JXo. 18. VIJFDE JAARGANG. 18G6. BOLS WARDSCHE COUBANT 3 Mei. Donderdag een Iranow ;tsge- zou De Uitgave dezer Courant, die eiken Do n- d e r d a g het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. voordrag! van de Russische akademie van wetenschappen door den czaar wordt heengezonden om te zienhoe 't met den mammouth is, waarvan we vroeger (zie ons No 8) heb ben gesproken. In lang vernamen we niets van de Fenians. Volgens berigten uit Quebec bedreigt een aantal hunner thans Campobello en St Stephens, en waren er 200 naar Eastport (op de kanadasche grenzen) vertrokken, terwijl een schooner bevracht was geworden om wapenen over te brengen. De feniansche konventie hield zitting te Eastport, en verscheidene feniansche schepen met houwitsers en 20ponders voorzien bevonden zich in de haven. Een zeil schip ontsnapte en bereikte de open zee. Ofschoon de maarschalk der Vereenigde Staten zich te Eastport bevond, werden op vele plaatsen der Nieuw-Brunswjjksche grenzen wapenen en ammunitie ontscheept. Verscheidene britsche kanonneerbooten houden zich op de hoogte van Eastport en Campobello gereed, wat de Amerikanen, die het met de Fenians eens zijn, ergert. Ver scheidene der eerstgenoemden voegden zich bij de fenian sche partij. Te NewYork beeft de kamer van volksvertegenwoor diging even als de senaatde vroeger vermelde wet tot het verleenen der burgerregten, aangenomen met eene meer derheid van tweederde der stemmen. Hierdoor is de wei gering van den president om die wet goed te keuren krachteloos gemaakt. Voor ongeveer jaar vermeldden de nieuwsbladen, dat een paar Amerikaansche waaghalzen in een ligt vaartuig van 16 ^oet lengte en verzeld van een hond van New-York vertrokken naar Engeland. Ter halver reis werd het vaar tuig gepraaid, maar sedert vernam men er niets meer van. Nu verneemt mendat tusschen Afrika en Zuid-Amerika een ledig vat is opgevischt waarop the Vision te lezen stond. The Vision was de naam ook van ’t scheepjeen zoo is waarschijnlijk van de geheele onderneming niet meer dan een visioen (herschenschim of droombeeld) ge worden. Eerst heetten het roovers, toen republiekeinsche soldaten, nu zijn het weer Indianen uit de naburige dorpen aan wie de schuld wordt gegeven, dat zij het Belgisch gezant schap in Mexico hebben overvallen. Zij zijn nu gevangen gemaakt en men kan dus met zekerheid weten wie ze zijn. Nog worden nu en dan diligences aangerand en zelfs zouden republikeinsche benden twee detachementen van het vreemdenlegioen hebben overvallen. 7 officieren en 130 man zouden de republikeinen gedood, 1 officier en 30 man gevangen gemaakt hebben. Den 18 dezer bleef Londen 's avonds in’t duister zitten. Geen enkel gaslicht werd ontstokenom de eenvoudige reden, dat er geen gas was. De werklieden der gasfabrie ken hadden den arbeid gestaakt. Dat zoo nu en dan eens niet te willen arbeiden, is eene liefhebberij, die men in ’t Britsche rijk nog al eens aantreft. Zoo trokken de kleer makers reeds bij troepen uit Hamburg naar Edinburgom daar de naalden weer op te rapendie de Edinburgsche naaldridders hebben weggegooid. Dezer dagen stond een man teregt voor een der Engel- sche hoven van gezworenen. Na afloop van het regl ding smeekte hij dat men hem toch niet ter dood veroordeelen; hij was in eene levensverzekeringmaatschappij De Abonuements-prijs is f 0,80 per drie maanden franco per post f 0,95. De prijs der A dv er ten tien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. BUITENLANDSCH OVERZIGT- ’tIs een nuttig ding, de telegraaf, maar hij moest niet zoo liegen. We kunnen echter noch den telegraaf, noch den telegrafist verantwoordelijk stellen voor de onwaarhe den die overgeseind worden. De een is een werktuig en de ander brengt het in beweging naar de orders die hij ontvangt. Het schijnt in ’t belang van sommige menschen, dat er onrustbarende geruchten verspreid worden. Daar zijn er b. v. effectenhandelaars, die op hun duimpje knip pen als de fondsen laag staan. Welnugaauw naar het telegraafkantooren door alle landen vliegt het berigt «Reeds heeft er bloed in Italië gestroomdVraagt men verwonderd: «wat? oorlog en dat nu in Italië?” en leest men de laatste courant, die men maar ter loops heeft door gezien, nog eens naauwkeurig, dan zegt men tot zich zelf: «ja waarlijk, daar werd reeds gewag gemaakt van oorlogs toerustingen, de Italianen zijn dan zeker in Venetië geval len”. Intusschen is de koers der effecten van schrik ge daald. Maar ook de Oostennjksche regering krijgt kennis van den telegramen nog denzelfden avond wordt er ge telegrafeerd Lombardye en Venetië is alles rustig". Welke van beide telegrammen zegt nu de waarheid. Wij weten het niet; maar dit schijnt zeker, dat de Itali anen wel lust toonenom de Oostenrijkers uit Venetië te jagenalthans de miliciens, die men anders wel eens met geweld uit huis moest halen komen nu lustig onder de wapens. Keizer Frans Jozef wil dan ook die lustige jon gens niet te veel vertrouwen. De soldaten, die hij anders, om Bismarck pleizier te doen zou afdanken laat hij nu van ’t Noorden naar ’t Zuiden marscheren en de land- en zeetroepen in Venetië op voet van oorlog brengen. Boven dien is in den raad zijner ministers besloten, de reserves op te roepen en meer paarden op te koopen. Troepen verleggen is geen troepen afdanken, denkt Bis marck- Pruisens soldaten kunnen nu ook maar in de wa pens blijven, en de koning geeft bovendien het bevel: «40000 man van de landweer moeten binnen kort opgeroe pen wordenom hunne jaarlijksche krijgsoefeningen te houden”. Pruisens koning zorgt er voor, schietende schut ters te hebben zeker kunnen ze te pas komen en dit is eene droevige mogelijkheid. «Ik geef u 20 millioen thaleren dan zal geheel Slees- wijk aan Pruisen behooren”zou Bismarck aan keizer Frans geschreven hebben. Nam de keizer dit aanbod aan, dan zou de kans op oorlog zeker veel verminderen maar niemand zou toch dien handel kunnen goedkeuren. De Russen hebben er dol veel pret en ook veel dolle pret van, dat de aanslag op het leven van hun czaar mislukt is. Zij bewijzen daardoordat ze hem hoog schatten en liefhebbenen dat is wel wat waard voor russische keizer. Zijn redder, Komissaroff (en niet zoo als eerst gemeld werd)ontvangt klinkende kussen van de dames en klinkende munt van de heeren en als hij met zijne vrouw in den schouwburg komt om te kijken, worden zij door het publiek gedrongen, om zich op het tooneel te laten kijken. De man, die den aanslag waagde, is een Rus, Karokoff genoemd. Hij lijdt aan aanvallen van zwaarmoedigheid. Zeker heeft hij veel kans naar Siberië gezonden te worden. Daarheen vertrekt nu ook de heer Schmidt, die er op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1