.<>1 s VIJFDE 'JAARGANG. No. 20. 1866. B01SW ARDSCHE COURANT V, 'lil 17 Mei. o n <1 e r <1 a iz BUITENLANDSCH 0VERZ1GT. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te JBolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IKoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. van den bijna De Abonuements-prijs is 0,80 per clrte maanden; franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Pruisen, Oostenrijk, Italië, zij hebben er den slag van, Europa in onrust te houden. Alles in orde en gereed om den eersten slag te slaan of den eersten slag af te weren verzekert ieder hunner, dat hij den eersten slag niet zal toebrengenmaar alleen zooveel oorlogstoebereidselen en oorlogskosten maakt, omdat hij zich stellig verbeeldt, dat de ander op den loer ligt. Ook de leden van den Duit- schen bond, een besluiteloos slag van menschen, hebben begrepen, een loodje in de schaal te moeten leggen. Over ’t geheel zijn zij geen vrienden van von Bismarck, en zal deze er vooreerst nog niet in slagen, den bond naar zijn leest te fatsoeneerenwaren de bondsleden, toen Bismarck indertijd aan Denemarken gevoelige slagen toebragt, het wat beter eens geweestzeer zeker zou de verdeeldheid thans niet zoo groot zijn. In Pruisen en Oostenrijk is het volk niet voor den oorlog. In Pruisen heeft het alles aangewend, om er de regering van terug te houdenin Oostenrijk denkt men met afkeer aan den tegenwoordigen toestand, waarvan men zich niet anders dan rampen en nadeelen durft voorspellen. Alleen de Italianen roepen: »leve de oorlog!” Italië brengt dan ook eene magt op de beendat de regering schier ónmogelijk kan terugtreden. Deed zij hethet land zou verloren zijn; het volk zou zijn strijdlust tegen de regering keeren en aan haar wijten dat het Venetiaansch gebied nog langer in ’t bezit blijft van Oostenrijk. Onder de berigten omtrent de leiding zeker te verwachten krijg behoort ook, dat de koningen van Pruisen en Italië zich aan het hoofd hunner legers zullen stellen. Reeds wordt als hoofdkwartier van Victor Emanuel genoemd het slot San Micheli, in de nabijheid van Bologna. Omtrent den aanslag op het leven van von Bismarck vernemen wij nog het volgende: Berlijn 7 Mei. De graaf von Bismarck, kort na 5 ure van den koning, met wien hij gearbeid hadte voet door de Linden alleen terug keerende, werd nabij de Schadow- straat door een onbekend persoon aangerand. De sluip moordenaar vuurde tweemaal uit een revolver met zes loopen op von Bismarck, die met den rug naar hem ge keerd was, maar zonder hem te treilen. De minister greep den moordenaar, die gedurende de worsteling nog driemaal schoot. Von Bismarck bleef ongedeerd, waarschijnlijk omdat de loop der pistool te digt op het ligchaam gedron gen was. Alleen de kleedingstukken zijn doorboord, de graaf bekwam eenige kneuzingen. De dader is de 22jarige stiefzoon van den republikeinschen uitgewekene Karl Blind. Hij is opzettelijk uit Hohenheimin Wurtemberg geko men, om von Bismarck te vermoorden.” Een telegram van 8 Mei meldt dat Blind des avonds ongeveer 9 ure met een zakmes zich verscheidene steken heeft toegebragt in het hoofd, en wel in dat gedeelte, ’t welk van haren is ontbloot. De geneesheeren verklaar den, dat hij geen der voornaamste bloedvaten had getroffen. Onverwijld heeft men hem een dwangbuis aangetrokken maar niettegenstaande de toegebragte hulp is hij in den ochtend omstreeks 5 ure overleden. De Berlijners verlangden von Bismarck te bezien. Maar eerst bragt de koning hem zijn kompliment en toen deze vertrokken wasvertoonde von Bismarck zich voor ’t ven ster. Hij schijnt geen Hoffmansdruppels noodig gehad te hebben. Omstreeks 2000 menschen verzamelden zich des avonds voor het hótel des ministers, die, op het balcon tredende, het volk dus aansprak «Mijne Heeren en landgenootenik dank u hartelijk voor de eer die gij mij bewijst, nu het God behaagd heeft, mij van doodsgevaar te redden. Ik ben zeker, dat elk van ons den dood voor zijn koning en het vaderland gaarne wil sterven, zij het op straat, zij het op het slagveld!; ik zou het als eene genade van God beschouwenwanneer mij deze dood beschoren ware. Aan dat gevoel’t welk ons allen bezielt willen wij uitdrukking geven door den kreet: «lang leve koning Wilhelm!” Ook de Oostenrijksche gezant kwam von Bismarck ge- lukwenschendat brengt het gebruik zoo meê in de hofstad. De Pruisische Kamer is ontbonden en het volk zal door de stembus kunnen antwoorden op de vraag: «geeft gij uwe goedkeuring aan de politiek der koninklijke regering?” Von Bismarck en ook de overige ministers begrependat het onder de tegenwoordige omstandigheden, nu het overal om schoonmaken te doen is, niet ongepast zou zijn ook in de Kamer wat opschooning te houden. De tegenwoor dige leden toch zijn gekozen, toen de legers nog niet zoo sterk waren. Het volkdat nu door het zien van zoovele uniformen de landsvaderlijke zorg des konings wel beter zal waarderen kon nu ook wel eens anders stemmen en als ‘de Kamer zich maar naar von Bismarck wil schikken, dan heeft deze niets op de Kamer tegen. In den stedelijken schouwburg te Stettin worden sedert eenigen tijd gymnastische voorstellingen gegeven door een gezelschap Ambiëren. In het begin der vorige week werd een der jongste leden van dit kunstenaars-gezelschapop de vordering door zijn vader ingesteld, naar zijn geboorteplaats, de stad Keulen, teruggevoerd, en drie dagen later verliet een andere «Arabier”, insgelijks in de Rijn-Provincie geboren, de stad Stettin, dewijl hij door een zijner landslieden was herkend. Den 4 dezer heeft in een steenkolenmijn nabij St. Helens, in Engeland, eene ontploffing plaats gehad, terwijl 130 personen ter diepte van 500 voet daarin aan het werk waren. Oogenblikkelijk werden de machines in beweging gebragt, om de mijnwerkers op te halen, hetwelk dan ook met een honderdtal spoedig gelukte. Van de overigen wer den er ten slotte nog dertien vermist, waarna bij verder onderzoek bleek, dat er zeven dood en vijf zwaar gewond waren, terwijl één, die alsnog vermist wordt, insgelijks als dood is aangemerkt, omdat er niet de minste hoop be staat dat hij nog in leven zal zijn. Onder de omgekome nen zijn vier huisvaders. Op den spoorweg nabij Brighton, in Engeland, zijn in de afgeloopen week twee treinen tegen elkander geloopen. De een was een passagiers-, de ander een goederentrein. Van den eersten sprong de locomotief door den schok los en kantelde buiten de rails in het zand terwijl de eerste waggon een groot eind werd medegesleept en insgelijks omviel. De daarop volgende waggon werd totaal verbrijzeld en de overigen zwaar beschadigd. In een oogenblik was er van de voorste wagens der beide treinen niets anders overgebleven dan een verwarde hoop brokken hout- en ijzerwerk. Een der passagiers werd dood onder die massa

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1