111 1 _\o. 46. VIJFDE JAARCiANG. 1866. B01SWARDSCHX COURANT .Donderdag- 17» A ov ember. Buitenlandsch. Overzig-t. 'gt. -- -- idergelegd”. van den wes- volharding De Abonuemeuts-prijs is f 0,80 per drie maanden; franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C U P E R (J S Az. te Bol swardwien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot JFoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen per rekening <ler inzender. wanneer zij zich door hunne vorsten of ministers laten toejuichen en allerhande mooije namen geven, omdat er oorlogsroem behaald is Die roem is rook zonder vlam menschelijkheid is vlam zonder rook. Maar genoegdie groote heeren en die groote volken lezen toch de Bolswardsche Courant niet. Brieven uit Marsala, op Sicilië, melden, dat er een ge wezen brigadier van de gendarmerie in hechtenis is geno men als medepligtig aan eenen gruwelijken moord, drie weken vroeger op den grooten weg tusschen Marsala en Trapani gepleegd. Daar werd een grondeigenaar, die den naam van een rijk man haddoor roovers gegrepen en onder eene wijnpers gelegdom hen aanwijzing der berg plaats van zijn geld af te persen; den man is letterlijk het leven uitgeperst. Dit is maar een staaltje van de barbaarsch- heden, die op Sicilië dagelijks voorvallen. Talrijke benden oproerlingen en struikroovers zijn er nog vereenigd en ver tonnen zich zelfs tot in de nabijheid van Palermo. Waar de troepen hen ontmoeten, bieden zij wanhopigen tegen stand. Bovendien wordt in Palermo de cholera erger en breidde zich uit tot andere steden. Koning Victor Emanuël heeft tot nu toe nog geen tijd gehad, om Sicilië wat in orde te maken. Hij moest zich eerst eens in Venetië laten zien, opdat zijne nieuwe onder danen toch mogten wetenhoe hun nieuwe heer er uit ziet. Den 7 dezer heeft hij hun dat genot gegund, en er kwamen zoo veel nieuwsgierigen op de been, dat de sol daten geen ruimte hadden om parade te maken. Zou Vic tor Emanuel het begrepen hehben, dat het gezigt van zoo veel juichende burgers, die zich gelukkig gevoelen, toch nog mooijer is voor een vorst, dan groote parade met vol muziek In de St. Marcuskerk we de xoning ontvan gen door den patriarch, en Z. M. woonde er het Te Deum bij. Dat Te Deum zal van harte zijn gezongen. De hanoversche predikanten zingen geen Te Deum ter eere van hun nieuwen vorstmaar op zijn bevel bidden zij toch voor hem. Wanneer echter ’s Zondags dat gebed aan de beurt kwam, stonden de vrouwen op en rammelden met bare hoepelrokken, schoven stoelen en stoven heen en weer, als of zij wilden beletten, dat dit gebed in den he mel gehoord wierd. Dat moest andersen gelukkig weet men in Pruisen raad voor zulke kwalen. Het opperste consistorie des lands fabriceerde een ander gebed, dat de predikanten voortaan zullen lezen, terwijl zij er de eerste maal vooraf mogen laten gaan »Men heeft ons gelast van heden af gebeden op te zenden voor den koning, aan wien God ons, in z'yne ondoorgrondelijke besluiten onder worpen heeft. Wij komen dien pligt met een geprangd hart nawant terwijl wij Gode dank zeggen, herinneren wij ons de tallooze weldaden en zegeningenwaarmede de Almagtige ons land eeuwen lang onder ons koninklijk stam huis beweldadigd heeft. Doch Hij, door wien de koningen regeren, heeft ons dat koninklijk stamhuis ontnomen. Zijne gedachten zijn niet onze gedachten en zijne, wegen niet onze wegen. Maar wij buigen ons onder Zijne magtige hand” enz. Zou’took niet waar zijn geweest, als de predikanten zeiden Wij mogen geene gedachten meer hebben ’t con sistorie maakt ons de gebeden Nog één stapje verder en’t consistorie maakt de preken ook. Te Morvan in Frankrijk is eene min met haar zoogkind getrouwd en te Termonde in België eene kappersvrouw be vallen van 4 meisjesdie allen in leven en zeer wel zyn. De berigten uit ’t Westen hebben wel wat tewindgisteren getuigden ze van kracht en volharding heden van volkomene magteloosheid. Eerst lezen we, dat keizer Maximiliaan bij een decreet van 27 October bepaald heeftdat op de bezittingen van hendie óf in ’t geheim óf in’t openbaar, gewapend of ongewapend, zich tegen den keizerlijken regeringsvorm verzetten, beslag zal worden ge legd dat die bezittingen voorloopig door in alle gewesten in te stellen commissiën zullen worden beheerd en uit de inkomsten er van zal een fonds worden tot stand gebragt tot ondersteuning der nageblevenen van hen die voor de zaak des keizers zijn gesneuveld of nog zullen sneuvelen. Ziet, dat getuigt van kracht, die keizer Max nog meent te hebben. Maar terstond hierop lezen we: »Een telegram uit Nieuw- Yorkvoorkomende in de Köln. Leit. berigt, dat keizer Maximiliaan de regering van Mexio heeft nei Keizerin Charlotte betert wat. De wind, we wilden zeggen, de berigten uit het zuid oosten worden wat bestendiger, ’t Schijnt zeker te wezen, dat het ontstoken lid van den zieken man niet meer ge vaarlijk is. Sedert de laatste berigten hebben bij Petrada drie gevechten plaats gehad ten nadeele van de opstande lingen. Alle hoofden hebben zich onderworpen en de wa pens neêrgelegd. Men verzekert dat AA^-Pacha tot gou verneur van Gandia is benoemd. De grootvizier heeft be loofd belangrijke verbeteringen in het" lot der christenen te zullen brengen. In de jongste berigten wordt de oproerige beweging op Gandia als gestild voorgesteld. Zoodra de Porte, door de bewilhgingen die J/asZcpAa-pacba heeft aangekondigd ge- toond heelt naar de klagten en eischen der inwoners \e willen luisterenleed het oproer schipbreuk op het gebrek aan ernstige redenen. Nu alles beloofd is, heeft men mets meer te vragen, noch zich over weigering oproerig te be toenen. ’t Is hier weer gebleken, hoe schulden beloften maken; als de Porte nu maar niet vergeet, dat belofte schuld maakt. Van kapitein Palmer en Anton Pust weet men *t re°te nog niet. Keizer Frans Jozef schijnt vooreerst genoeg van den oorlog te hebben. Hij laat vestingen sloopen en maakt de inngting van ’t leger minder kostbaa'r. Toch zal dat leger niet in sterkte verhezen. Het schijnt, dat de groote poten taten elkander nog niet te best vertrouwen. De oorlog is geëindigd en de vredestractaten zijn geteckend en gezegeld. Maar, als de heer Tetot van Parijs zich niet verteld heeft is dat in de laatste 200 jaar al 7205 maal gebeurd. Waar lijk een getal om van te schrikken. En als men dan be denkt, dat men vóór het jaar 1866 toch nog altoos een beetje ontzag voor tractaten had terwijl von Bismarck dit jaar heeft getoonddat dit nu niet meer behoeft, dan moet men mannen als Napoleon 1, Frederik Wilhelm, Alexan- e> Jozef enz. enz. toch maar gelijk geven, wan neer zij zorgen, dat hunne soldaten bij duizenden geteld kunnen worden en hunne wapens in den kortsten tijd de meeste menschen om hals kunnen brengen. Maar moet men ook de volken gelijk geven, wanneer zij zich laten gebrui ken tot mikpunten van kanonnen en geweren, omdat hunne vorsten of ministers er aardigheid aan hebben hen op roof en moord uit te zenden? Moet men de volken gelijk geven,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1