A Donderdag 14 Januari] Buitenlandsch O ver zi gt. ACHTSTE JAARUAAG. 1869. No. 2. B01SWARDSCHE COURANT de vaderlandsliefde des volks nog wel eens noodig kon heb- paar De Abonuements-prijs is 0,80 per drie aanden franco per post f 0*95. De prijs der Adver tentien s van 16 regels 40 Cts.behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. De Uitgave dezer Courantdie eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C UP E R U S Az. te Bolswardwien men alles dit B’ad betreffendeuiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zen den. Alle briefporten komen op rekening dpr inzenders. Het jaar 1868 bragt verschillende belangrijke zaken tot beslissing, inaar liet zijn opvolger ook iets te doen achter. Van de vorsten, die in 1868 de eer hadden, dien voorna men titel te dragen werd een vermoord terwijl een an derop de pninhoopen zijner stormenderhand veroverde hoofdstad een zelfmoordenaar werd. Eene plotselinge en regtvaardige omwenteling wierp eene tien eeuwen oude mo narchie omver en verbrijzelde de kroon eener vermaarde dynastiedie weleer nog vier andere troonen van Europa bezette en de schatten van Amerika de hare noemde. In het meest constitutionele land van Europa kwam zonder beroering of schokken eene belangrijke parlementshervor- ming tot stand die ’t bestaan bewees van echt constituti- onelen zin bij regering en onderdanen. Een dapper en on dernemend volk, meer prat op den roem zijner voorvaderen dan in staat hen te evenaren misbruik makende van de toegeeflijkheid zijner beschermers, ter wille van eerzuchtige plannen, gaf Europa tegen ’t einde van 1868 een voorstel ter oplossing. Dit en de regeling der spaansche aangelegen heden is de erfenis, die het afgeloopen jaar aan het tegen woordige naliet. Ter oplossing van het grieksch-turkscbe vraagstuk kwa men de heeren zamen te Parijs. De prins von Metternich uit Oostenrijklord Lyons van Engeland de heer Nigra uit Italiëgraaf van Stackelberg uit Ruslandpacha Me- heined Djemil uit Turkijede heer Rangabé van Grieken land en graaf Solms-Sonnewalde van Prutssen zullen onder presidentschap van den franschman de Lavalette overleggen en bepalen hoe ’t nu eigenlijk zonder vechten tot vrede kan komen. ’tSchijnt echter, dat de Grieken niet veel vertrouwen stellen in het beleid van die heeren. In plaats van af te wachtendat ze de boodschap krijgen dat de zaak al in orde is stellen ze zich aan alsof die boodschap wel ge heel niet komen zal en het zonder een kloppartijtje niet zal kunnen. Het hoofdcommité der bewegingspartij te Athene heeft de Grieken aangemaand om zich niet door Turkije’s bedrei gingen vervaard te laten maken. «De ongeloovigezoo zegt zij«heeft op nieuw de hand tegen ons opgeheven hij wil het vrije Griekenland vernietigen. Doch gansch Europa zal tegen zijne barbaarsche handelingen opkomen. Zestigduizend turksche soldaten waren niet bij magte om Creta te bedwingen één van onze schepen geeft werk aan de gansche zeemagt van den Turk. Zoo wij den moed onzer voorvaderenden moed onzer broeders op Greta hebben, dan zal onze vlag nog eens weder over Byzantium wapperen. Houdt rnoed 1 Wij waken over u. Aan geld en strijdmiddelen ontbreekt het ons niet. Voor den onge- loovigen Turk heeft het laatste uur geslagen.” Dat ’s krasse taal. Men zietdat de Grieken nog niet vergeten hebben wat hunne voorvaderen waren nu 2300 jaar geleden. Maar in 23 eeuwen kan er nog al zoo iets veranderen en de Grieken zijn waarlijk niet in hun voor deel veranderd. Intusschen beginnen de in Rumenië gevestigde Grieken ook te gevoelen dat hun grieksch bloed door de aderen vloeit. Zij zonden aanzienlijke geldsommen naar Athene en de jongelingen maken aanstalten om als vrijwilligers in’t grieksche leger te gaan dienen. Ook de grieksche regering schijnt nog te denken dat zij ben. De ministerraad vaardigde eene proclamatie uit, waarin gewezen wordt op de werkzaamheid van zijner majesteits gouvernement, om de noodige middelen te vinden tot hand having van de nationale eer en de regten des vaderlands. Voorts wordt de overtuiging uitgesproken dat die werk zaamheid was en is in overeenstemmig met den geest der gansche natie, en dat de vaderlandsliefde, die ten allen tijde het kenmerk was van den Griek, het vertrouwen der regering niet zal beschamen. Die vaderlandsliefde zal niets meer te doen hebben dan geld en soldaten te bezorgen. De Turken laten zooveel niet van zich hoorenmaar herinneren zich toch ook dat zij voorvaderen gehad heb ben die vechten konden. Zij hebben geen goed oog op Rusland en geen volkomen vertrouwen op den uitslag van de zamenkomst der heeren te Parijs. Als die heeren nu maar kunnen goedvinden om de vechtlustige lui maar te laten vechten zonder een van beide bij te staan, dan kon 't wel eens afloopen als met die twee vechtende honden, die elkander zoo toetakelden dat er van hen niets overbleef dan de staarten. De zaken in Spanje gaan niet over een zandpadje. 't Gaat er met schokken en stooten het waait er uit alle hoeken, en niemand kan zeggenwat overeind zal blijven staan of wat ter neer zal worden gesmeten. De voorloopige re gering is bang voor doortasten de verschillende partijen doen ieder haar best en als 't zoo nog wat duurtzal eene tegen-omwenteling geen wonder zijn, ’t Is moegelijkon rijpe vruchten lang voor bederf te bewaren bij een onrijp volk, als het spaansche, is het ook moeijelijk de kiemen van bederf op te sporen en weg te nemen. De Gaulois verhaalt de volgende gebeurtenis «De heer H. was gehuwd met zijne nichtschoon en lieftallig, maar doofstom. Onlangs beviel zij van eene dochter. Eenige dagen na den afloop der verlossing werd de geneesheer bezorgd. «Bewaak uwe vrouw zorgvuldig,” zeide hij tot den heer H. «zij heeft iets vreemds in haar oog, iets onrustigs over zich, waarschijnlijk eene voorbij gaande waanzinnigheid; laat haar dan niet alleen, zij mogt iets doen dat schadelijk is.” Na eenige dagen ontkwam echter de moeder aan hare bewakersijlde in den tuin rukte met groote inspanning een zwaren steen uit den grond, snelde naar hare slaapkamer terug en wierp dien steen vlak naast de wieg van haar dochtertje op den vloer. Het kind ontwaakte met schrik, en met een blik vol naamlooze blijd schap viel de moeder op de knieën. Goddankhaar kind was niet doofstom1” Bij een duitsch juwelier te Parijs verschenen een paar vreemdelingen, die zeiden uit Mexico te komen en stofgoud te koop hadden. Echt was hetdat zou hij zien aan een staaf goud die zij hem toonden en die uit het stofgoud was vervaardigd. Maar hij kon 't nog niet zien en de vreem delingen stonden hem toede staaf aan het onderzoek van een deskundige te onderwerpen. Deze bevond, dat het echt goud was en gaf den juwelier een fleschje sterk water mee, om het stofgoud ook nog te beproeven. De proef viel gun stig uit; het stofgoud werd door het sterk water niet aan getast. De man kocht er voor 70,000 francs van. Toch was hij gefopthij had koper gekocht. De vreemdelingen, zeker niet onbedreven in de goochelkunstschenen het fleschje met sterk water met een gaauwigheid te hebben verwisseld met een ander, dat niets dan zuiver water be vatte. Deze toer was zeer raogelijkdaar alle fleschjcs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1869 | | pagina 1