1806. vi.ii’di: jaargang. r^o. ai. «ffl S4 Mei. Donderdag ®>g©BSE== 400 kanon- reserve van BOLSWARDSCHE «ABT De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden.franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 1 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A fi ve rteutiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht ziet, geschiedt door B. C U P E R (I S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. voorbereidselen voor den oorlogzult Die voorbereidselen -zyn voor Alzoode arbeider verdient niet voor de zijnen; de staat zal in hun onderhoud voorzien. Alleen voor het onderhoud der troepen behoeft het Pruisische gouvernement eiken dag 500,000 thaler. Dat moet de natie nu of later betalen. Daar komt nog bij dat alles in prijs stijgt. Ook de handel wordt belemmerd. Van den 17den tot den 25sten dezer is over den geheelen Rijnschen spoorweg het goederen-vervoer geschorstomdat de troepen moeten ver voerd worden. Van den 20sten Mei af zal de spoorweg tusschen Weenen, Oderberg en Krakau geheel voor de mi litaire dienst beschikbaar gesteld worden. De postpaket- ten en reizigers worden slechts vervoerd voor zoo ver daar toe gelegenheid is. Is dit alles niet reeds voldoende, om te zeggendat von Bismarck de verschillende natiën den oorlog reeds doet ge voelen De Pruisen weten het ook wel. Overal heerscht ontevredenheid, vrees voor de toekomst en achteruitgang, en in geheel Pruisen gaat één kreet op van woede en haat tegen den gewetenloozen ministerdie van deze onheilen de oor zaak is. En zoodanige gemoedsgesteldheid, werkt ze niet nadeelig op het volkskarakter en verhardt ze de menschel! niet even goed als de oorlog zelf zulks doet Oostenrijks staatsschuld bedraagt circa 2598 millioen florijnen; op ’t eind van 1864 was «y 2535 millioen en bij het einde van 1865 was zij 3 millioen minder Eene vermeerdering alzoo van 66 millioen binnen een halfjaar; dat doet de oorlog, die nog geen oorlog is. We hebben geene cijfers, om Italiës financielen toestand te doen kennen maar ’t is bekend dat ook daar het te kort aanzienlijk was en ’t is zeker dat ook daar de oorlog niet zonder kosten kan worden voorbereid. Wie schulden maakt en geen geld heeft verliest zijn krediet. Een rtjk dat schulden maaktbetaalt die voor- loopig met papieren geld, en wanneer dan het krediet van dat rijk vermindert; als er vooruitzigt bestaat, dat het zijn papieren geld nimmer voor klinkende munt zal kunnen inwisselen en ook zelfs de interessen van geleende kapita len niet zal kunnen afdoen, dan verliest het papieren geld meer en meer zijne waarde en krygen de schuldbrieven een steeds lageren prijs En daar vooral die schuldbrieven, in den vorm van effecten, overal verspreid zijn, zoo wordt de oorlog een verwoester van kapitalen ook voor hendie tot geen der vijandige partijen belmoren. Londen had welligt nooit een dag zoo benaauwd als die van 11 Mei. Toen sprong er een huis met eene schuld van een hon derd vier en veertig millioen gulden. Die geld aan dit huis of bank had toevertrouwd, werd bang en vroeg het terug Men liep om ’t hardst. De hulp der engelsche bank werd ingeroepen. Vergeefsen toen dat bekend werd, was de toeloop om geld zóó groot, dat het huis Overend Gurney en Co. des middags te half drie de deur moest sluiten. Dat sluiten zal menige andere deur openen voorde armoede. Eene bankbreuk is een sneeuwval gelijk. Zij verwoest veel op den weg dien zij neemt. Verder zijn te Londen nog gesprongenalthans zoo ver bekendis, op 12 Mei eene bank met 1| millioen; een aan nemer, de heer Petomet eene schuld van acht en veer tig millioen guldenen de Iinperial-Mercantile-Grediet-Ver- eeniging. BUITENLANDSCH OVERZ1GT. Wat zullen we zeggen van den tegenwoordigen toestand van Europa? Zij is ingewikkeld en moeijelijk te begrijpen. Met dat al leert zij ons, wanneer we ’t al niet reeds wisten, dat de oorlog een verschrikkelijk kwaad is, en zijn geesel reeds doet gevoelen, vóór hij nog werkelijk aanwezig is. »In Pruisen kunnen onder de wapenen geroepen wor den243,000 man, 10 bataillons jagers en tirailleurs met 10,000 man, 116 bataillons landweer-infanterie (eerste ban) met 58,000 man, 81 reserve-batadlons met 81,000 man, 10 reserve-compagniën jagers met 2000 man. De Pruisische infanterie kan dus op 394,000 man ge- bragt worden. De kavallerie levert 63,000 mande veld- en vesting artillerie 37,000 man, 15,000 paarden en 3714 veldstuk ken, de pionniers leveren 10,000 man, de trein-bataljons 11,000 man; het aantal niet-strijders bedraagt ongeveer 10,000 man. De reserve van de landweer kan 120,000 man en 22,000 paarden leveren. Over het geheel kan men dus hebben 645,000 man 100,000 paarden3714 stukken geschutzonder de be spanning der veld-ekwipaadjes, enz. i Het spreekt van zelf, dat deze massa slechts in geval van nood zal opkomen.” Neennog zijn niet die allen opgeroépenmaar toch bedraagt het getal der gereedstaanden reeds vele tiendui zendtallen. Het noordelijk leger der Oostenrijkers bedraagt 380,000 man en 500 stukken geschut. Het leger, dat tegen Italië zal ageren telt 130,000 .man. Dus te zamen 510,000. In geval van nood kan Oostenrijk 800,000 man op de been brengen. Het Italiaansche leger is langs den oever van de Po ge steld en telt op dit oogenblik 200,000 man en 1 nen. Op het laatst dezer maand zal het een 150,000 man tellen. Dat zijn no" maar ge meenen. bij vergist u. duizenden reeds de oorlog. Tengevolge van het onder de wapenen brengen der reserve in Baden zyn alleen te Mannheim 800 fabriekar beiders opgeroepen en vertrokken. De toestand der indus trie is hoogst nadeehg. Van de arbeiders die werkzaam zijn in de fabriek van den heer Krupp te Essen zijn niet minder dan 1500 onder de wapenen geroepen. De eigenaar dezer belangrijke gie terij heeft thans van den minister eene kennisgeving ont vangen dat allen die met het maken van kanonnen be last zijn, niet behoeven op te komen. Die anderen ar beid verrigtenmoeten aan hun dienspligt voldoen. Uit tie fabriekdistricten melden de berigten vrij algemeen, dat de bedrijvigheid daar nagenoeg tot stilstand is gekomen tengevolge van de geldelijke moeijelijkheden en het voor- nitzigt van oorlog. De Pruisische overheden nemen uitgebreide maatregelen tot ondersteuning van de handwerkslieden en den burger stand door bet 'tot stand brengen van hulpkassen enz. Men begint reeds in alle standen de nadeelen te ondervin den van een oorlogstijd. Behalve de fabrieken, staat ook de landbouw stil, daar de paarden mede, ten oorlog moeten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1