JNo. 25. VIJFDE JAARGANG. 1806. BOLSWABDSCHE CDITRANT Donderdag 21 J11 n ij. ®U BUITENL ANDSCH 0VEBZ1GT. roemvollen strijdtevens dépêche van von Bismarck zal Pruisen De Uitgave dezer Courant, die eiken Do n- i) e r d ag het licht zietgeschiedt door B. C P E R (J S Az. te Bols wardwien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prys is 0,80 per dria maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor bet A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Zooals we reeds gemeld hebbenzouden de Holsteinsche stenden den 11 den dezer te Itzehoe bijeenkomen. Dat wilde keizer Frans Jozef zoo, maar koning Wilhelm (of von Bismarck wilde ’t anders. Reeds den 9den werd Itzehoe door Pruisische soldaten bezet en den 10 kwamen de gene raal von Manteuffel en de president van het burgerlijk be stuur in de beide hertogdommen, baron von Scheel Plessen aldaar aan. In den loop van dien dag kwamen ook de meeste afge vaardigden die nog des avonds eene voorloopige bijeen komst hielden. Zij werden niet gestoord; maar ’s nachts te een uur kreeg de regeringsraad Lesser bezoek van den ka pitein Gotlberg die hem een lastbrief van von Manteuffel vertoonde, volgens welken de kapitein den regeringsraad naar de vesting Rendsburg moest brengen. Lesser ging zonder tegenpraten meê. Den 11 den kwamen de stenden weder bijeenmaar werden nu door Pruisische militairen verpligt uiteen te gaan en voor het gehouw der zamen- komst werd eene wacht geplaatst. Hertog Frederik van Augustenburg schijnt de stendenver- gadering beschouwd te hebben als zijn laatsten troef, en daar hij nu ook dezen kwijt iszonder iets te hebben ge wonnen wil hij maar niet langer spelen. Hij heeft de hertogdommen verlaten en is naar Engeland vertrokken. Hij wilde de koe wel hebben en zei ookdat ze hem toe kwammaar anderen moesten ze voor hem bij de horens pakken. Dat bezetten van Holstein door de Pruisendat uit el kander jagen der stenden heeft den oorlog een stapje nader gebragt. De Oostenrijksche regering heeft het besluit ge nomen om de diplomatieke betrekkingen met Pruisen af- tebreken en den gezant bij het hof te Eerlijngraaf Ka- ioly gelast, die stad te verlaten. Ook de Pruisische ge zant te Weenen, baron von Werther, ontving zijn paspoort. Nog een ander feit werkt den oorlog in de hand. In eene buitengewone zitting van den bondsdagden llden dezer, deelde Oostenrijk mede, dat Pruisische troe pen Holstein waren binnengerukt, waardoor het Weener tractaatzoowel als het voorloopige verdrag van Gastein was geschonden. Oostenrijk had dit verdrag in stand wil len houdentot dat de bond zou beslist hebben. Maar nu had Pruisen zich zelven regt verschaften moest dus de bond zich laten gelden. Daarom stelde Oostenrijk voor, om binnen 14 dagen het bondsleger, uitgezonderd de aan Pruisen behoorende korpsen, mobiel te maken. »AIs dat voorstel aangenomen wordtdan moeten we immers den oorlog wel beginnen”, zoo liet Pruisens regering zich hooren. Het voorstel is den 14den in de zitting van den bonds dag met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. De Pruisische afgevaardigdede heer von Savignyverklaarde nu, dat Pruisen niet langer lid van den bond zou zijn, diende voorstellen in om een nieuwen bond te vormen en ging toen heen. Volgens een dépêche van von Bismarck zal Pruisen nu de staten, die vóór het voorstel gestemd hebben, beschou wen als zijne vijanden, en die stemming zelve als eene oorlogsverklaring. Zoo behoeft dan nog slechts één enkel woord te worden gesprokenen de oorlog zal zijne verschrikkingen beginnen. t Zou kunnen gebeurendat de 18 Junijgedenkdag van een roemvollen strijd, tevens eene treurige vermaard heid verkrijgt, door het uitbarsten van een oorlog, die zijnen grond vindt in de schandelijkste beginselen. In Italië wordt vurig naar dien aanvang verlangd. Ieder wil dienst nemen. Vele personendie wel bemiddeld zijn, willen zich gaarne hij ’t leger voegen, zoodra het blijkt, dat dit niet enkel bestaat om parade te maken en garni zoensdienst te doen. In Milaan vooral is de geestdrift on geloofelijk groot. Er zijn kooplieden die hunne winkels sluiten, om met hunne bedienden onder Garibaldi te dienen. Garibaldide held der Italianenheeft Caprera verlaten en is te Comobij het leger aangekomen. Zoodra nu het gebulder van ’t geschut uit Duitschland naar Italië overklinktis het vrij zekerdat de Italianen een inval doen in het Venetiaansche. Hier heeft Oostenrijk een leger van 170,000 man, terwijl Italië terstond 270,000 man troepen en 40,000 vrijwilligers in ’t veld kan brengen. De kans voor Italië staat gunstig. Keizer Napoleon III heeft door een brief aan de buiten- landsche gezanten te Parijs zijne meening doen kennen die in t kort hierop neer komt»De keizer toont zich teleurgesteld door ’t niet tot stand komen der conferentie waarvan hij zich het behoud des vredes had voorgesteld. Aan gebiedsvergrooting denkt de keizer niet, als het even- wigt van Europa niet van eene andere zijde wordt verbro ken. Eerst dan wanneer de aangrenzende gewesten zelf verlangen, bij Frankrijk te worden ingelijfd, zal de keizer er aan denken, de grenzen des rijks uit te breiden. Verder komt het hem billijk voor, dat Venetië aan Italië kome maar vooreerst zal ’t nog niet noodig zijndat Frankrijk den degen trekt”. Zouden al die mootje woorden ook kunnen beteekenen Weest maar gerust; wij zullen Oostenrijk en Pruisen laten oorlogen tot zij zich zelven hebben afgemat en dan dan zullen we eens zienof we voor een goeden prijsden een of ander kunnen helpen Uit Laubbach meldt men, dat daar, in plaats van vier a vijfhonderd badgasten niet meer dan 21 worden aan getroffenterwijl te Emswaar men om dezen tijd ge woonlijk twee a drie duizend vreemdelingen bijeen vindt thans niet zooveel zijn, dat het de moeite waard is, open tafel voor hen te houden. Als voor velen van hen maar geen bloedbad bereid wordt. De Zweedsche stad Gothenberg werd den 4 dezer door een zware ramp geteisterd. Te 2 uur in den morgen ont stond een hevige brand in de digtbevolkte voorstad Mast- hagget. 23 huizen zijn tot den grond afgebranden ver scheidene andere hebben door de vlammen groote schade geleden. Niet minder dan 21 gezinnen, tellende 330 per sonen zijn ten gevolge van dit onheil zonder dak. Op den Great Northern Railway greep Zaterdagnacht, op ongeveer twintig mijlen van Londen, in de nabijheid van Hatfield, een vreeselijk ongeluk plaats. Even vóór elf ure des avonds verliet een goederentrein het Londen- sche station met bestemming naar Hitchin. Bij het door rijden van den tunnel te Welwijn sprong eene der voe- dingspijpen der locomotief, waardoor de trein in het mid den van dien tunnel bleef staan. Door de eene of andere reden beging men de onvoorzigtigheidden wachter niet te waarschuwen zoodat de machinisten van de komende treinen in den waan verkeerden, dat de weg veilig was.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1