VIJFDE JAABGAXG. 1866. INo. 19. BOLSWARDSCHE COURANT 1O Mei. Donderdag i Zweedsch Finland vergaat geen gehakt stroo in De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. eene eernog clubs hebben hem Bij het TSTo. dezer Courant wordt een Bijvoegsel uitgegeven. BUITENLANDSCH OVERZ1GT. terugtrekken kwam deze juist in het aangezigt van een zijner buren teregt. Daarover geraakte deze in woede; er kwam een kloppartij van en weldra was de geheele herberg in de grootste wanordedaar al de aanwezigen aan het vechten waren geraakt. De slotsom was dat de vaderlandslievende krijgshelden door een minder vader landslievende patrouille naar de hoofdwacht werden gebragt. Als men intusschen in Weenen zoo voor de Pruisen spreekt, kan hel, Bismarck niet kwalijk genomen worden, dat hij de 'soldaten in’t geweer houdt. En om dadelijk bij de hand te zijn, als er wat gebeurt, maken Saksen en Beijeren zich ook gereed. In Beijerens hoofdstadMünchen is dezer dagen een pro ces gevoerdzooals slecht zelden voorkomt. Eene zekere vrouw Rieg, weduwe van een herbergier, beeft hare schoone zeventienjarige dochter verkocht aan den ouden in Beijeren maar ai te goed als wellusteling bekenden prins Wrede, dien zij als handelaar in wijnen aan hare dochter had voorgesteld. Wrede betaalde daarvoor 200 gulden. De ont aarde moeder is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld terwijl tegen prins Wrede een aanklagt wegens meineed wordt ingesteld. Wie met levensgevaar het leven van een mensch redt wordt als een edel mensch geëerd en geprezen, en als de geredde een russisch keizer iswordt de redder een edel man en schatrijk; Kommissarof ondervindt bet. Behalve dat hij in den adelstand is verheven door den keizervan wien hij tot dekking der eerste uitgaven eene halve ton gouds heeft ontvangen, terwijl hij bovendien met zijne echtgenoot in een van des keizers paleizen woont, zijne dochter op last van den keizer in een opvoedings gesticht van adellijke meisjes is geplaatstmag dit alles slechts gelden als eene geringe proeve van hetgeen hem later door zijne dankbare landgenooten is aangeboden en wat hij nog van hen mag verwachten. Op dit oogenblik is Kommissaroff overladen met eer. De adel van drie gouvernementen heeft hem tot lid zijner corporation benoemd; twee grondeigenaars hebben hem aan zienlijke bezittingen geschonken in de provincie, waarin hij is geboren: een bankier uit Moscou heeft hem gesmeekt, een belangrijk bedrag aan te nemen tot dekking der kosten voor de eerste installatie, eene nationale inschrijving is geopend om hem in staat te stellen, een hotel te Petersburg te koopenhij is verheven tot eersten burger van die stad, eene eer, nog aan niemand bewezen; de aanzienlijkste tot eerelid benoemd, en de keizer der Franscben heeft hem het commandeurskruis van het Legi oen van Eeren de keizer van Oostenrijk het comman deurskruis der Frans Jozeforde geschonken. Het Noordelijkst gedeelte van schier van honger. Wie er geen gehakt strooin zout water gekookt en vermengd met berkenschors wil eten of wie zelfs dit niet bekomen kan, begeeft zich naar elders om door arbeid wat beters te verdienen. In de voorstad St. Antoine te Parijs heeft zekere Collig- non de lOjarige stiefdochter zijner zuster, met voorbedach ten rade over de Napoleonsbrug, bij Bercy, in de Seine gewor pen en deze misdaad is gepleegd uit wraak, omdat zijn zwager diens vrouw verboden had met haren broeder om te gaan. Volgens geruchten zou die vrouw medepligtig zijn aan den gruwelijken moord; althans ook zij bevindt zich in hechtenis. De geestige Arend Fokke Simonsz. vergelijkt Europa bij eene zittende dame. Bij de opnoeming der verschillende ledematen zegt hij onder anderen: »De schouders, borst en alles wat de edelste deelen van den romp in zich houdt, worden door de Franschen beslagen; zij bewonen eigenlijk het hart van Europa, zoodai, als zich daar eenig kwaad nestelt, Europa waarlijk zeer ziek is. Den linkerarm be slaan de Italianen. De geheele buik wordt door Duitsch- land bezet; van daar komt het, dat, als er in Duitsch- land winden ontstaanEuropa door de raauwheden van onverteerde en onverteerbare nieuwigheden, hypochonder wordt”. Tegenwoordig is dame Europa lang niet wel. Nog openbaren zich wel is waar geen gevaarlijke verschijnselen aan het hartmaar de pols slaat in den linkerarm onrus tig, en »de snijdingen, die zij in den buik gevoelt, zijn onverdragelijk”. Alle bladen achten het uitbarsten van een oorlog binnen eenige dagen zeker. De kerkschatten en kostbaarheden van keizer Ferdinand zijn van Praag naar Weenen gezon den. Vele vreemdelingen verlaten Venetië. Een dagblad van die stad bevat het berigt, dat 70,000 man Croaten opgeroepen zijn, terwijl 10,000 man, op wie keizer Frans niet onbepaald meende te kunnen vertrouwen, naar de Duitsche deelen van Oostenrijk zijn gezonden. Vele der Venetiaansche berigten zijn er op ingerigtom de Italianen aan te hitsen en tot een aanval te bewegen, want velen in het Venetiaansche hebben nog altijd zorg dat de oorlog geen voortgang zal hebben. De hoofdleiders der oorlogzuchtige partij hebben hunne ondersteuning aan de regering van Italië toegezegden men heeft grond te vermoedendat die regering aan de vrijwilligers wapens en onderhoud zal verschaflen. Den 5den, 7den en 9den Mei zou het Italiaansche leger telkens met 50000 man vermeerderd worden en den 15den met 220,000 man versterkt zijn. Bovendien zullen 240 batailjons nationale garde worden gemobiliseerd. Ook voor de vloot zijn de noodige maatregelen genomen. Italië heeft thans 12 pantserschepen van de eerste grootte15 fregat ten en korvetten van den eersten rang en een groot aantal kleinere vaartuigendie met de groote stoombooten van particulieren 60,000 man landingstroepen tegelijk kunnen overbrengen. De spoorwegbrug tusschen Pescheira en Desenzano aan het Gardameer is den 2den afgebroken. De Oostenrijksche spoortreinen gaan niet verder dan tot Pescheira, terwijl de Italiaansche van Milaan op Pescheira niet verder gaan dan tot Desenzano. Dat hadden we zeker niet gedacht, toen we voor eenige weken A en B onder dezelfde parapluie zagen. (1 February.) Dat de Weener ambachtslieden echter wel moed hebben, kan uit het volgende blijken. Voor weinige dagen bevonden zich eenige ambachtslieden in eene herberg te Weenen, alwaar zij over de waar schijnlijkheid van het ontstaan van een oorlog met Pruisen aan het spreken kwamen. Een hunner werd door zijne vaderlandslievende taal zóódanig opgewondendat hij met luider stemme te kennen gaf, dat, kwam het tot oorlog, hij alleen ongewapendvier Pruisen voor zijne rekening nam. Driftig hief hij den vuist omhoog, doch bij het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1