I860 VIJFDE JAARGANG. V o. 44. BOLSWARDSCHE COURANT I 1 No v einber. Donderdag den laatsten tijd nog Marburg van de zeggen 'iclite De Aboniicrnents-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der A dv er ten tien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- verte n tiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht ziet geschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. prof. Newton wordt op 12 Nov. a s. een buitengewoon sterke zoogenoemde regen van vallende sterren verwacht. Als die verwachting ver vuld wordt, zal, bij onbewolkten hemel, het prachtig schouw spel voor een ieder gratis te zien zijn. Mogt prof. Newton hebben misgeraden of de lucht betrokken zijn, dan kan de kroonprins van Pruisen zich schadeloos stellen door het beschouwen van een mooije ster, die hij dezer dagen, ver gezeld van een alleraardigsten brief, van zijn papa heeft ontvangen, enkel en alleen uit erkentenis, dat de naaldge weren zoo goed hebben getroffen. Genoemde ster is geen vallende, maar een hangende, en, terwijl men niet met zekerheid weet te zeggenwat de vallende sterren eigen lijk zijn, kan de kroonprins in den brief van papa lezen, dat zijn ster is van göud, dat die een medaillon bevat van Frederilt den Grootemet het omschriftpour le mérite. Ook kan de kroonprins nog in den brief lezen, dat bij die ster aan den hals moet hangen. Consequent is een woorddat in den laatsten tijd nog al eens gehoord wordt. Men noemt iemand consequent als hij zich zelven gelijk blijft en geen weerhaan is. Inconsequent zijn is juist het omgekeerde. De laatste eigenschap hebben vele pruisische dagbladen in den laat sten tijd in hooge mate aangenomen. Men denke slechts aan hun oordeel over von Bismarck vóór en na den oorlog. Thans blijkt het al weder. De universiteit van nl. zal naar Frankfort verlegd worden. Dit plan regering wordt door de dagbladen geprezen, want, zeggen zij»l)e bevolking van Frankfort bestaat uit verlichte mannen, beminnaren van kunst en wetenschap.” Een paar maand vroeger las men in die bladen: »De bevolking van Frankfort bestaat uit rijke speculanten die moet men in hunne beurs treffen door het opleggen van oorlogs-contri- butiën. Voor niets anders zijn zij vatbaar. Zij zouden meer pruisisch gezind zijnwaren zij maar wat minder metalliek gezind”. Van de trouw van een paard meldt de «Silezische Zei- tung” het volgend roerend voorvalBij hel Opperste-Si- lezische station te Breslau kwam kort na de aankomst van een trein met gevangen Oostenrijkers, die naar hun vader land werden terruggevoerdeen trein met litthauwsche dragonders aan. Ónder de Oostenrijkers bevond zich ook een dragonderdie in den slag bij Nachod zoo zwaar ge wond werd dat hij van het paard storttewaarop het dierdat nu geen meester meer had, in handen der Prui sen viel. Toevallig bevond zich het paardeen prachtige schimmel, bij de litthauwsche dragonder-paarden van den aankomenden trein, en de Oostenrijker herkende het dade lijk. Toen hij het bij zijn naam »Darius” riep, spitste het trouwe dier de ooren en begon vrolijk te hinneken. Toen de Oostenrijker dit hoorde was er geen houden meer aan. Hij sprong in den wagen bij zijn paard en omarmde het trouwe dierdat hem teeder de handen en het aau- gezigt likte. Slechts met groote moeite gelukte het, hem uit den wagen te verwijderenmet tranen in de oogen kuste hij herhaaldelijk zijn ros den hals en het voorhoofd. Het duurde wel een uur, eer men het paard tot bedaren kon brengen. De telegraaf wordt thans eindelijk een weinig duidelijker m de aangelegenheid van den opstand van Candia en wat daarmede verder in verband staat. De berigten via Kon- stantinopel ontvangenluiden zeer ongunstig voor de Tur ken, en verdienen alzoo vertrouwd te worden. De Turken zijn gedwongen geweest de provincie Selino te ontruimen, en boezemen den opstandelingen zoo weinig ontzag in, dat deze den hun als parlementair tqegezonden flusm-bey hebben vermoord. Nadere bijzonderheden worden met be langstelling te gemoet gezienook ten opzigte van het laatste feit; op zich zelf beschouwd kan het ombrengen van Husni-bey den opstandelingen niet anders dan tot schande strekken. Eene latere dépêche meldt, dat de Grieken ge tracht hebben de turksche vloot voor Gandia in brand te steken. Ook daaromtrent ontbreken nadere bijzonderheden. Dezelfde dépêche meldt, dat de grieksche synode de kerk in Roumanië en Servië onafhankelijk heeft verklaard. De tijdingen uit Konstantinopel luiden ook ernstig. De eeuwenoude haat der Turken tegen de christenen is meer aangewakkerd dan ooit, en ongelukkigerwijs doet het fana tisme der hooge regeringskringen in niets onder voor de volksvooroordeelen. De padischah zelf geeft het voorbeeld van animositeit tegen de christenen, en in den Divan wordt hardop gezegd, dat Turkije niet rustig zal zijn voor dat men van de «ongeioovigen” verlost is. Te vergeefs spant men in Europa alles in, om deze eeuwige oostersche kwes tie te smoren die als eene altijddurende bedreiging op de toekomstige veiligheid van de wereld drukt. Turkije loopt zelf zijn verderf te gemoet. (Voor hendie Kramer’s woordentolk niet bij de hand ..pletterende meerderheid zich voor de vereeni- die heeft verklaard. Zoo wordt nu het ideaal verwezenlijkt, dat Italië vrij zal zijn tot aan de Adriatische zee. Men mat de regering zal landsche rust en orde, die zoo dringend noodig zijn de verdere ontwikkeling des volks en van ’s lands rijke hulpbronnen ter verbetering materiëlen toestand der natie. Volgens vooronderstelling van a s. een 1 vallende sterren verwacht. 15uin 1 andseh Overzig-t. Wij leven in een tijd die voor de dagbladcorrespon denten en nieuwsventers hoegenaamd niets oplevert. Te vergeefs staan zij op den uitkijk, als zuster Anna in de vertelling van Blaauwbaard. Aan den politieken horizon wordt niets bespeurd dan Pruisen, dat rustig aan Duitsch- lands eenheid werkt, en Italië, dat zich even rustig afrondt. Wat Pruisen betreft, dit heelt het vredesverdrag met Saksen nu gesloten. Volgens dit verdrag wordt Saksen lid van den noord-duitschen bond. De armee zal op nieuw worden georganiseerd, zoodra de bohd de noodige bepalin gen daarvoor klaar heeft. Te Dresden en te Königstein zullen pruisische en Saksische soldaten gezamenlijk garni zoen houden. Saksen zal aan Pruisen 10 millioen thaler betalen als kosten, die dit land gemaakt heeft, om Saksen onder den duim te krijgen. Aan de telegraafkantoren wor den uitsluitend Pruisen geplaatst uit voorzigtigheid, dat geen verkeerde berigten worden overgeseind. En in Italië? daar gaat alles voor den wind. In alle venetiaansche steden is de stemming over de vraag, of zij bij Italië willen ingelijfd worden of een rijk op zich zelf vormen, ten gunste van Italië beantwoord. Te Venetie zelf verklaarden zich 36,500 stemmen vóór, slechts 7 tegen de inlijving. Op het platte land plaatsten zich de geestelijken aan ’t hoofd hunner gemeentenaren, om zich naar de stem bus te begeven. ’t Is alzoo onnoodig belangstellend naar den uitslag uit te zienmen behoeft geen profeet te zijn, om te beweren, dat eene verpletterende meerderheid zich voor de ging met Italië heeft verklaard. thans verwachten, dat de italiaansche natie ondersteunen in de handhaving der binnen- 1 voor voor ’t regte gebruik van den

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1