TXo. 30. VIJL DE JA'XItGANG. 1866. BOLSWARDSCHE COURANT I) onderdag’ tJ’Z September. 13uiten 1 aiidscli Overzigt. de sultan verhuizen een geschikt land? De Uitgave dezer Courant, die eiken Do N- d e r d ag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uitcrlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonuements-prys is 0,80 per drie maandenfranco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 1G regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. was gehrek aan ruimte oorzaak het eiland. Wanneer men nu eene verloving van 1 ses, dan is het niet mende mogendheden aangedrongen op eene datvan alle zijden door Turken ingesloten en onder de turksche willekeur zuchtende, altijd net bolwerk van Grie kenland was. Verder schreef men er in menigmaal heeft het bloed der Candioten op Gnekenlands slagvelden ge stroomd. Negen jaar lang, van 1821’29 hebben zij tegen de Turken gestreden. En schoon het eiland toen aan Griekenland behoorde, hebben de mogendheden het aan Turkije toegewezen. Nu wijst men in den brief er verder op, dat die mogendheden toen hebben beloofd, de christe lijke eilanders tegen turkschen dwang te zullen bescher men maar dat nooit hebben gedaan. Van Engeland verneemt men dat het aan Turkije den raad zal gevenGandia maar aan Griekenland af te staan. Dat is ook ’t gemakkelijkst. Frankrijk zou beloofd hebben, den sultan te helpen. Intusschen meldt een officieel telegramdat de opstande lingen op Gandia onder aanvoering van een grieksch offi cier het turksch-egyptische leger van vier kanten aange vallen totaal geslagen en een verlies van 3000 man toe- gebragt hebben. De pacha en zijne soldaten reddeden zich door 't sluiten eener overeenkomstwaarna zij vrij gelaten werden. De gouverneur-generaal van Gandia heeft besloten tot eene algemeene wapening der turksche bewoners van i nog verneemt, dat er sprake is van koning George met eene russische prin- t ongeloofbaardat Ruslands keizer de turksch-grieksche zaak als eene familiezaak beschouwt, en zonder zelf wat van den zieken man te willen erven dezen toch den genadeslag wel zal willen geven ten profyte der familie. Ook is er niet aan te twijfelen, dat de regering der Vereenigde Staten zich aan de zijde van Rusland zou scha ren en een handje mêehelpen; want de Vereenigde Staten en Rusland zijn tegenwoordig vrienden als olifanten. Reeds zou Amerika het voorstel gedaan hebben, om wat oorlog schepen in de Zwarte zee te laten heen en weer zeilen alleen om den zieke wat te plagen en boos te maken. De Berlijners hebben de overwinnaars binnen hunne mu ren zien trekken en hen feestelijk begroet en onthaald. De koning maakte pret raeêontving lauwerkransen voor zich zelven en voor zijne zonenen hield aanspraken. Wanneer een toespraak tot Z. M. gerigt werd, zeide hij dat die hem niet toekwam maar degenen die hem volg den. Een plegtige godsdienstoefening werd gehouden waarbij de veldprediker Thielen dienst deed en sprak naar aanleiding van Ps. 118: 23. «Dit is van den Heer ge schied en een wonder in onze oogen”. Von, Bismarck is ziekmaar gelukkig was hij gedurende de feesten wat beter. Hij is tot generaal bevorderd, terwijl vele anderen een ridderkruis hebben present gekregen. In Praag gunt men den Pruisen geen eten. Toen daar voor eenigen dagen eenige wagens met proviand zouden vervoerd warenopgekocht en bestemd voor pruisische troepen, sneed het gepeupel de zakken los, en de vrouwen droegen datgeen, wat er uit rolde, naar huis. De eigenaar bood twee wagenvrachten erwten aanals men dan de anderen maar liet vertrekken. Maar dat was niet vol doende. Nu werden de wagens in de fabriek van Forch- heimer gebragthet volk bleef echter bij de poort staan en werd gedurig talrijker. Toen de poort ontsloten werd, om een paar oppassers uit te laten gaan, drong de menigte naar binnen en plunderde de vijf wagens met erwten en Reeds een paar malen was gebrek aan ruimte oorzaak dat we Turkije niet aan de beurt konden laten komen, ’t Zou niet goed zijn als onze lezers plotseling van ande ren vernamen dat de toestand van den zieken man zoo zeer verergerd wasdat men aan zijn behoud wanhoopte. Vragen sommigenwie de zieke man is Men noemt aldus den verheven sultan van Turkije, Abdul-Medschid Niet dat die man zelf zoo ziek zou zijnmaar zijn rijk verkeert in zoo’n kranken toestanddat het onmogelijk kan blijven bestaan, wanneer anderen het niet steunen. En aan steun heeft het den patiënt doorgaans niet ont broken. Wel wenscht misschien elk der groote europesche mogendheden zijn dood, d.w.z.ieder zou wel graag zien, dat het turksche rijk zijn bestaan verloor, en met al zijn mahomedaansche onderdanen ging naar Aziëof waar hij anders buiten Europa verblijf kon vinden. Maar hoe dan met zijn land? Het onbewoond laten, dat kan niet. Rusland wil ’t wel hebben en bevolken, maar dat kan ook niet; want zou Rusland zooveel grooter worden, en Engeland en Frankrijk niet wat meêkrijgen Voor Oostenrijk ligt het misschien ook niet ongelegen, maar daarvoor bestaat dezelfde zwarigheid. Men zou het kunnen verdeelenmaar dat vertrouwen En geland en Frankrijk niet (Pruisen heeft zich om den zieke nooit veel bekommerd)want voor hen is ’t wat afgelegen; als de aangrenzende deelhebbers hun stuk later eens wilden vergrootenzou het te veel moeite en geld kosten, om dit te beletten. Toonde dus Rusland vroeger al eens lustom Turkije van de muzelmannen te zuiveren Frankrijk en Engeland rienen terstond«Pas opkom er niet aan. Wie den zieken man hindert, krijgt met ons te doen’. Zoo was’t vroegernu schijnt het wat anders te zijn geworden. Engeland laat roosjes zorgen; Pruisen mogt inlijven, wat het wilde; wat deerde dat den Engelschman aan de overzijde der zee? Frankrijk, ja Frankrijk, dat is altijd nog wat geheimzinnig. Napoleon is wat ziek nog wel geen zieke man, maar een zieke houdt van vrede en daarvan kon t wel eens komen dat ook gedurende Pruisens oorlog, het keizerrijk de vrede was. Men weet het niet. Maar toch, ontevredene christelijke turksche on derdanen en de hulpvaardige, christelijke keizer aller Rus sen meenen nudat voor hen de kans schooner staat dan ooit, om Europa van de mahomedaansche Turken te ver lossen. Van den opstand in Thessalië, Epirus en op het eiland Gandia maakten we in de courant van den 6 dezer al met een enkel woord gewag. Die opstand heeft zich sedert op Gandia aanmerkelijk uitgebreid, en geeft den sultan vrij wat zorg en moeite, vooral daar hij niet zooveel sol daten heeft en missen kan, als er noodig zijn, om te too- nendat hij baas is. De bewoners van Gandia hebben nu vast besloten, burgers van Griekenland te worden, en zij hebben dit ook bekend gemaakt aan allen, die het noodig moeten weten. Gnekenlands koning George, wil nu wel graag zeggen: »tis goed maar dat durft hij zoo maar niet doen, en daarom heeft nu Griekenlands regering aan de bescher- een briefje geschrevenwaarin wordt krachtige bescherming van Gandia

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1