IJuitenlandscli Overzigt. I860. VIJFDE JAARGANG. Ko. 41. BOLSWARDSCHE COURANT 11 October. II ond.erd.ag’ luropa voor- De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C l P E R (I S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maandenfranco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. ling. Generaal Bultler staat aan ’t hoofd dezer partij die met geweld aandringt op de ter dood veroordeeling van den voormaligen president der zuidelijken, Jefferson Davis, en op het verbeurd verklaren der bezittingen in de zuide* lijke staten. De verhouding van deze partij tot de demo craten heeft Johnson op zijne rondreis leeren kennen. De republikeinsche partij die tijdens den oorlog sterk tegen de zuidelijken ijverde, wil, nu’tvrede is, de broe derhand niet terughouden; zij willen de overwonnen staten weer in de vereeniging doen deelen maar toch zoodat deze de hereeniging als een gunst van de overwinnaars zullen beschouwen en hen als hunne meerderen erkennen. Deze partij nadert het meest tot de democraten, en Johnson doet zijn best, om bij haar in een goed blaadje te komen. ’t Is ontegenzeggelijk nuttig, dat niet alle menschen ge lijk denken’t is noodig zelfs, dat in pen land verschillende partijen bestaan; maar waar partijschap, partijzucht en par tijdigheid zoo zeer heerschen als thans in Amerikaneen daar «rust der vrijheid zegen” niet, daar is onrust en daar moet men met ongerustheid de toekomst tegemoet zien. 't Fransche gouvernement is zeer getroffen en veront waardigd over de vervolging der catholieke zendelingpre- dikers in Gorea en heeft zich daarover ernstig beklaagd bij het hof van Peking. De keizer van China zou dientenge volge zijn leenman aangeschreven hebbende schuldigen te straffen. »Er was in Gorea zoo meldt een catholiek brusselsch blad eene jeugdige kerk van meer dan vijftig duizend catholieke christenen het was de kiem der beschaving, in die barbaarsche landen geplant door de zendelingen en welig opgroeijend met de goddelijke kracht van het Evan gelie. Er waren volksscholen gesticht en eene boekdruk kerij opgerigt; ook was er een woordenboek der inlandsche taal, de vrucht van 25 jaren arbeids zamengesteld. Dat alles is als in ééncn dag door den storm der ge loofsvervolging vernield. Zonder reden, zonder waarschuwing, louter ten gevolge van eene grilzoo als de barbaren er bij wijlen hebben (beschaafde volken, die naaldgeweren hebben, waarschuwen eerst en hebben ook geen grillen, maar lang overdachte plannen), zijn die weerlooze en niemand derende christenen plotseling het slagtoffer van vervolgingen geworden. Twee fransche bisschoppen en zeven priesters zijn er gefolterd en vervolgens onthoofd. De kerkgebouwen zijn geslecht, de boekdrukkerij ver nield, het woordenboek verbrandde christen-bevolking verjaagd of ter dood gebragt. Dit is eene zware beleedigingals het ware eene uitda ging, door de barbaarschheid aan de beschaving gerigt; al de christenen van het verre Oosten protestanten zoo wel als calholijkenzijn daarover verontwaardigd, doch vooral Frankrijk behoort zich voldoening daarvoor te ver schaffen. Zeker zullen de Franschen dan eerst waarschuwen en christelijke kanonnen gebruiken. De opstandelingen op Candia zijn den 22 September tcruggeslagenleden zware verliezen en werden genood zaakt naar ’t gebergte van Spalakia te wijken. Den 26sten sloten zich op nieuw vier turksche districten bij den opstand aan. Met eene aanzienlijke magt zijn de opstandelingen voor Canea aangekomen. Het fransche fregat Invincible is op de reede van Ganea gaan ankeren. «Scheept vrij naar Zembla’s Noorderstrand, Naar China of naar’t Zuiderland Gaat vrij de heele wereld door Bij Indiaan of zwarten Moor. Wilt gij u zelven niet ontvlièn, Zoo zult gij daar ook menschen zien, Vol snoodheid, boosheid, wijs of mal, ’tXijn menschen, menschen, overal. D. Pz. Pers. ’tZijn menschen, overal. Ook in Amerika. Zelfs in de Vereenigde Staten. Vaarwel, vaar eeuwig wel, vergrijsd Europe, Ik groet voor ’t laatst uw wijkende oosterkust, Mij draagt de onstuime zee naar’t land der hope, Naar t landwaarop der vrijheid zegen rust. Zeker ging menig Europeaan met die gedachte, al wist hij ze niet zoo mooi uit te drukken, naar Amerika op reis. Niet zoo velenmaar toch ook zeker eenigen die daar heen verhuisdensprakenterwijl ze zich Ei stelden Eens zullen vreeselijke schokken Uw ligchaam teistren’t grenzeloos geduld Heeft lang genoeg den slavenploeg getrokken, De leeuw des oproers rekt zich uit en brult; liet Noorden, tegen ’t Zuiden opgerezen Rukt voort naar Duitschlands velden wee dien dag Uw breedste stroom zal dan een bloedstroom wezen Dan valt de laatste slag. ’t Zijn woorden, die de heer Winkler Prins in 1851 een landverhuizer in den mond legde. Maar de heer Win kler Prins was zelf die landverhuizer niet. Hij woont nog tot heden aan’t Oosterdiep te Veendam, en wij twijfelen of wel ooit de gedachte bij hem is opgekomen, om »he,t land der hope” te gaan bewonen. ’tZijn in dat land ook men schen. Vrijheid woont er zeker in dat land, maar, of »der vrijheid zegen er altijd op rust?” De geschiedenis der laatste jaren en de tegenwoordige toestand was er niet zoo dichterlijk schoon, ’t Was zeker in naam der vrijheid, dat juist in Amerika »het Noord is tegen TZuiden ongerezen”, dat Noord en Zuid elkander den vloek des oorlogs deden gevoelen; dat het Zuiden, uitgeput, voor‘t Noorden moest bukken. De vrijheid heeft gezegevierd op de slavernij. Schoone gedachte, maar die verdreven wordt door eene andere verdeeldheid en wraaklust strijdt met kracht tegen eendragt en verdraagzaamheid. ’tZijn menschen in de Vereenigde Staten. In drie par tijen staan ze tegenover elkander als blaffende honden en laten ze ook zoo de landen zien. Aan de einden staan de democraten en radicalen, daar tusschen in de republi keinen. De eersten, de volkspartij, predikten vrede, toen ’t oorlog was. Zij wilden aan de zuidelijke stalen onaf hankelijkheid hebben toegekend. Thans, nu ’t weer vrede is, willen ze, dat de oude band zal hersteld wordendat de zuidelijke staten op nieuw en onder dezelfde voorwaarden met de noordelijke zullen worden vereenigddat de noor delijken er niet langer aan zullen denkendat zij over winnaars zijn, ja, dat het zal worden, als of er nooit vijandschap hadde bestaan. President Johnson houdt het met deze partijhij is volksman, en ijvert voor onbepaalde en volkomene verzoening. De radicalen willen juist het tegenovergesteldegeheele verandering van de staatsrege-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1