VIJFDE JAARGAMx. 186(5. JNo. 36. BOLSW ARDSCHE COURANT <5 September. Donderdag’ BÜITENLANDSCH OVERZ1GT. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERÜS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 urefranco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonuements-prijs is 0,80 per drie maanden.franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. genoeg naaldgeweren en wat daarbij behoort daarmee kunnen antwoorden, dat hij toch een het geloof aan tractaten hem te orthodox -:~~1 van komplotten en samen zweringen in onmin met den franschen opperbevelhebber, zonder hoop op Napoleons bijstand en in ’t bezit van een ledige kas, zal weldra de treurige geloofsbelijdenis moeten afleggen dat men evenmin over een onwillig volk keizer kan zijn als met onwillige honden hazen vangen. De ju- aristen toch komen van lieverlede in ’t bezit van een aan tal gewigtige punten in het land. Reeds wordt uit New- York berigtdat Juarez Ghihunhua heeft verlaten om te Monterey den zetel van het bewind te vestigen. Daarbij komt nog, dat Santa-Anna eene ijverig werkzame partij in Mexico heeft, die op hare beurt den keizer geen ge ringe verlegenheid berokkent. Volgens een gerucht hebben de Franschen Monterey hernomen en zich meester gemaakt van Escobedo, terwijl Gorlinas zich vóór den keizer heeft verklaard. De keizerin bevindt zich thans op Miramar, een slot van haren gemaal in het oostenrij ksche gebied aan de Adriatische zee. Van Napoleon heeft zij niet veel troost en nog minder geld ontvangen. Alleen bewees de fransche keizer haar de gunstom eene schuld van tien millioen, die tegen’t einde van dit jaar, en eene andere gelijke som, die in’t laatst van 4867 betaald moest worden, elk een jaar later te mogen betalen. Zeer waarschijnlijk maakt zij nu op Miramar de huishouding in orde, om dan aan Maxi miliaan te schrijven: zie, alles is bereid; leg uw lastige Europa levert tegenwoordig weinig of geen nieuws. Na storm komt stilte. Amerika heeft wat uitgerust van de vermoeijenissen; daar komt weer wat beweging, ’t Is vooral Mexico, waar die beweging wordt waargenomen en dat zijne naburen in beweging schijnt te zullen brengen. Een schrijven van 11 Augustus uit Matamoros meldt het volgende: »Den 28 Julij verlieten de Franschen Mon terey na hun geschut vernageld en de ammunitie ver nield te hebben. Het leger was tot op het uiterste gebragt en er bestond geen uitzigt op versterkingennadat het keizerlijk mexikaansche garnizoen van Sedledo, dat in aan- togt wasop San Luis Potosi terugtrok. De liberalen namen den 1 Aug. bezit van Tampiko. Al de noordelijke staten zullen door de keizerlijken ontruimd en San Luis Potosi door den republikeinschen gouverneur van dien staat bezet worden. Generaal Carvajal te Matamoros zou een legermagt naar Tampiko afzendentot ondersteuning der liberalenterwijl generaal Escobedo Monterey aanval len zou. Van Ghihunhua rukte een leger tegen Durango op en handelden de liberalen allerwege aanvalienderwijze.’’ Matamoros wordt door een fransch oorlogschip geblok keerd, ’twelk echter niet beletten kon, dat eene bende vrijbuiters, onder aanvoering van een generaal Wallace aldaar landde met het doel om de republikeinen te onder steunen. En wat zegt nu mijnheer Johnson, president der Verecnigde Staten? «Keizer Maximiliaan mag Matamoros niet blokkeren: vooreerst, omdat wij hem nog niet als kei zer erkend hebbenten 2eomdat hij daardoor de regten der onzijdigheid schendt; ten 3e, omdat de regten der noord-amerikaansche Unie er door geschonden worden en ten 4e, omdat wij niet in Europa zijn, en onze tractaten niet zoo maar krachteloos mogen gemaakt worden.” Had nu Maximiliaan dan zou hij daarmee kunnen antwoorden, dat hij toch Europeaan en I is. Maar Maximiliaan, omringd affaire neer en kom hier rentenieren. Er zijn hier in Eu ropa nog meer vorsten-renteniers. Wat heeft men er toch ook aan zich voor anderen af te slovenals men ’t zoo rustig krijgen kan In het beruchte goudland Galifornië is het rooven en het straffen der roovers tegenwoordig maar een gaauwig- heid. De postwagen van San Juan Nevada werd des mor gens ten 5 ure van 3000 dollars beroofdten 7 ure werd een premie op de koppen der roovers gezet; ten twee ure des namiddags waren die schurken reeds op blaauwe boo- nensoep onthaald en al het geld teregtten 3 ure kwam de lijkschouwer eens kijken of de schurken wel voor goed dood warendie ten 6 ure zonder de minste staatsie of sensatie onder den grond werden gestopt. Nu van Amerika de zee overom te zien welk middel de menscheneters hebben uitgevondenom de wereld van menscheneters te bevrijden, ’t Helpt nog beter dan de beste pruisische voorbeelden. Men leest het volgende in de parijsche Patrie Het is bekend dat het menschen-eten zulke verwoestin gen op de Nieuw-Hebriden heeft aangerigtdat de bewo ners der engelsche nederzetting aldaar ze verlaten hebben, om de wijk te nemen naar Nieuw-Galedonie, waar de fran sche gezaghebbers hun grond hebben afgestaan in het district Ganala. (Dat de Nieuw-Galedoniërs ook niet afkeerig van men- schenvleesch zijnis nog dezer dagen gebleken door het lot aan de bemanning eener sloep van het fransche oor logschip «Fulton” wedervaren en waarvan wij in ons vorig nommer melding hebben gemaakt.) Wij vernemen, dat de kommandant van een britsch oor logschip hetwelk in Mei j.l. naar de Nieuw-Hebriden ge zonden washeeft geconstateerd dat de inwoners geen Europeanen meer hebbende om hunnen eetlust te voldoen, elkander gedood hadden, en op het eiland der Melaatschen, in den loop van een jaar, de eene helft der bevolking de andere helft had verslonden. Een grijsaardtot de inboorlingen beboerendedoor den britschen officier ondervraagdverklaardedat men een begin had gemaakt met de kinderen daarna de jonge vrouwen aan de beurt waren en vervolgens de mannen aan het vechten geraaktenwaarvan de uitslag wasdat de sterkeren de zwakkeren doodden en opaten. Zoo zal ’t eindelijk zoo ver moeten komen, dat de sterkste zich zelven opeeten dan is ’t laatste maal van menschen- vleesch gehouden. Aan boord van den hollandschen schoener Boeroeng Laut, op reis van Singapore naar Pontianakbevond zich een twintigtal chinesche passagiers. Deze vonden het aardiger, wanneer zij zelf in ’t bezit van dit vaartuig waren en in de nabijheid van Tanjong Niang (Lingga) overvielen zij den bevelhebber. Hadji Ismaé'l, en het scheepsvolk. De aanval geschiedde in den nacht en zoo onverhoedsdat slechts een knaapgenaamd Sampo, ontkwam. Hoewel gewond zwom hij tot dat de dag aanbraken werd toen opgeno men door de hollandsche bark Annetta. Aan boord van den Boeroeng Laut waren 10 kisten opium, 8000 dollars, behalve de andere lading. De resident van Pontianak heeft het stoomschip Celebes afgezonden om den schoener te ach terhalen en Sampo naar den hollandschen consul gezonden, omwanneer de Chinezen gevat wordenhen eens goed in’tgezigt te zien en dan te zeggen, of zij het zijn, die hem zoo akelig in zijn slaap gestoord hebben.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1