VI.TI Di: JAAR(iAN(i. 1860. tko. si. D onderdag 20 I) e o e m b e r Bui11‘nlandsch Overzig-t. BOLSWARDSCHE COURANT I na den moord bij Surratt terug De Uitgave dezer Courant, die eiken Do n- derdag het licht ziet, geschiedt door II. C U P E II S Az. te Bolsioard, w:en men alles dit Blad betreffende, niterlijk tot JKoens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen per rekening der inzender. De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post 0,95. De prijs der Advertentien is van 16 regels 40 Cts., behalve 35 Cts. voor het Ad- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Met den stoomer La France zijn brieven uit Mexico ont vangen, loopende tot 13 November. Uit die brieven blijkt, dat keizer Maximiliaan in den kaatsten tijd dan hier en dan daar is, plannen maakt en plannen verwerpt, zelf niet wetende wat hij doen zal. Wat hij wel zou willen kan hij niet, en wat hij kan, wil of durft hij niet. Naar Eu ropa oversteken en Mexico aan de Mexicanen laten, dat kan hij; maar wat zal men dan wel zeggen van den man die met zooveel moed de keizerskroon opzette en nog voor weinige weken zulke groote woorden sprak. Als men een maal op zoo’n keizersstoeltje zit, wd men toch ook graag er op blijven zitten; tuimelt men er af, dan komt men zelden onbeschadigd weer overend en wordt door sommi gen beklaagd door anderen uitgelagchen en beide doet zeer. Particuliere brieven uit Mexico melden dat de vreemde lingen, vooral de Franschen, in massa dat land verlaten. Natuurlijk, die menschen zijn geen keizers en aan gewone menschen wordt het volstrekt niet kwalijk genomen wan neer zij eens verhuizen. In die brieven leest men ook dat keizerin Charlotte in Mexico getracteerd zou zijn op vergif, dat tusschenpoozende aanvallen van krankzinnigheid en daarna den dood veroorzaakt. Ook den keizer zou men er reeds op onthaald hebben. Maar de briefschrijver zelf gelooft er niet aan. Brigham Young, eene amerikaansche rariteit doet zich in eene aanspraak aan eene vergadering van rariteiten al dus hooren: »Toen ik onlangs de stad Lowell bezocht, bevonden zich daar 1400 vrouwen meer dan mannen. Zij leven en ster ven ongehuwd en kwijnen weg in vergetelheid. Hebben zij de hemelsche roeping der schepping vervuld? Neen. Twee honderd goede, godvruchtige mannen moesten derwaarts gaan en elk zeven vrouwen nemen. Er staat geschreven in de Heilige Schrift: »en ten dien dage zullen zeven vrou wen eenen man nemen en zeggen wij willen ons eigen brood eten en onze kleeding dragen zoo gij ons slechts uwen naam geeftopdat geene schande op ons kleve.” De regering der Vereenigde Staten wil nietdat die profe tie vervuld wordede Almagtige echter wil het.” Brigham Young zei nog meer; maar’t kwam al op’t zelfde neer. Wij laten’taan de liefhebbers der statistiek over, om te beoordeelen, of iets dergelijks ook in Nederland dient toegepast te worden. Te Alexandrië heeft men iemand gevangen genomen, die aan den moord van den amerikaanschen president Lincoln een zeer werkzaam aandeel heeft gehad. Het is John Sur ratt vroeger woonachtig aan een der landwegen eenige mijlen van Washington. Daar leefde hij als landbouwer en hield zich evenzeer met de politiek als met zijn eigen za ken bezig. Hij had in de legers of in de guerillabenden van de Zuidelijke Staten gediend en was na den oorlog op zijn goed terruggekomen. Hij had het Noorden de ver nedering van het Zuiden niet kunnen vergeven. Hij werd dan ook de ziel van het complot van 14 April Wilkes BoothHarold Atzeroth en Payne waren slechts de werk tuigen. In zijn huis kwamen de zaamgezworen bijeen en van daar vertrokken zij naar Washington. Sommigen gin gen naar het Fordtheaterom Lincoln te dooden anderen naar Seward. «Booth cn Harold kwamen en werden er door diens moeder ontvangen die later met de andere zaamgezworenen werd opgehangen. De afwezigheid van haar zoon heeft haar het hoofd ge kosthij had den moed niet, gehoor te geven aan de op roepingen der verdedigers van zijn ongelukkige moeder die verzekerden, dat zij slechts de onwillekeurige vertrou weling was geweest van Surratts plannen. Overal zocht men hem, in de Vereenigde Staten, in Kanada; elk oogen- blik vernam men het gerucht van zijn arrestatie, maar zonder dat het zich bevestigde. Het schijnt hem gelukt te zijn, naar Europa over te ste ken waar hij eenigen tijd onder de pauselijke zouaven moet gediend hebben welk korps hij verliet op het ge rucht dat zijn uitlevering geëischt was. Hij ging naar Na pels en van daar opeen engelsch stoomschip naar Alexandrië. Toen dit schip te Maltha aanhield, verlangde de amerikaan sche consul, door een telegram uit Napels gewaarschuwd, dat de kapitein Surratt zou uitleveren, hetgeen deze weigerde.” Nu we toch in Egypte zijn, mogen we niet verzwijgen, dat de onderkoning van dat land Ismail pacha een nieu wen rok heeft laten maken van voren met knoppen op de manier van mantelstokken, om er al de ridderordes aan te hangen die hij onlangs van de europesche mogendhe den heeft ontvangen. Onze nieuwe oost-indische gouver- neur-generaalde heer Mijer heeft op zijne heenreis en passant het grootkruis der orde van den nederlandschen leeuw voor hem meêgenomen en lekker bij Ismaïl gegeten en gedronken. Mijnheer Stotzbathi, de nieuwe taïkoen van Japan heeft zijn post aanvaard en past goed op zijn zaken. Wordt verwacht een publieke oorlog tusschen Grieken land en Turkije. Liefhebbers zullen weldra worden uitge- noodigdde voorstelling met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Te Belfast zijn wapens en gewigtige papieren van Feni ans door de politie in beslag genomen en ook eenige Fe nians gearresteerd. In zeker huis te Dublin dat van buiten het aanzien eener apotheek had doch waarin naauwelijks voor eenige shillings aan droogeryen voorhanden was heeft de politie een aantal Fenians, die aldaar bijeenkomsten hielden, ont dekt, en velen hunner dadelijk gearresteerd. Achter den winkel bevond zich in genoemd huis eene ruime zaaldie 700 personen bevatten kan en vermoedelijk tot exercitie- plaats voor de Fenians gebezigd werd. Door de lange leugentelegraaf maken de Fenians den Ame rikanen wijs, dat zij Engeland al in rep en roer hebben gebragt; natuurlijk hebben die berigten ten doel, de ame- kaansche Fenians in beweging te brengen. Een engelsch geneesheerdokter Lankasterheeft be kend gemaakt, dat in Engeland gemiddeld jaarlijks 63000 vrouwen in brand geraken waarvan 3000 aan de gevol gen sterven. En dat komt alleen omdat de stof en de vorm van de vrouwelijke kleedij niet deugt; dokteres Mary Walker heeft het ook gezegd en die zal het toch wel weten. Den 12 dezer werden de bewoners van Hoyle Milleen dorp in’t graafschap York, door den knal eener vreeselijke ontploffing en eene dreuning van den grond als bij eene aardbeving, opgeschrikt. Alles stroomde naar buiten en daar zag men zijne vrees bevestigd: eene dikke rookkolom die uit de schacht eener kolenmijn opsteeg. Onder toe- zigt van een ingenieur werden terstond toebereidselen ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1866 | | pagina 1