No. 30. VIJFDE .TAlRGANt;. 18G6 BOLS WABDSCHE COURANT D onderdag' S6 Julij. BUITENLANESCH OVERZ1GT. De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden; franoe per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- verteutiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUP E RUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De oorlogsberigten zijn niet anders dan triomfberigten voor de Pruisen. Zij trekken schier ongehinderd voort en bezetten de eene stad na de andere. Moravië is reeds naar ’t schijnt door de Onstenrijkers ontruimd en koning Wil helm heeft zijn hoofdkwartier gevestigd in ’t stadhuis van Moraviës hoofdstad Brünn terwijl zich 45000 man om en in de stad legerden. Ook Iglau en Znaim zouden door de Pruisen bezet zijn. Als dat alles waar iszijn ze tot op korten afstand van Weenen genaderd en behoeft het ons niet te verwonderendat von Bismarck durft eischen «Oostenrijk moet ophouden duitsche mogendheid te zijn en Hongarije moet de constitutie van 1848 ontvangen”. Dit laatste klinkt anders vreemd genoeg. Bismarck, de pruisische ministerdie in Pruisen alles wat naar een grondwet zweemt, aan den kant zet, Bismarck eischt van keizer Frans voor de Hongaren de constitutie. We zouden ’t niet kunnen gelooven, als we niet reeds wisten, dat Bis marck't zoo naauw niet neemt, als hij zijn zin maar krijgt. Zou hij rekenen op den dank der Hongaren? Vergissen we ons nietdan ligt het niet in Bismarck’s aardextra veel op dankbaarheid gesteld te zijn. Hij is werktuigen noodig en de Hongaren zouden bruikbare werktuigen kun nen zijn. Natuurlijk, het klinkt mooi. De Hongaren als ze niet verder zien dan hun neus lang is zullen al ligt redeneren: «Bismnrck wil ons bezorgen wat wij al zoo lang verlangden en wat keizer Frans ons altijd weigerde te gevenalzooBismarck is onze man en hem moeten we helpen”. En als ze hem dan helpenals ze zich op roerig betoenen tegen hun keizerlijken koningdan zal Bismarck in zijn vuist lagchen. Én laterals Bismarck zijn plan heeft bereiktals hij zijn werktuigen niet meer noodig heeftzal hij ze eenvoudig laten liggen. Omtrent de gezindheid der Hongaren spreken de berigten elkander tegensommige maken gewag van de oude hongaarsche trouw, anderen zeggen, dat aan de lokstem van Bismarck gehoor wordt gegeven, en dat Kossuth met volle kaken het vuur aanblaast. Ook Bohemens hoofdstad Praag is pruisisch geworden, De pruisische voorhoede verscheen den 7den dezer in het dorp Chwala niet ver van Praagen betrok aldaar kwartieren terwijl haar bevelhebber den burgemeester van Praag deed uitnoodigen om zich bij hem te vervoegen, ten einde in het belang der ingezetenen de noodige maatrege len tot het bezetten der stad te beramen. De burgemeester en de kardinaal-aartsbisschopvorst von Schwarzenberg begaven zich diensvolgens naar de prui sische voorposten en werden door den bevelhebber vrien delijk ontvangendie hun aankondigde dat Praag eene bezetting van 8000 man zou krijgendat de gemeente voor het onderhoud eener doortrekkende afdeeling troepen van 58000 man zou hebben te zorgendal de bezittingen der gemeente, der openbare instellingen en der burgers stipt ontzien, en handel en verkeer niet belemmerd zouden wordendat de gewapende burgerkorpsen in wezen zouden blijven maar na den intogt der Pruisen de beide hoofd wachten moesten ontruimen dat ook de gemeentelijke po litie zou worden gehandhaafden de drukpers vrij zou blijven mits de dagbladen zoo veel mogelijk het stilzwij gen omtrent Pruisen en pruisische toestanden bewaarden. Daarop zijn de eerste pruisische troepen Zondag den 8sten Praag binnengerukt. Ook Frankfort is in den avond van den 16den dezer door de pruisische troepen onder generaal v. Falkenstein bezet. Bij den intogt der troepen waren de straten uiter mate woelighet volk begroette de soldaten meermalen zeer vriéndelijk. Of dat gejuich nu goed gemeend is, kan niet worden beslistde Frankforters echter redeneren dat het beter is met den vijand te eten dan met hem te vech ten, en de meest algemeene uitdrukking luidt: «de Pruisen zullen ons den kop niet afbijten”. «Gisteren te 1 uur, zoo schrijft de heer Seinguerlet, d.d. 15 Julij uit Heidelberg aan le Temps, stond ik met mijn verrekijker en mijn pas aan het stationten einde den grooten slag bij Frankfort te gaan zien, dien men nu reeds zoo lang had aangekondigd. Daar naderde een exprestrein; naar het zeggen van den stationschef, bevatte hij de bonds vergadering en haar fortuin. Éen veertigtal heerengedeeltelijk in militaire kleeding en eene menigte bedienden stapten uit de wagens. Waar lijk, het was de hooge bondsvergadering, aan het verhuizen van Frankfort naar Augsburg. Enkele bijstanders wipten even aan hun hoed, als ging er eene begrafenis voorbij. De eigenlijk gezegde bondsvergadering nam haar intrek in het hotel Schriederde militaire commissie, aangevoerd door den heer de Packeney, trok naar het hotel de l'Europe. Na den eten gingen de heeren als gewone reizende ster velingen naar het slot en schepten een luchtje. Ik was niet naar Frankfort gegaan. HelaasIk zal mijne klein kinderen kunnen vertellendat ik den duitschen bond heb zien zitten op de ruïne van het slot te Heidelberg”. Inderdaad bij al het tragischedat er in gelegen isnu men de laatste overblijfselen van het groote duitsche kei zerrijk plotseling ziet instortenis er in de uiterlijke tee- kenen van dezen valmet name in de laatste bedrijven der bondsvergadering te Frankfort, iets dat kluchtig zou kunnen worden genoemdindien de zaak in den grond niet zoo diep treurig ware. Oostenrijk heeft nu nog een leger van 400,000 man op de been en rekent nog niet alles verloren. Sommige be rigten spreken van een wapenstilstand die voor den tijd van vijf dagen zou gesloten zijn, ingaande den 20 July en waarin keizer Frans zich eens wil bedenkenof hij voor Bismarck het hoofd wil buigen dan of hij wil on derzoeken of zijne soldaten nu tegen de naaldgeweren beter bestand zullen zijn. Jammer, dat hij, nu’ter op aankomtzoo geheel alleen wordt gelaten. Zijne duitsche bondgenooten kan hij niet vertrouwen en ook keizer Na poleon toont zich minder dankbaar voor het hem geschon ken Venetië, dan het zich eerst liet aanzien. Overigens schijnt het ookof de oorlogsgod met de Pruisen op den besten voet staat en zij met hem. Den 10 Julij werden de Beijerschen, die achter de frankische Saaie stellingen hadden ingenomen op vijf punten bij Walda- schach Hausen FriedrichshallKissingen en Harnrnelburg door de Pruisen onder generaal Falckenstein geslagen. Op laatstgenoemde twee plaatsen werd hevige tegenstand ge boden. In den avond van den 13den sloeg de brigade Wrongel de darmstadtsche divisie bij Laufach met aanzien lijke verliezen terug. Den volgenden dag behaalde de di visie Göben eene volkomene overwinning op de vereenigde Oosten rij kers, Keurhessen en Darmstadters onder den veld- maarschalk-luitenant NeippergAschaffenburg werd stor menderhand ingenomen en de vijand over den Main terug geworpen. Herhaaldelijk wisselde hier de krijgskanstot-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1