BERIGT.- iXo. 26. B. CUPERUS Az. Buitenlandscli Overzigt. Van verschillende kanten reeds aangezocht tot opname van ongeteekende stukken en ad- vertentiën voor de aanstaande verkiezing van Gemeenteraadsleden alhierheb ik bij belang hebbenden op onderteekening aangedrongen. Na het vóór en tegen rijpelijk te hebben over wogen, berigt ik thansdat alle ongeteekende stukken en advertentiën in dezenzullen wor den geweigerd. Ik hoop en vertrouwdat velen dit besluit zullen billijken. i ACHTSTE JAARGANG. Donderdag 1 .Jul ij. I E R I Gm- T, J De prijs dei’ _A_dvertentiën is thans voor 1T regels 50 Cents. Elite regel meer 1O Cents. Groote letters naar ruimte. 13ij overeenkomst voor een be paald getal A.dvertentiën rabat. Uitgever. hot ge ile Uitgave dezer Oounnt, die el keu Don derdag het licht zietgeschiedt door l>. CUP E KUS Az. te Bolswardwien men alles dit Blad betreffendeuiterlijk tot Woens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zen den. Alle briefporten kornen op rekening der inzenders. 1869. ROLSWARDSCHE COURANT. Welk begrip zich in vroeger dagen de spaansche inqui sitie van de christelijke liefde en verdraagzaamheid maakte, kan blijken uit cene lijst, die onlangs door een beambte dier geestelijke regtbank Lorentein’t licht is gegeven en die eene opgave bevat van de ketters, die van 14421820 door haar gevonnisd werden. Uit dat stuk blijkt, dat in genoemd tijdsverloop door de inquisitie 36,108 personen le vend en 18,049 in beeldtenis verbrand en 281,250 naar de galeijen gezonden of tot kerkerstraf veroordeeld zijn. Onder het bestuur van den inquisiteur-generaal Torquemado (14811498) zijn de strafoefeningen het talrijkst geweest, nl. 10,220 verbrandingen van menschen en 6840 van beeldtenissen benevens 97,371 veroordeelingen tot kerker- of galeistraf. Daarna volgt in de straflenrij wat althans het verbranden van menschen betreftde regering van Philips II, te weten 3990. Onder Philips V (1700-1746) werden nog 1600 menschen verbrand. Na 1746 zijn ech ter niet meer dan 14 ketters ten vure gedoemden wel 10 onder de regering van Ferdinand VI en 4 onder die van Karel III (1759—1788.) Het geheele getal der slagtoffersdat door Lorente is opgemaaktbedraagttot Ferdinand VII 335,467. Gelukkig, dat de tegenwoordige constitutie vrijheid van godsdienst waarborgt aan allen. Als nu de Spanjaarden maar overtuigd zijn van de waarheiddie Serrano hen De Abonuements-prijs is 0,80 per drie maandenfranco per post f 0,95. De prijs der Advertcntien is van 17 regels 50 Cts; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. deed hooren toen hij als regent des rijks den eed af- legde op die constitutie. In zijne rede, bij die gelegenheid uitgesproken wees hij er hen op dat nu het oogenblik daar isom het reeds verkregene te ontwikkelen en te bevestigen om het gezag te versterken dat de bescher ming is van alle regten het bolwerk van alle maatschap pelijke belangen. Aan het einde zeide hij »Van de eervolle plaatswaarop gij mij gesteld hebt zie ik geene politieke partijen maar alleen de constitutie die elk verbindt en mij in de eerste plaatsen die door ieder geëerbiedigd wordt. Van die plaats zal ik alleen ons dierbaar vaderland zien dat zoozeer vastheid en rust noo- dig heeft, dat zooveer naar vooruitgang en vrijheid tracht, en eindelijk, als het toppunt zijner wenschen naar het einde eener tusschenregering, waaronder de constitutie eer lijk en trouw uitgevoerd de individuele regten vreedzaam uitgeoefend het crediet zoowel buiten als binnen ’s lands vermeerderd en de vrijheid op vaste grondslagen gevestigd zullen zijn. Zoo zal, na afloop der tusschen-regering voor den door de cortes gekozen vorst een gelukkige tijd voor het vaderland eene grootsche toekomst aanbreken.” De personen die bij het straattumult in Parijs in hech tenis zijn geraakt, zijn op een paar-honderd na weer vrij gelaten. Enkelen moeten van de politiebeambten nog al wat te lijden gehad hebben. Omtrent onlustendie te St. Etienne hebben plaats ge had wordt nu het volgende gemeld Den 14 Junij ’s morgens te 8 uur, was een ploeg mijn werkers bezig kolen te laden toen een bende van onge veer 60 man de werkplaats binnendrong en het werk trachtte te beletten. De werklieden staakten het werk uit angst hoewel de kommandant der troependie de mijnen van Montrambert bezet hielden hun verzekerdedat zij op de bescherming der militaire magt konden rekenen. Tegen half elf kwam een andere bende en deed een aanval op de bureaux der directie. De kommandant dreef toen, nog zonder wapengeweld, die bende uiteen; scheldende trok zij zich terug. Omstreeks twee uur kwam er weer een honderdtal opdagen de militairen omsingelden hen en namen een veertigtal gevangen. Deze werden in 't midden der soldaten gesteld en deze rukten nu op naar de zijde van St. Etiennede muitelingen behoorden thuis in nabijgelegen dorp Ricamerie. Maar al spoedig was de vangenneming daar bekend en ’t duurde niet lang of do soldaten zagen zich omringd door een troep van vijf a zes honderd mandie met woeste bedreigingen en gebaren de ontzetting der gevangenen eischten. De vrouwen waren niet het minst in de weer, terwijl de bende allengs tot 800 aangroeide. Bij den ingang van een hollen weg ge komen deed de kommandant den pas versnellen. Maar die voorzorg was ijdelde muiters bezetteden aan weers zijden de hoogtenwapenden zich met steenen en moe digden elkander aan door de verzekering dat de geweren der soldaten slechts met los kruid waren geladen. Tien gevangenen wisten te ontsnappen en de soldaten die poog den hen weer magtig te worden werden ontvangen met een hagelbui van steenen en enkele pistoolschoten. Ook de anderen die hun weg vervolgden ontvingen steenen op hunne hoofden. Zonder kommando af te wachten, vuur den zij nu op hunne belagers die verschrikt uit elkander stoven. De soldaten vervolgden hun weg en bragten 33 gevangenen in het stadhuis van St. Etienne. Op de plaats van den strijd zijn 10 lijken gevonden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1869 | | pagina 1