jNo, 47. VIJFDE 1866. D o ii <1 er <1 ag- 22 JNo v ember. Bnitenlandsch Overzigt. v_ BOLS WARDSCHE COURANT 'lil 0011 jebruik te rna- door het pu- De Abonuemeuts-prijs is f 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door f». C U P E II (J S Az. te Bolsward t wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te menden. Alle briefporten komen per rekening der inzender. In ’t 0. van Azië woont een volk, dat zich in vele op- zigten van andere volken onderscheidt. Zij noemen hun land Daï Nippen, d.i. oorsprong van de zon. Hunne bu ren spreken dit Nippon uit als Jippoen; in Europa klonk dat woord het eerst als Zipango, en wij noemen het Japan. Over dit land regeerden in over overouden tijd zeven geesten, waarvan drie ongetrouwd waren, terwijl de andere vier elk eene geestin hadden. De laatste dezer geesten heette Isanagi no Mikotto en zijne echtgenoot Isanatni no Mikotto. Van hunne kinderen bleef alleen de oudste zoon Ten Sio Dai Dsin, in levenen van hem stammen alle Japanners af. De mikado, een der tegenwoordige keizers, is zijn nakomeling in de regie lijn. Aanvankelijk had Japan geen andere bestuurders dan de mikado s. Maar daar deze tegelijk stedehouder waren van de zonnegodin, en zich goddelijke eer moesten laten bewijzen, wat hun wel eens wat lastig en vervelend voorkwam, droe gen ze hun gewigtigen post over op een hunner zonen ook al had die de kinderrokken nog aan. De zoon ontving dan de lastige eerbewijzingen, en de vader regeerde tol aan zijne meerderjarigheid. Maar een gevolg hiervan wasdat de regering haar ontzag verloor en de groo- ten den baas begonnen te spelen. Nu liepen de zaken in de war en de mikado zat met de handen in ’t haar. Een zijner opperbevelhebbers, loritomo, kreeg onbepaalde vol- magt, om de roervinken tot zwijgen te brengen. Maar toen I orilomo den boedel beredderd had, begreep hij, dat hem nu de helft toekwam. Hij liet den mikado te Miaco regeren, maar sloeg zelf een troon te Yeddo op, nam den titel aan van taikoen of eigenlijk Dzjogoen, en begon mee te regeren. Dit gebeurde in 1152, en zoo komt het, dat Japan twee keizers heeft, van wie de een vooral de gees- telijke, de ander de wereldlijke zaken heet te besturen. Wat mi het aardigste istegenwoordig beteekent de mi kado niets, en de taikoen beteekent evenveelhij is de schaduw van eene schaduw. De raad van state regeert en de keizer keurt doorgaans goed wat deze doet.' Ge beurt het eens, dat de keizer over eene zaak anders denkt, dan moet eene commissie van drie prinsen uitspraak doen. Geven deze den raad gelijk, dan wordt de keizer eenvou dig afgezet en een ander benoemd maar krijgt de keizer gelijk, dan blijft ar voor de leden van den raad niets an ders over, dan zich gezamenlijk den buik open te snijden. s Lands wijze, s lands eer. Dat buik open snijden be hoort er in Japan zoo bij. Onlangs overleed de taikoen of wereldlijke vorst. Terstond na zijnen dood is aan vijf der hoogste waardigheidsbekleeders zijner omgeving ver gunning verleend, om zich, ter gedachtenis aan den over ledene, kruiselings den buik open te snijden, welke pleg- tigheid dan ook te Osaka werd verrigt. Tien sollicitanten hadden zich voor deze eer aangeroeid, maar de bedoelde vyf genoten slechts het privilegie en toonden zich daarvoor uiterst gevoelig. t Zou ons niets verwonderen, dat onze lezers liever hoo- ren van trouwen en bruiloft houèn. Gelukkig zijn we in e gelegenheid daarover te spreken. Den 9 dezer trouwde de grootvorst-troonopvolger van Rusland met prinses Dan mar van Denemarken, of gelijk ze nu heet, met prinses Maria reodorotuna. Op den morgen van dien dag, om streeks 8 uur, verkondigden 5 kanonschoten aan de Peters burgers, dat het trouwen wezen zou. Tegen 12 uur ver zamelden zich de génoodigde heeren en dames aan ’t paleis en kort daarna werden er 21 kanonschoten gelost, om te waarschuwen, dat het er nu aan toe was. De ceremonie meester, de kamerheeren en de opperhofmaarschalk hadden den voorstap; daarop volgden de keizer en de keizerin toen het bruidspaar en daar achter de kroonprinsen tan Engeland Denemarken en Pruisen. De staatsdames en de gezanten der mogendheden sloten den stoet. En wat hadden ze aan Ja, dat was wat moois. Prin ses Maria Feodorowna droeg een kroon en een karmozijn- rooden zijden mantel met hermelijn omboord; de slippen van dien mantel werden door vier kamerheeren en tien hofmaarschalk gedragen. En de bruidegom was ge kleed als een prins die trouwen gaat. In de kapel geko men geleidde de keizer de jongelui naar hun plaats. Ge durende de huwelijksinzegening werden boven de hoofden van bruid en bruidegom twee gouden kroonen vast ge houden. Nadat de gelukwenschen en het dankgebed waren uitgesproken werd een lofzang gezongen en 101 kanon schoten verkondigden den volkedat het zoo ver was. In de Nikolaaszaal werd nu de bruiloft gehouden. Eerst eten en drinken en toasten geen gebrek. 51maal verkon digde een kanonschotdat weer iemand den keizer en de keizerin had toegedronken en 3tmaal, dat er een toast was uitgebragt op het jonge paar, op de ouders der bruid, op de geestelijkheid of op de getrouwe onderdanen. Daarna werd er nog gedanst en gesprongen: «Heil ’t was in de Mei” en »Er ging een patertje” enz., enz., en eindelijk het jeugdige echtpaar in feestelijken optogt naar huis gebragt, waar ze door oom Konstantijn op brood en zout werden gelracteerd. Dat is in Rusland zoo de mode als men trouwt. Volgens het huwelijkscontract krijgt de jonge vrouw van haar vader eene huwelijksgift van 60,000 deensche rijks- daaldersen van haar schoonvader 50,000 roebels dat is zoo wat 350,000 te zamen. Als zij weduwe wordt wat eene prinses toch ook kan overkomen krijgt ze een pen sioen van 85,000 roebels, zoo wat f 160,000. Als dat in Rusland mode waszou ’t zaak zijn daar te trouwen om brood en zout is het de moeite niet waard. Puur uit blijdschap heeft de keizer den straftijd van alle veroordeelden in Rusland wat verminderd. De koetsier van den kroonprins van Pruisen had bij de terugkomst in Berlijn het ongeluk van in volle vaart te gen een steen aan te rijden zoodat de prins uit het rij tuig op de straat teregt kwam, terwijl de koetsier zelf van den bok tuimelde en een eindweegs meegesleept werd. De prins kwam echter met den schrik vrij en was ’s avonds alweer in de komedie. Of die koetsier van de staartjes had geproefd Aan het spoorwegstation te Lyon kwam onlangs man met een beer aan, om van den trein gc‘„...”. ken. Nadat meester Bruin een geruimen tijd i" bliek was bekeken en wegens zijne geleerdheid bewonderd, werd hij in de dierenkooi gebragtterwijl zijn meester in den personenwagen plaats nam, en de trein vertrok. Onderweg bekeek een conducteur uit pure verveling den beer onophoudelijk en zag op eenmaaltot zijne groote verbazing, dat deze eene flesch uit zijn boezem haalde en zeer deftig daaruit dronkdaarna trok hij uit dezelfde plaats een worst en at die smakelijk op. Dit was voor den baandienaar iets meer dan buitengewoon en hij gaf er aan het naaste station kennis van. Dit hal tengevolge, dat de beer onder de keur werd genomenwaardoor men

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1