jNo. 32. VIJFDE .JAARGANG. 1866 D ond.erd.ag- O A n u s t u s. BUITENLANDSCH OVERZ1GT. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C IJ P E R (J S Az. te Bolswardwien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. BOLSWARDSCHE COURANT Het onderhoud der bezettingstroepen de requisitiën die gelast werden voor deze soldaten zoowel als voor die in de nabij liggende plaatsen, eischen eene dagelijksche uit gave van 50,000 gulden. Gedurende de laatste dagen had de bevolking geregeld 120,000 brooden aanzienlijke hoeveelheden haver, stroo hooi, wijn, sigaren, dekens, linnen, hemden, uniform- laken enz.te leverenzonder te rekenen de voorwerpen door den vijand weggenomen uit de keizerlijke magazijnen en die tot spotprijzen weder verkocht werden. Den 16 Julij was er dan ook eene soort van mis of marktwaar de soldaten laarzen en andere goederen ver kochten. Naar aanleiding van een en ander hebben de burgemees ter en de kardinaal, prins Schiuarzenbergaan den keizer een brief geschrevenwaarin zij den toestand der stad schetsten en de onmogelijkheid deden uitkomenwaarin de bevolking zich bevindtlanger den last te dragen, wel ken men haar oplegt. Tot dezen stap werd overgegaannadat de burgemeester door den pruisischen opperbevelhebberin antwoord op de aan dezen ingediende vertoogen tegen bedoelde eischen was onderrigt gewordendat hij er bij volhardde of nog strengere maatregelen zou nemen. Volgens ooggetuigen is de toestand van het platte land nog ellendiger. De noordelijke en oostelijke streken van Bohemen zijn ten eenenmale uitgemergeldde landlieden hebben geen brood, geen geld, geen vee; de oogst is bijna geheel ver woest en een aantal dorpen en gehuchten ligt geheel in puin. Om den jammer nog verschrikkelijker te maken meldt men nu uit Gitschin, dat de cholera en de typhus tegelijk in die streek zijn uitgebroken. Betrekkelijk den zeeslag bij Lissa treft men in de oos- tenrijksche dagbladen nog de volgende bijzonderheden aan: »De ooslenrijksche bevelhebber bevond zich aan den in gang van de haven van Pola aan boord van het gepant serd fregat Erzherzog Max, toen het signaal van eene ka nonneerboot hem waarschuwdedat er onraad bespeurd werd. Op dat oogenbhk lagen er slechts twee linieschepen, namelijk de driedekker Kaiser en een pantserfregat. De admiraal ging met deze zwakke magt in zeedoch kreeg beneden Pola verscheidene gepantserde kanonneerbooten er bij. In het gezigt van Zara vernam hij, dat de Italiaansche vlootter sterkte van 23 meest gepantserde schepeneen aanval tegen Lissa in den zin had. Drie schepen, waarvan twee vroeger tot de Lloyd behoorden en die als oorlogs- stoomschepen waren uitgerustbenevens eene gepantserde korvetzich allen in de kil van den inham van Zara be vindende schaarden zich nu ook bij het eskaderwaar van de Kaiser het centrum vormdeen vatten post op eenigen afstand van Lissa. Naauwelijks was het eskader in het gezigtof er begon eene vreeselijke kanonnade van den vasten wal op het water. Vier italiaansche gepantserde schepen twee fregatten en twee korvetten stoomden met volle kracht op het oosten rij ksche schip los. Het gevecht zette zich woedend in. De Kuiser, in rook gehuld, scheen een monsterachtig dier, door een troep jagthonden aange- gevallen. De kanonniers, bijna allen Dalmatiërs en die niet voor het eerst kruid roken beantwoordden de vier voudige volle laag hnnner tegenstanders met snel op el kander volgende maar veel beter aangelegde schoten. De oostenrqksche vlootvoogdhet gevaar van het schip ont- De geruchten van oorlog wijken meer en meer voor die van vrede. Volgens een telegram uit Weenen is de wa penstilstand tnsschen Pruisen en Oostenrijk gesloten voor 4 weken; naar luid van een telegram uit Nicolsburg, waarbij men het woord officieel leestis hij aangegaan voor onbe- paalden tijd. Zuid-Duitschland heeft nu ook een wapen stilstand met Pruisen gesloten. Er komt nu weer werk aan den winkel der staatsmannen en ook de staatkundige tinnegieters hebben het druk. De staatsmannen komen met hun werk nog niet voor den dag; zij hebben dat zoo spoe dig niet gereed. De staatkundige tinnegieters zijn vlugger bij de hand; in een oogenblik hebben zij een vorm gereed, die naar hun dunken wel passen zal en passen moet, ’t Mislukt wel eens, maarzij weten er zich dan in te. schik ken en zij treuren er niet om, dat die mislukte vorm hun al weer werk geeft. Met weinig omslag zetten zij thans een vorm in elkan der, om er een nieuwe kaart van Europa in te gieten. En dan zeggen zedat von Bismarck dien vorm zoo wenscht, dat Napoleon III hem ook zoo zal willen. Von Bismarck en Napoleon III houden het oog op de staatsmannen en deze zullen hen wel wat in ’toog houden. Von Bismarck en Napoleon III worden door de tinnegieters beschouwd als de heeren van de fabriek; als ’twerk naar hunnen zin is, dan zal 't wel goed zijn. Europa nu zalvolgens de mannen die men er niet naar vragen zal, de volgende veranderingen moeten onder gaan. 1 Oostenrijk dat met Duitschland niets meer te doen zal hebben en over Sleeswijk-Holstein niet meer mag meêpratenzal aan Pruisen eenige kleine grensdistricten afstaanopdat zijne Silezische grenzen wat regelmatiger fatsoen krijgen 2 Koning George van Hanover doet Af stand van den troon ten behoeve van zijn zoon, dan staat Hanover de provincie Oost-FriesJand aan Pruisen af, en wordt deze vereenigd met Westfalen3Oldenburg krijgt eenige districten van Hanover; 4 Mecklenburg wordt ver groot met het hanoversche ambt Neuhaus 5 Oldenburg staat het in de Rijnlanden gelegene Birkenfeld aan Pruisen af; 6, Brunswyks hertog mag tot zijn dood hertog blijven, maar dan wordt zijn land eene pruisische provincie; 7,’ Keur-Hessen wordt eene pruisische provinciede keurvorst mag in ’t gasthuis gaan; 8, Nassau en zijn hertog idem idem; 9, Mainz en Frankfort worden pruisische steden- 10, Beijeren moet de Rijn-Paltz en Hessen-Darmstadt Rijn- Hessen afstaanom van die twee gewesten eene pruisische provincie te maken; 11 Wurtemberg zal Opper-Zwaben af staan, en dan zal dit, vereenigd met Hohenzollern aan den koning van Saksen in ruil worden gegeven voor zijn land, terwijl dit laatste eene pruisische provincie wordt. Voorts komt Venetië en een brok van Tyrol aan Italië, Elba en ’t groothertogdom Luxemburg aan Frankrijk. (Dit laatste zou wel wat brutaal zijn.) Maar staatsmannen en tinnegieterszij mogen de voor deligste schikkingen maken of de knapste klarten fabri cerenzij zullen wel niet zoo gemakkelijk weer goed ma ken wat door de mannen des oorlogs is of nog wordt bedorven. En dat is niet weinig. Het ziet er op het platte land in Moravië en Bohemen ellendig uit, en ook Praag heeft zware, smartelijke offers gebragt. De Abonuemeuts-prijs is 0,80 per drie maanden; franco per post 0,95. De prijs der Advertentie n is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1