ia 1H69. ACHTSTE AAAirCiVXCJ- JNo. 34. 1T- Juni). Donderdag Buitenlundscli Overzigt. A de 292 leden zulke schermutselin- De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht zietgeschiedt door B. C (J P E R U S Az. te Bolswardwien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot Woens dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zen den. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. De Abonnements-prijs is 0,80 per dne maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien s van 14 regels 40 Cis., behalve 35 Cts. voor het A d- vertentiezegei; eifce regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. BOLSWARDSCHE COURANT. Geen tijd voorzeker was rijker aan politieke beschouwing dan de onze; nooit werd er wel meer algemeen kennis ge nomen van de handelingen der staatsmannen dan in onze dagen. En terwijl ten allen tijde de kerk zich mengde in de staatkunde en den staat aan zich dienstpligtig wilde makenin onze eeuw begon de staat zich van de kerk los te maken en tengevolge daarvan zien we thans schier overal de kerk tegenover den staat in eene lang niet vriend schappelijke houding. Dientengevolge ziet de staat zich hier en daar genoodzaakt, tegen wil en dank zich te doen gelden wanneer sommige kerkeknechten vasthouden aan datgenewat zij het regt der kerk noemen al springt de onredelijkheid van dit vermeende regt zelfs het eenvoudigste verstand terstond in’toog. Eenige voorbeelden ten bewijze. In 1861 stierf te Lizarbein de spaansche provincie Alava iemand die door den pastoor met de excommuni catie was gestraftomdat hij geweigerd had de tienden aan de kerk te betalen. Zijn lijk werd van de kerkelijke begraafplaats uitgesloten en elders ter aarde besteld. Terstond na de Septemberbeweging van het vorige jaar deed het revolutionaire gemeentebestuur dat lijk opdelven en naar een graf in de kerkelijke begraafplaats overbrengen. Nu is in de corteszitting door een lid medegedeeld, dat die begraafplaats door den bisschop gesloten was als ont heiligd zijnde door het lijk van iemand dievan de ge meenschap der kerk afgesnedengeweigerd had de schat ting aan de kerk te betalen. De minister van binnenlandsclie zaken heeft geantwoord, dat hij die zaak onverwijld ter hand nemen en maatrege len tegen zoodanig misbruik van het kerkelijk gezag ver ordenen zou. Oostenrijk levert een tweede voorbeeld. De bisschop van Luy was voor 't geregt gedaagd. Her- haaldelijk gedagvaard weigerde hij te verschijnen zoodat het «landsgericht” zich genoodzaakt zaghem des noods met geweld voor zijne vierschaar te laten brengen. De burgemeester der stad Victor Drouotbegaf zich tot den prelaat en trachtte hem te overreden doch te vergeefs slechts voor geweld niet voor overreding zou hij wijken. Thans ging de secretaris Thum er op af, vergezeld van twee politieagenten. Ook hij beproefdeden bisschop tot vrijwillig medegaan te bewegen maar deze bleef beweren, dat het hier een kerkelijke zaak gold, en liet regtscollegie niet bevoegd waszich daarmeê te bemoeijen. Immers voor God en s bisschops geweten bestond het concordaat nog en wie hem met geweld durfden dwingen, mogten het zelf verantwoorden. Twee uren lang bleef de secretaris er nog over pratenmaar toen achtte hij ’t ook lang genoeg; het hoofd der politie raakte den arm van den prelaat aan, als teeken dat het nu ernst werd, en bukkend voor ’t ge weld, ging de bisschop, in zijn prachtgewaad gekleed, naar het geregt. Daar gekomen, weigerde hij echter te spreken en de regters lieten hem voorloopig maar weer heengaan. Men zal hem toch eens doen ondervindendat een bis schop in Oostenrijk geen burger van Rome is en zich aan de oostenrijksche wetten zal moeten onderwerpen al heeft hij het regt alle concordaten te beschouwen als geldig voor God en zijn geweten. In Ierland maakt de wet tot opheffing der iersche staats kerk door het lager huis reeds aangenomende gedach ten van velen openbaar. Te Ballybay werd op eene groote bijeenkomst van tegenstanders dier wet gesproken door John. Flanegaueen protestantsch geestelijke. Hij wees op eenige punten van overeenkomst tusschen Gladstone en Judas Is- carioth. Gelijk deze zijn Meester, zoo verried gene de kerk. »Ik durf’ zeide de redenaar. »in’t bijzijn van Glad stone van het parlement en van de koningin zelve herha len dat, indien de koningin den krooningseed schendt, zij meineedig zal wezen. Mijne bedoeling is geenszins, de koningin daartoe in staat te achten ik wil haar slechts herinneren dat Jakobus II zijn kroon heeft verloren om dat hij zijn eed schond, üp hetzelfde oogenblikwaarop de hatelijke wet door de koningin zal worden onderteekend, zal de pleglige overeenkomst tusschen Engeland en Ierland feitelijk verbrokeij en krachteloos zijn. Dan zullen wij den ijzeren hiel van Engeland van ons schudden en ons tevens van het pausdom ontdoen zoodoende twee slangen tege- gelijk uit het eiland verdrijvende”. Dat is de taal der. kerk. De hier bedoelde wet is thans in behandeling bij ’t boo ger huis. De eerste lezing heeft er reeds plaats gehad, ’t Is in Engeland eene oude gewoontedat eene wet den volksvertegenwoordigers driemaal wordt voorgelezen. Dat is nog afkomstig uit den tijd, toen men van de boekdruk kunst' niets wist en de meesten der volksvertegenwoordi gers niet konden lezen. Toen was zulk een herhaald le zen wel noodig en dat het nu nog geschiedt is een bewijs, dat, hoe vrijzinnig hel engelsche volk in de staatkunde moge zijn het toch ook vasthoudend is aan zoogenaamde eerwaardige gebruiken. liet schijnt nog lang niet zekerdat het hoogerhuis de wet zal aannemen. De conservatieven wroeten en knoeijen al hun bestzij verkondigen den ondergang van staat en kerk, bijaldien de wet wordt aangenomen, en al de leden van ’t hoogerhuis staan nog niet zoo vastdat ze niet een weinig bang zouden zijn. Frankrijk heeft de verkiezing weer gehad en mag tevre den zijn over denuitslag. De als krachtig erkende redenaars, die op waardige wijze de belangen des volks behartigden en de regten des volks verdedigden, zijn herkozen. Het Journal des Debats berekentdat van de 292 leden van het nieuwe wetgevend ligchaam 200 regeringsmannen zijn, en 92 opposanten. Dit moge nog niet voldoende zijn om om den van het hoe langer Dit moge nog niet voldoende zijn om des keizers willekeur te binden het is genoeg keizer te doen zien dat het volk meer en meer bestaan dier willekeur overtuigd wordt en er hoe minder gerust onder is. Eene zaak als de verkiezing rustig af te maken is in Frankrijk geen gewoonte. Reden van ontevredenheid is daar ook al even goed te maken als hier en om ’t volk in beweging te brengen, gaat er zeer gemakkelijk. Te Nan tes had een oploop plaats voor ’t hótel van den prefect en enkelen wierpen met steenen. 't Waren arbeiders, die rie pen niet te vreden te zijn met den uitslag der stemming; zij bedankten voor een lid hun door de boeren uit de buurt bezorgd. Na wat geraasd te hebben, gingen ze naar huis terwijl ze wel tot de overtuiging zullen komen, dat hun geschreeuw geen verandering zal brengen in de ge dane keuze. Te Bordeaux hadden ook al zamenscholingen plaats. Een commissaris van politie en verscheiden agenten werden ge kwetst en een 50tal rumoermakers door de gendarmerie gearresteerd. Van nog meer plaatsen wordt van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1869 | | pagina 1