron Rothschild, die vijf millioen klaar gelegd heeft, in de verwachting, dat de Duitsche bond ze binnen kort wel zou kunnen vragen. Met al dat schrijven en neren schijnt men intusschen g£ en blijft alles in status quo, d. Toch zal het niet lang meer zoo te verwachten, dat het berigt van vrede of oorlog weldra door de nieuwsbladen wordt verbreid. Reeds spreekt men van een mogelijke verandering van ministerie in Pruisen, en wanneer von Bismarck, die nu reeds door de rheu- matiek naar de baden gejaagd wordt, minister af wierd, zeer zeker zouden velen in Pruisen vreugdeliederen aan heffen en zouden ook eerlang vredezangen gehoord worden. «Geruster zit men onder daken «Van riet gebouwddan op den hoogen troon,” Zoo zong Jan Luijken naar waarheid. En schoon niet meer leven in den tijddat keizers en 1 niet anders, dan door een gewapende lijfwacht verzeld op straat durfden begeven, zoo zijn toch ook moordaan slagen op vorsten aan onzen tijd niet geheel vreemd. In den namiddag van den löden dezer werd weder een pistoolschot gelost op den keizer van Rusland, terwijl deze, na eene wandeling in den zomertuin, in zijn rijtuig wilde stappen. Een boer Ossip Iranowweerde het schot af, zoodat de keizer ongedeerd bleef. De dader was een ver armd edelman, die het verlies van zijn vermogen zou te wijten hehben aan de opheffing van het lijfeigenschap. Hij is gearresteerd, terwijl Iranow door den keizer tot den adelstand is verheven. Dat pistoolschot bragt intusschen Petersburg in rep en roer. Jan en alleman kwam op de beenom te zienhoe de keizer er uitzag nadat hem een kogel was voorbij ge vlogen. Z. M. verschafte hun dat genot door zich op ’t balkon voor zijn paleis en ook op straat te begevenen zoo Imde mogelijk schreeuwden nu allen op zijn Rus sisch: «hoerah! leve de keizer!” Bosco is dood. Bosco, de groote goochelaar, die zijne toeschouwers in verrukking wist te brengen door zijne handigheid en wien zijne toeschouwers in verrukking bragten door tal van kostbare geschenkenBosco is te Dresden overleden en begraven. Onder zijne nalaten schap, die publiek zal worden verkocht, bevinden zich ook de vorstelijke geschenken. Zoo zijn dan ook de gooche laars voor den dood niet veilig en zijn ook zij niet handig genoeg, wanneer «Freund Hein” hen van hunne kostbaarheden komt berooven. Een nieuwsblad van kelijke gebeurtenis. De gemeente Moerkerke is in verslagenheid gedompeld, ten gevolge van een dubbelen kindermoord gevolgd van poging tot moord op een derde kind en vervolgens op een landbouwerszoonmaandag morgen ten 8 nre in die gemeente gepleegd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1