Jf I3J 'lil VI.H'Di: .I WIJGAM.. TV o. J33. 1866, BOLSWARDSCHE COURANT T' Junij. Donderdag- BÜITENLANDSCH OVERZIGT. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot JKoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. p ro ller- De Abonnemcuts-prijs is 0,80 per dri» maandenfranco per post 0,95. De prijs der Advertentie!! is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. schier geen enkele Oostenrijker is er op gesteld eene vincie te behoudendie noch wegens geschiedkundige inneringen dierbaar isnoch ook stoffelijke voordeelen oplevert. Als het congres te Parijs is bijeengekomen en geopend, zullen we er wel iets van vernemen. Intusschen neemt keizer Frans maatregelen, om voorloo- nig nog zooveel van Venetië te halenals er te halen is. Toen zijn grootvader het van Napoleon ontving, had deze er ook niet te veel achtergelaten. Thans is den Venetianen eene gedwongene leening van 12 millioen gulden opgelegd, een tweede militaire ligting is uitgeschreven en zelfs de staatsgevangenen zijn uit de kerkers van Padua en Vene tië overgebragt naar Jozefstad en Spielberg. De Oosten rij ksche troepen lijden gebrek, leest men in de Pruisische bladen. En in eene Oostenrijksche courant leest men: Te Wesel zijn de manschappen naar huis ge gaan omdat zij geen eten kregen. Te Grefeld en Dussel- dorp loopen ze te bedelen. De officieren en geneesheeren krijgen maar half tractement. Zoo schelden een paar straatjongens elkander uit vóór zij elkander aanvallen. De gemeenteraad van Berlijn heeft 10,000 thaler beschik baar gesteld voor het onderhoud der vrouwen en kinderen van 1750 mannen, die bij de landweer in dienst zijn. Te Bonn behelpt men zich door des nachts hier of daar in te breken en te stelen. De politie schijnt dit niet te kunnen verhinderen. Te Weenen neemt bet aantal zelfmoorden op zeer on rustbarende wijze toe. Gedurende April jl. is’t geklommen tot 36, terwijl 7 personen aan de toegebragte wonden later zijn overleden: 22 die gepoogd hadden zich van het leven te berooven, zijn gered. Onder de bedoelden worden aan getroffen 47 mannen, 15 vrouwen en 3 kinderen tusschen de 9 en 14 jaren. Daarenboven worden 16 personen ver mist, die waarschijnlijk op de eene of andere wijze zich van liet leven hebben beroofd. Keizer Napoleon wil een nieuwen hoed verdienen. Hij wil den kroonprins van Denemarken aan eene vrouw helpen en heeft daartoe gekozen de Zweedsche prinses Louise. Daardoor zou Denemarken op den duur wat steun hebben aan Zweden en Noorwegen tegen Duitschland. En als dan prinses Bagmar ook nog ging trouwen met den grootvorst- troonopvolger van Rusland, dan zouden de Noordsche vor sten elkander aardig kunnen bijstaan. Of dit ook in ’t belang der, Noordsche volken zou zijn, dat is weer wat anders. Te Berlijn heeft er den 29 Mei een ontploffing plaats gehad in eene gasfabriek. Groote verwoesting is aangerigt en een aantal menschen omgekomen. De koning heeft de plaats des onheils bezocht. Op denzelfden dag had te Parijs een dergelijk ongeluk plaats in de magazijnen van den vuurwerkmaker Aubin. Er had eene ontploffing plaats, die het gansche gebouw ineen deed storten. Juist waren alle werklieden aanwezig. Een- en-twintig werden op de plaats gedood; hunne lijken waren onkenbaar geworden. Tien zwaar gekwetsten zijn naar’t hospitaal gebragt. Gelukkig deelde zich de werking van de ontploffing niet mede aan ’t kruidmagazijn dan toch zou de ramp nog veel grooter zijn geweest. Zonder ontploffing stortte den 23 Mei te Stókholm een gedeelte van de nieuwe Katholieke kerk in. Een dertigtal personen werd onder de puinhopen bedolven. De werk lieden, die beneden hun werk verrigttenhoorden een dof Anno 1797. Dat is al wat geleden. Wat toen gebeurde is geen nieuws meer. Neen maar het onregtdat toen gepleegd werdwordt nu bezuurd. In 1797 bestond nog de republiek Venetië, en vertoonde een schaduw van wat zij eens geweest was. In 1797 was Napoleon meester van Noord-Italiëen deed Oostenrijk zijn bestom hem van daar te verdrijven. Venetiëtusschen de oorlogvoerende magten gelegenhield zich onzijdig. Maar die onzijdigheid beveiligde Venetië niet, omdat zij een gevolg van onmagt was. Napoleon sloot een wapen stilstand met Oostenrijk en wist toen Venetië aan zijn wil te onderwerpen. Dit viel hem te gemakkelijkerdaar het volk ontevreden was met de regeringen deze meer door eigenbelang werd gedreven, dan door zorg voor de republiek. In 1797 sloot Napoleon vrede met Oostenrijk te Gampo Formio, en nu werd een deel van’t Venetiaansche gebied ingehjfd bij de door den Franschen generaal tot stand ge- bragte Gis-Alpynsche republieken een deel werd aan Oostenrijk afgestaan als schadeloosstelling voor Lombardije, dat mede bij genoemde republiek gevoegd was. Vooraf echter was het rijke Venetië door de Franschen als een spons uitgeperst en hadden deze zich meester gemaakt van al de in de tuighuizen opgehoopte krijgsbehoeften. Anno 1815. Napoleon heeft zijn rol uitgespeeld. Het tooneel is door hem vrij wat veranderd en kan na zijn aftreden zoo niet blijven. Het Weener congres schikt en plooit, neemt uit elkander en zet weer ineen zonder altijd naauwgezet te meten of de deelen wel bij elkander passen. Oostenrijk krijgt Venetië weer terug en Lombar dije nog bovendien. Anno 1859. Het Weener congres heeft zich vergist. De overwinnende legers vanVm/or Emanuel en Napoleon III herstellen de fout, Oostenrijk moet Lombardije afstaan aan Italië. Venetië mag het vooreerst nog behouden. Vooreerst nog. In 1866 gevoelende Italianen berouw over de in 1859 betoonde toegefelijkheid. Immers Venetië is Italiaansch en zonder Venetië is Italië geen geheel. «Dat kan waar zijn”, zegt keizer Frans, «maar in 1797 heeft Oostenrijk eerlijk met generaal Napoleon geruild ik heb zwart op wit en Venetië blijft mijn”. En nu van weers zijden oorlogstoerustingen in’t grootterwijl Oostenrijk bo vendien nog bedreigd wordt door zijn gewezen vriend von Bismarck. De oorlog is nog wat uitgesteld. De mogendheden zul len eene bijeenkomst houden te.Parijs, zij zullen den te- genwoordigen hagchelijken toestand bespreken en zoo moge lijk den oorlog voorkomen. Venetië is de hoeksteen van de bezwarendie dien toestand zoo hagchelijk maken. Neemt men dien hoeksteen weg, dan stort het geheele ge bouw des gevaars in elkander. Italië trekt het zwaard alleen voor Venetië, en ware Oostenrijk van Italië ’s tegenkanting bevrijddan zou het in zekeren zin meester zijn van de positie' Mogt nu Oostenrijks keizer maar willen onderhandelen over den af stand van Venetië. Mogt bij maar niet denkendat het schande zal zijn voor zijn huiswanneer hij afstand doet van een gebied, dat door een schandelijk tractaat, dat van Gampo Formioaan dat huis gekomen is. Door af stand te doen van Venetië zou Oostenrijk zich ontslaan van eene bezitting die niets meer is dan een lastpost

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1