3 VIJFDE 1866. BOLSWARDSCHE COURANT "I D onderdag 8 IV o v e m t> e r. LJuitenkindsch Overziyt. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen per rekening der inzender. De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. President Johnson geraakt er onder. Het noorden wil maar niet toestaandat het zuiden zoo maar ten volle zijn oude regten terug krijgt. Redenaarsvan allerhande slag doen hun bestom Johnson bij het volk in minach ting te brengen. Zoo sprak de heer Sumner in eene rede voering die hij te Boston hield en doelende op Johnson »Hij, die beloofdeMazes te zullen zijn en die Pharao is geworden, moet verjaagd wordenen de Egpytenarendie hem volgen moeten hetzelfde lot ondergaan”. Deze woor den zal men te beter begrijpen, als men weet, dat Johnson eens gezegd heeft, dat hij Mazes was, die de negers van de slavernij zou verlossen. De heeren daar zijn met de bijbelsche geschiedenis wel bekend. Met dat al is de toestand der Vereenigde Staten niet be hagelijk. De zuidelijke staten buiten te sluitenzooals het congres wil, is hard; hen volgens de bestaande grond wet weer als staten met gelijk regt als de noordelijke aan te nemen moeijelijk en niet zonder gevaar voor de bin- nenlandsche rust. De brieven uit Britsch-Indië hangen hartverscheurende tafereelen op van den hongersnood in het district Orissa. Iets dergelijks heeft men zegt de schrijver van een brief, gedagteekend 14 September 11., niet aanschouwd sedert de belegering van Jeruzalem. Het nuttigen van menschenvleesch om het even of dit van vader of naastbestaanden was behoort tot de gruwelen; doch een dier gevallen geschiedde in krankzinnigheid. Moeders bragten hare kinderen naar de maidan (mesthoop) om daar te stervenof verkochten ze voor eenige penningen. Een dier vrouwen verkocht haren eenigen zoon voor een pint melkleverde hem over en verwijderde zichdoch slechts om eenige schreden ver der dood ter aarde te vallen. »De stervenden en de ge storvenen zoo leest men «liggen door elkander in onze straten (de stad heet Goeltack)ofschoon in minder getal dan te Bolasore en in andere plaatsen. Te Poore vond de politie eiken ochtend zestig, tachtig of meer lijken. In het district Goeltack alleen werden gedurende ééne week drie duizend dooden aangegeven en men houdt het er nogtans algemeen voor, dat de ramp te Bolasore en te Poore veel erger was. In sommige streken wordt het rei zen moeijelijkdaar de dragers gestorven zijn. Geheele huisgezinnen verdwenen dorpen stierven uit en de sterfte bereikte een huiveringwekkend cijfer. Zonder echter een statistiek te bezitten durf ik het getal niet gissen doch ik schat de sterftetengevolge van hongersnood en pest zeker op vele honderdduizenden.” De schrijver van den brief is de eerwaarde J. Buckley, die zijne bekommering omtrent de drie eerstvolgende maanden te kennen geeft en tevens de hoop koestertdat de rijst-oogst in December overvloedig moge zijn. De gevolgen van den hongersnood zullen zich echter gedurende eene reeks van jaren doen gevoelen. In Rusland zal voortaan voor ’t buitenland niets meer te verdienen zijn wanneer het keizerlijke bestellingen be- ]'cPe keizer wil alles aan zijne Russen gunnen. Het Rusland van Alexander II ziet er zeker anders uit dan dat van Peter I. ^en Turken alles tegen. De groote expeditie van Mustapha pacha is geheel mislukt. Den 9 October verliet hij met 18,000 man Canea om de christenen aan te vallen. Op zijn weg stak bij alle christendorpen in brand. Maar toen’top een vechten ging, werd hij tot viermaal toe terug gedreven en vervolgens genoodzaakt, den aftogt te blazen. De Turken verliezen er allen moed bij. Van Heraclium (oostelijke provincie van Gandia) wordt gemeld, dat 2000 man ongeregelde troepen en 3 bataillons infanterie met 3 stukken geschut voor 300 opstandelingen op den loop zijn gegaan, ’t Is wel wat kras. Volgens dépêches van griekschen oorsprong zijn gedeel ten van het turksche leger geslagen en vervolgens in de omstreken van Canea terruggekomen. De turksche vloot werd den 23 dezer met een gedeelte der garde voor Ganea verwacht. In Epirus, bij Rodovisi, hebben 200 christenen het turksche garnizoen geslagen. De christenen weigeren de belasting te betalen en men vreesde voor een algemeenen opstand in geheel Epirus. De ontvanger der belastingen te Valona is gedood. Men’verzekert, dat de grieksche re gering besloten heeft, twee kampen nabij de turksche gren zen te formeren. Uit Constantinopel klinken de berigten anders. Van daar verneemt menDe Turken hebben Apocorona bezet na hardnekkige gevechten. Mustapha-pacha rukt naar Sphakia op, het laatste toevlugtsoord der opstandelingen. 10,000 strijders hebben een gevecht geleverd op Gandia. De Grie ken hadden 700 dooden en ook de Turken hebben groote verliezen geleden. Uit alle oorden van het eiland komen deputation aan om de onderwerping der bevolking aan te bieden. 3000 opstandelingen, die in eene grot te Melidona waren teruggeweken, zijn tengevolge van overstrooming omgekomen. Een knappe ventdie nu het regte kent. De pet af, lezer! In een brief uit Saksenaan la France geschreven wordtna het mededeelen van eenige bijzonderheden om trent het verblijf van het Saksische leger en van koning Johan in den omtrek van Weenen het volgende gezegd «Koning Johan bewoonde het paleis van Schönbrunnter wijl het verblijf van koning George van Hanover zich slechts op een geringen afstand van de residentie van den saksischen monarch bevond. Het was een aandoénlijk schouw spel den edelengrijzen koning Johan en den doorluch- tigen hanoverschen blinde gezamenlijk, met de droefgeestig heid op het gelaatde breede lanen van het park van Schönbrunn op en neder te zien wandelenterwijl de ove rige bezoekersmet eene kieschheiddie meermalen onze aandacht trok als ’t ware wedijverden in het eerbiedigen van het incognito der twee ongelukkige monarchen”. En nu is koning Johan weer t’huis en op zijn troon maar koning Georgeach nooit, nooit zal hij weer op een troon zitten! En toch had een kleermaker aan keizer Frans Jozef nog minder lot toegedacht. Toen Z. M. den 27 October te Praag den schouwburg verliet, en in zijn rijtuig wilde stappen, bemerkte de engelsche kapitein Palmer, die zich onder de menigte bevond, dat een in zijne nabijheid staand persoon den regterarm ophief en eene pistool op 's keizers borst rigtte. De kapitein drukte dien arm neder en greep den man bij de borst, terwijl deze de pistool glijden liet. Dit wapen scherp geladen en met dubbel overgehaalden haan maar zonder slaghoedjeis onmiddelijk na het ver trek des keizers door twee jongelieden gevonden. Anton Pust, zoo heet de kleermaker, die gehuwd en vader van twee kinderen is en in behoeftige omstandigheden verkeerde, is gearresteerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1