No. 524. VIJFDIC .J AARGANG. 1866. BOISWARDSCHE COURANT I) ond.erdag' 14 J un ij. BÜITENLANDSCH OVERZ1GT. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsioard, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgeti 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is f 0,80 per dria maanden; franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Alle mogendheden, die aan het congres of de conferentie te Parijs zouden deelnemen, hebben zich hiertoe bereid verklaard en de noodige toebereidselen zijn gemaakt, om zoo spoedig mogelijk de eerste bijeenkomst te houden. »0m vrede te houdenwillen wij ook aan dat congres deelnemen”, schreef Oostenrijks regering; «maar dit zeggen we vooruit: elk voorstel, dat den afstand van Venetië ten doel heeftwijzen we van de handde kwestie van de hertogdommen zal beslist worden door de bijeenroeping van de stenden en eindelijkwij verkiezen nietdat het congres zich zal bemoeijen met de hervorming van den Duitschen bond”. «Maar dan is ’took niet noodig dat we bij elkander komen” zeggen de anderenen zoo zal er nu van ’t congres wel niets komen. Wat is nu eigenlijk dë zaak met die hertogdommen. Bij het verdragdat te Gastein indertijd is geslotenis bepaald dat Oostenrijk Holstein en Pruisen Sleeswijk zou besturen maar dat zij gemeenschappelijk de oppermagt over beide hertogdommen zouden uitoefenen. Dit was een voorloopige regeling om een eind aan’t gehaspel te krijgen en tijd te vinden om de hertogdommen aan een eigene regering te helpen. Intusschen begon het von Bismarck beter te lijkende hertogdommen maar in te palmen voor PruisenOostenrijk wil dat tegen gaan. En daar van ’t congres wel niet zal komen wil Oostenrijk nu maar op eigen hand handelen. Het roept de stenden van Holstein den 11 Junij te zamcn. Stenden, zoo noemt men daar de Volksvertegenwoordigersdie bij ons de Tweede Kamer der Staten-Generaal genoemd worden. Nu is het te den ken dat door die Ilolsteinsche Stenden zaken zullen be sproken worden, waarin volgens het Gasteiner verdrag ook Pruisen wat mee te zeggen heeft. Zeer waarschijnlijk zelfs zullen zij den hertog van Augustenburg tot. souverein uit roepen. Dit voorziet Pruisenen daarom protesteert het tegen de bijeenroeping der stenden en beschuldigt Oosten rijk dat het de bestaande overeenkomst schendt. Als er nu oorlog komtdan is het toch de schuld van Pruisen niet; von Bismarck kan’t niet helpen, dat Frans Jozef zoo’n stijfkop is. In de vestingen Kosel en Torgau op de grenzen van Saksenis den bewoners aangekondigd, dat het reeds bin nen zeer korten tijd noodig kon zijn den staat van beleg af te kondigen. Men diende zich dus van levensmiddelen te voorzien, en zij, die dat niet konden, mogten de poort uit gaan. Menschen die niet te eten hebbenzijn maar lastig in een belegerde vesting’t is daarom dat men ze liever daar buiten laat gebrek lijden. Ook in Venetië moeten de bewoners zich voor drie maan den van levensmiddelen voorzien. De ongerustheid keert dus weer terug. Keizer Napoleon, die zich met zijn hof al klaar maakte, om eens nut ten huus te gaan naar Fontainebleau, wil nu nog maar liever wat wachten, ’tls jammer, nu met het mooije weer. Maar de keizer wil, zoodra het eerste kanon schot gelost istwee legers naar de grenzen zenden een naar de Alpen en een naar den Rijn, en als men voor pleizier uit is moeit men zich liefst niet met zaken. De conferentie betreffende de Donau-vorstendommen schijnt grooten lust te hebbenom den nieuwen hospodar niet lastig te vallen. Maar de sultan van Turkije denkt er an ders over. In de laatste zitting der conferentie vernamen de heeren dat zijne Turksche majesteit niets minder ver langt dan dat prins Karei door de soldaten der confere rende mogendheden uit Roumenië gejaagd worde. Die prins meent het anders zoo goed. Hij heeft een gezant aan den sultan gezonden, om dezen omtrent zijne goede bedoelingen in te lichten maar de gezant werd niet eens toegelaten, om zijne boodschap te zeggen. In tegendeel dreigt de sul tan «als de mogendheden geen soldaten zenden om den vreemdeling weg te jagen, dan zal ik het doen”. We zullen de oorlogszaken maar eerst afmaken, al is de sprong van Roumenië naar Amerika wat groot, en’ al moe ten we straks van daar terug. Berigten uit Zuid-Amerika maken uitvoerig melding van het bombardement van Gallaodat den 1 Mei heeft plaats gehad. Tien minuten vóór 12 viel het eerste schot van een der forten; het was gerigt op het Spaansche fregat de Numanciaen werd terstond beantwoord. Nu was weldra het gevecht algemeen. Van de schepen werd buitengewoon vlug en buitengewoon slecht geschoten. Van de forten vuurde men langzaam en wis. Te twee ure waren 4 sche pen der Spanjaarden onbruikbaar geworden en te vijf uur trok de geheele vloot terug. De Peruanen telden 60 dooden en 170 gekwetsten. Het verlies der Spanjaarden is niet met juistheid bekend, maar zal vrij groot zijn. Men verzekert, dat de admiraal Nunez niet minder dan acht wonden heeft bekomen. De schepen zijn erg beschadigd. De stad Gallao heeft zeer weinig ge leden. Van algemeene bekendheid is de dolle liefhebberij der Creolen voor hanengevechten; het is insgelijks overbekend dat de dieren dom genoeg zijn om elkander doodelijke wonden toe te brengen, alleen ten genoegen van nog dommer schepsels die zich menschen noemen. De gouverneur van Guadalajarain Mexico heeft een hanenstrijd doen plaats hebbeneen Romeinsch worstelperk waardig. Zes duizend hanen allen gewapend met stalen sporenhebben strijd gevoerd in een daarvoor expresselijk aangelegd circus 4897 dier helden hebben het met den dood moeten bekoo- pen903 strijders zijn zwaar gekwetst en men wanhoopt aan hun behoud en 99 hebben ligtere wonden bekomen één slechts is luisterrijk in het strijdperk gebleven zonder zelfs een krabje te hebben ontvangen. Hij werd als over winnaar geproclameerd te midden van een razend handge klap en voetgestamp en moest de ronde doen onder het opgetogen publiek, dat hem bijna door de duizende kussen, die hij moest ontvangen, deed stikken. Zullen de overwinnende soldaten in Europa ook met kus sen beloond worden? ’tls mogelijk. Althans in Saksen, klaagt men dat er bijna geen kinder- of keukenmeiden zijn te krijgen, daar de meeste dienstmeisjes met het leger trekken om in de kazernen dat werk te verrigten, waar voor de vrouw meer berekend is dan de man, maar toch misschien ook om bij de overwinning bij de hand te zijn en de overwinnaars te loonen. Uit de Pruisische stad Thorn wordt gemeld dat voor een paar dagen een onweder zich aldaar ontlastte. Een dertigtal der vestiugwerkers vlugtte in een kroegjemaar naauwelijks hadden zij er plaats genomen of een blik semstraal sloeg door het daken doodde verscheidene hunner. Uit Schotland wordt gewag gemaakt van een merkwaar-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1