1800. VIJFDE JAARUAVG. ÏNo. 50. 13 December. D omlerdajg Binnenlandsch Overzig-t. 13 u i t e n 1 an <1 s c h O verziet. BOLS W ABDSCHE COURANT maar werd den vol beleed ten volle zijn van den 4 Zuid-Holland De Aboiinenieuts-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der A dv er ten tien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het A d- verteutiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. CUPERUS Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen per rekening der inzender. Volgens de Staats-Courant zijn in de week tot den 10 November door de veeziekte in aangetast 510 runderen Utrecht 1003Noord-Holland 38, totaal 1551. In de week van den 11 tot den 17 November in Zuid- In on?e Oost is men volstrekt niet blijde met de be noeming van den nieuwen gouverneur-generaal. In het Nieuw Bat. Handelsblad van 29 October leest men: «Aller treurigst was de indruk, die door het berigt der benoeming van den heer mr. P. Myer tot gotiverneur-generaal hier werd te weeg gebragt. Een gevoel van verslagenheid en moedeloosheid maakte zich meester niet alleen van de voorstanders der vrijzinnige beginselen maar ook van de weinige europesche ingezetenen, die het stelsel der behouds- part'y zijn toegedaanbij de gedachtedat de man der «schorsende overpeinzing” ons op nieuw zou komen storten in den afgrond van weifeling en onzekerheid waaruit wij ons eindelijk opgeheven waanden. Eene meer algemeene impopulairiteit dan die den nieuw benoemden gouverneur- generaa! hier te wachten stond, is niet denkbaar.” En dan geeft genoemd blad te kennendat men het te Batavia voor waarschijnlijk houdt, dat de heer mr. Myer zijn nieuwe betrekking wel niet zal aanvaarden daar in de tweede kamer over zijne benoeming zoo afkeurend ge sproken is. Maar dat heeft men mis de nieuwe gouver neur is al eenigen tijd op reis naar het landwaar men van zijne «goochel-politiek’ geen te besten dunk heeft. Dat daar in de Oost de beschaving nog niet tot allen is doorgedrongen en men ook daar nog treurige gebeurtenis sen kan beleven blijkt uit het volgende. Men schrijft van Meester Cornells: Zaterdag den G October des namiddags had in het distrikt Bekassi een afschuwelijke moord plaats. Een inlander van de kampong Kaliabong had eene week te voren eene hoog zwangere vrouw van die kampong over haren toestand schertsenderwijs toegesproken en deze had dien scherts met een paar onder den inlander overigens vrij gebruikelijke scheldwoorden beantwoord. De grappenmaker was daarop doorgeloopen zonder te laten merken, dat hij daarover boos was, maar op den volgenden Zaturdag voormelde vrouw in gezelschap van drie andere menschen in de sawa ontmoetende bragt hij haar de gebezigde scheldwoorden in herinnering, trok zijn gollok en bragt haar daarmede acht houwen toe zoodat zij onmiddellijk den geest gaf. De moordenaar ging op de vlugt genden nacht door de politie gevat en misdrijf. Jongstleden Zaturdag voor den assistent-resident gebragt, erkende hij op nieuw met de grootst mogelyke kalmte zijne gepleegde wraakoefening. Toen hem het daartoe gebezigde wapen voorgehouden was en hij dit als zoodanig herkend had werd hem ge vraagd hoe het kwam dat het zoo schoon was en daarbij geene bloedvlekken zigtbaar waren. Hij antwoordde dat hij het had schoongemaaktdoch gedrongen om mede te deelen waarmede hij het dan zoo schoon had gemaaktzeide hij na eenige aarzeling «Ik zal er maar niet om liegen en u mijn hart open leggen ik heb die vrouw vermoord dat is waarmaar daarmede was ik nog niet voldaan ik gevoelde behoefte om ook haar bloed te proeven, daarom heb ik mijn gollok afgeliktvandaar is zy zoo schoon.” Het was afschuwelijk te zien met welke kalme zelfvol doening die man dat verhaal deed hoezeer men in het district Bekassi anders nog al ligt met wapens omgaat behooren zulke moordenaars daar echter gelukkig tot de zeldzaamheden. De toestand van den ongelukkigen keizer Maximiliaan wordt ons nog op de meest uit een loopende wijzen voor gesteld Naar ’t schijnt winnen de republiekeinen veld. In New-York zal een proces gevoerd worden om de na latenschap van Anneke Jans, ehevrouw van dominé Bogar- dusoverleden voor nagenoeg tweehonderd jaar. Die na latenschap bestaat uit landerijen, die bij haar leven weinig waarde hadden maar nu op 65 millioen dollars geschat worden. Deze landerijen zijn gelegen rondom de Trinity- kerkwelke kerk ze vroeger voor eene lange reeks van jaren in huur heeft bekomen en ze later maar als haar eigendom heeft aangemerkt. Nu komen een drie honderd tal nakomelingen van Anneke Jans hun over- overgroot moeders goed opeischen. Een kostelijk baantje voor de heeren advokaten. In New-York meent men te wetendat de Indianen in ’t verre westen van Amerika zich gereed maken voor een grooten oorlog. De engelsche bladen wijden thans bijna dagelijks een hoofdartikel aan de woelingen der Fenians in Ierland waaruit blijktdat men den staat van zaken niet zonder eenige bekommering inziet. De regering is echter op hare hoede. De Naval and Military Intelligence verzekertdat reeds 26,000 man troepen en 10,000 constables zich op lersch grondgebied bevinden. Voorts zijn er 3 regementen infanterie en 400 mariniers op weg naar dat eiland. De staat van spanning, waarin men intusschen verkeert, werkt verlammend op handel en vertier. Uit den opstand der Kandioten wordt een feit vermeld dat aan de onverschrokkenheid herinnert waarmeê de Grieken vroeger den onafhankelijkheids-oorlog hehben ge voerd. Een vijf honderdtal Kandioten meer dan voor de helft uit vrouwen en kinderen bestaandehadden de wijk genomen naar een klooster in Arcadiëwaar zij door de Turken belegerd werden. Geene uitkomst ziendemaar zich ook niet willende overgevenstaken zij den brand in vaatjes buskruid, en sprongen zoo, in gezelschap- van velen der Turken in de lucht. De Hanoveranen blijven nog steeds ongehoorzaam aan von Bismarck. De dienstpligtige jongelingen verzetten zich tegen de rekrutering. De militairen die kwamen om hen te halen werden door de bevolking buiten de gemeenten gezet. Te Hameln namen de rekruten het stadhuis in even zoo te Springewaar zij alle papieren die op de militie betrekking hadden, vernielden. Van zulke rekruten mogt von Bismarck anders wat goeds verwachten zy too- nen dat zij hart in 't lijf hebben. Maar dat zij nu juist begrijpen hun moed aan don dag te leggen tegen hunne weldoenersdat zal von Bismarck hun kwalijk genoeg ne men en zeker bitter genoeg laten bekomen. Naar men zegtis hij weer geheel van zijn ziekte hersteld en ar beidt hij al weer als een ezel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1