1866. VIJFDE J VARGAND. No. 38. BOLSWABDSGHE COURANT I 13 .1 tl 1 ij. Donderdag De Abonuemeiits-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CÜPERÜS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 urefranco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. schillende gevechten voorgevallen. Den 27 Jnnij leden de Oostenrijkers een gevoelige nederlaag bij Nachod. In strijd met vroegere berigten verneemt men nudat de Pruisen 2 standaards1 vaandel en 8 kanonnen buiten 5000 man krijgsgevangen maakten. Den 28sten namen ze an dermaal 2 vaandels8 kanonnen en 3000 gevangenen. Den 29sten viel de slag bij Gitschin vooren weer leden de Oostenrijkers zeer aanzienlijke verliezen aan gevangenen, dooden en gewonden. De strijd was hardnekkig; herhaalde aanvallen der kavallerie werden door detachementen der lijfgarde afgeslagen. Het aantal gevangenen bedroeg meer dan 5000. Het hoofdkwartier werd daarop tot voorbij Gitschin verplaatst en de vereeniging der verschillende pruisische legerkorpsen werd nu tot stand gebragt. Nadat nog den 30sten eene brigade der garde eene oostenryksche brigade aangevallen en daarop een vaandel en 250 gevan genen veroverd hadvolgde den 3 Julij de botsing der beide legers bij Königgratz. De oostenryksche armee had eene stelling achter de Bistritz ingenomen, waaruit zij door de Pruisen verdreven werd na een gevecht, dat van ’s mor gens 6 tot ’s namiddags 2 uur duurde. De vervolging duurde tot in den nachten de uitslag van het gevecht was eene volkomene overwinning. Thans zijn reeds 120 kanonnen, 18000 niet gewonde gevangenen en vele tropheën de vruch ten der bloedige zegepraal. Dat de Pruisen zich verheugen over al dien voorspoed, laat zich begrijpen. Toch moeten ze zelve erkennen dat hun vreugde vrij wat vergald wordt door het zien van de velerlei ellende der gewonden, die met groote massa’s per spoortrein van Nachod en Trautenau worden vervoerd. Zij worden allen naar de lazarets overgebragt, die echter zoo vol worden, dat er geen plaats voor allen is, en men de toevlugt moet nemen tot partikuliere gebouwen. Oos tenrijkers en Pruisen liggen er bijeen In de steden Lands hut, Freiburg, Waldenburg, Friedeberg, Nachod, Reinerts, Glatzenz. liggen de gewonden opeen gehoopt en hebben schier aan alles gebrek. Op de slagvelden van Nachod zijn de dooden nog niet begraven 60 man zijn er thans ijverig mede bezig. Er is een lijdelijke verademing gekomen. Keizer Frans, die de eer zijner wapenen in Italië heeft gehandhaafd, wil zich daarmee te vreden stellen en staat Venetië af aan den keizer van Frankrijk. Bovendien neemt hij diens bemidde ling aan tot herstel van den vrede tusschen de oorlogvoe rende volken. Keizer Napoleon heeft zich gehaast dit voor stel aan te nemen en zich onmiddelijk gewend tot de ko- ningen van Pruisen en Italiëten einde een wapenstil stand te verkrijgen. Keizers zijn toch ook veranderlijke menschen. Vroeger was’t: «doet, wat gij wilt, maar Oostenrijk kan Venetië niet missen”. Nu is't»’twas maar om te toonendat wij nog vechten kunnen. Een paar honderd Italianen hebben dat ondervondenen nu is ’t ons genoegwij kunnen Venetië missen want die pruisische naaldgewe ren zijn ons te kwaad.” Intusschen zou ’t voor geheel Europa geen klein fortuintje wezenals de ruzie daarmeê nu aan een eind was. Maar 't is nog zoo ver niet. De Italianen roepen «niet doen 1 Al geeft ons de fransche keizer Venetië ook presentwij verlangen geen presenten, maar willen vechten. En ook gelooven we niet, dat Napoleon zoo mild zal zijn; wat hij met de eene hand geeftzal hij met de andere nemen krijgen wij Venetiëdan zullen we daarvoor wel wat an- BUIT ENL ANDSGH OVERZ1GT. De kunst om menschen te moorden heeft waarlijk groote vorderingen gemaakt. Wijlen Simson behielp zich met een czelskinnebakde Pruisen gebruiken thans zünd-nadelge- weren. Ja zünd-nadelgeweren, wat dingen zijn dat? Het zündnadelgeweer is reeds in 1835 uitgevonden door den werktuigkundige Dreyse te Sommerda in Thuringen. Het is zeer gemakkelijk in de behandeling en kan snel achter elkander worden afgeschoten. Het wordt van ach teren geladen, en de lading vat vuur door eene naald (in 't Duitsch nadel)die door drukking haar doet ontploffen. Het onderste gedeelte van den loop, waarin zich de lading bevindt, is onbewegelijk on afgesloten; dat gedeelte van den loop, hetwelk onmiddelijk hieraan sluit is beweeg baar; een veer, die gemakkeltjk te grijpen, is doet het be weegbaar gedeelte van achter naar voren bewegen en maakt daardoor de kamer openwaarin men de patroon legt. Als het geweer in rust of geladen issteekt de veer aan de regterzijde uit, vóór den haan en een weinig boven de slotplaat. Wil een soldaat zijn geweer laden, dan legt hij het op zijn linkerarm. Met de regterhand grijpt hij de veer, brengt die langs een halven cirkel naar het midden gedeelte van den loop en schuift haar voort als een gren del. Door die beweging wordt de loop geopend. De pa troon wordt er in gelegd en in de kruidkamer geschoven; de veer wordt in hare positie hersteld en sluit den loop luchtdigt. Drukt de soldaat nu op den haan dan wordt een stevige puntige naald in beweging gebragt; deze dringt in de patroon door en doet het donderpoederdat daarin isontploffen. De geheele ladingkruid kogel en om hulsel, wordt door het schot uitgeworpen. Dus behoeft het geweer niet telkens worden uitgehaald. Men heeft alzoo hot voordeel dat de patroon niet behoeft te worden open gemaakt dat het gebruik van den laadstok vervalt en evenzoo dat van de percussions. Door deze drieledige be sparing laat het zich begrijpen dat men er vijf of zes schoten meê doen kan tegen één schot met een gewoon geweer. Wanneer men nu met deze geweren vijf schoten per minuut doeten dit is wel mogelijk dan bedraagt dit bij de vuurlinie van 1000 man 5000 schoten in de minuut en 40000 in acht minuten. Acht minuten heeft men na genoeg noodig om 800 pas afstand af te leggen, en zoover dragen de naaldgeweren. Eene kolonne dus, die ongedekt op een bataljon dat aan ’t vuren is aanruktkan door 40000 schoten getroffen worden, van het oogenblik af, dat zij de vuurlinie intreedt tot dat zij de vijandelijke li nie bereikt. «Laat ons Gode bidden”, zoo sprak koning Wilhelm tot zijn volkndat hij onze wapenen zegene tegenover den vijand, en het ons gegeven worde, om ons als goede chris tenen te gedragen”. En men heeft gebeden, in alle kerken van alle gezindheden en - men heeft ook overwonnen. Zou’teen bewijs zijn, dat een Pruis, die met een naald geweer eenige Oostenrijkers doodschietzich gedraagt als een «goed christen?” Is zulk bidden op bevel van den koningzulk bidden om het verderf van hen die vijanden zijn des konings en niet die van ’t volkis zulk bidden het werk van «goede christenen Is ’t geen gehuichelde vroomheid die zeker den christen niet past. Intusschen, belangrijke overwinningen zijn door de Prui sen behaald. Van den 26 Junij tot den 4 Julij zijn ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1