ADVERTENTIEBLAD. NIEDWS- EN K K19 w 1572,1672,1872. 1872. Elfde Jaargang. No. 1. DON DE RD AG 4 Jamiarij. V Bolswardsche Courant Kuiitenlanclscli O verziet. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 régels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. De prinsen van Orleans werden gekozen tot leden der Natronale Vergadering in Frankrijk en na' eenige aarzeling hebben ze daarin zitting genomen. Dat achten sommigen een bedenkelijk verschijnsel. ’t Zou de republiek in gevaar brengen. Niet, dat ze van de prinsen verwachten dat die stor menderhand zullen te werk gaan en door geweld* Zich op den verlatenf konings- of keizers-zetel ïvtt’ Een volgend maal zal ik u Zeggen wat nage noeg in mij omging bij de gedachte aan 1672. Had het jaar 1871 een onrustige geboorte, het is kalm en rustig ontslapen., ’t Heeft moeiten ge kend van verschillenden aard;’t was getuige van ge ween en gekerm, het hoorde juiebtoonen en vreugde schoten. Het nam een moegelijke taak vati zijn voorganger over de oplossing van gewigtige en ingewikkelde vraagstukken. Het heeft die taak niet onaangeroerd gelaten maar ook op verre na niet afgewerkt. Toch ging het heen zonder aan zijn einde door ernstige politieke of maatschappe lijke bewegingen gestoord en verontrust te worden. Het ruste in vrede. Rust is echter aan de toekomst niet verzekerd. Regeringen en volken verkeeren in spanning, eene spanning waarvan niemand weetwaartoe ze zal leiden. Een gewapende vrede verkondigt een al gemeen wantrouwen terwijl sociale vraagstukken worden behandeld op eene wijze, die berust op een geheel verkeerd begrip van het wezen der maat schappij. De taak voor het nu ingetreden jaar is niet minder moegelijken gewigtig dan die van het verloopene te zwaar is die taak dan dat ze in 1872 zou kunnen afgewerkt worden. Zooveel nog dat verbeterd én vooruitgebragt moet worden, en verbeteren en vooruitgaan vorderen overleg en ge duid. Een goeden wil ook eischen zeeen goeden wil van allen en bij dien goeden wil kennis van Zaken. Dat alles is nög niet ge noeg aanwezig en het komt langzaam het kooit niet zonder schokken. Dit verkondigt het eene jaar aan het andere dit roepen alle eeuwen ons toe, maar eene vergelijking tusschen het heden en de eeuwen die voor lang vervlogen zijn doet toch verbetering en vooruitgang kennen, ’t Is dan ook wel dwaas, zulks te willen tegenspreken en het oude te verheffen boven het tegenwoordige niet minder dwaas te wanhopen aan een nog Be teren toestand in later dagen. Ondankbaar is ’t het goede van onzen tijd niet te willen erkennen en genietenverkeerd Ook het kwade niét te wil len zien en helpen wegruimen. In ’t heden gewerkt ook voo’r dagen die komen Gekampt voor de deugd voor de waarheid en ’t regt Niet slechts van een zalig verleden gaan droomen, Niet werkloos gejammerd de tijden zijn slecht Kan ’t goede nog beter welaan dan geeft raad ons. Moet ’t slechte geweerd? leent dan allen uw kracht; Elke schrede vooruit op het deugdenpad baat ons, En verligt weer het voortgaan voor’t later geslacht. T Moog zijn, dat wij kort hier op aarde vertoeven, Wij maken een deel dit van’t eidloos geheel; Geen kleinheid van magt hoeft den enkle bedroeven; Helpt d’een maar den ander, we vermogen dan veel l Weer is het morgen geweest en het is avond geweest, drie honderd vijl en zestig maal, en’t was ook nu niet anders dan vroeger, ’t Was winter lente, zomer en herfst en ’t werd weer winter. De 31 December herinnerde ons weer aan den tijd die heengingde 1 January wekte gissingen en verwachtingen omtrent de dagen die komen zul len. Dat deden hun voorgangers ook, en zoo dob beren we op de golven des tijds daarheen. We doen dat elk voor zich en met elkander. Keizer Wil helm en zijne overwinnaars, Napoleon en zijne over wonnenen, Ze herdenken wat ze waren, ze maken zich voorstellingen van wat ze zijn zullen. Want die al len verhoogden en vernederden geprezenen en gevloekten ze zijn menschen die een verleden hebben en eene toekomst verwachten. En ’t is als een eigenaardige trek in de menschen op te merken dat Ze van het veiledene zich veel ge- makkelijker het goede dan het slechte herinneren en er ook gemakkelijk toe overgaan om zich de toekomst als een goeden tijd voor te stellen. Daarom weet men te spreken van gouden eeuwen die eens geweest zijn en van een heilstaatdie zijn zal. Een courant doet wat anders dan de menschen, zij moet wat anders doen. Zij mag niet mijme ren en droomen zij moet de zaken voorstellen Zooals ze zijn op den huidigen dag. Maar toch heeft ook zij haar oude- en haar nien'wejaarsover- deukingen. Welke die waren voor de Bolswardsche*! Van de eerste zal ze maar niets zeggen; het oude is immers al voorbij. De niettwejaarsoverdenkingen werden voor een goed deel geleid door het cijfer, it welk den rang des nieuwen jaars aanwijst: 1872. Dat cijfer herinnert zoo als van zelve aan 1572 en 1672. Er zal dit jaar geen gebrek zijn aan sloffe om eeuwfeesten te vieren; er zal aanleiding wezen om zich dagen van lijden en strijden voor den geest te halen en vergelijkingen te maken tusschen wat was en is. tZag er treurig uit in de eerste maanden van 1572. Onderdrukking had geleid tot verzetge leid neen genoodzaakten ’t verzethet maakte den onderdrukker tot een wreker, ’t Verzet vol te houden was hagchelijk scheen onmogelijk maar even onmogelijk was het een tiran te gehoorza men. Vlugten en zonder vaderland om te zwer ven was het deeldat door velen gekozen werd. Liefde voor dat land liefde voor de vrijheid deed het uiterste wagen en 't waagstuk gehikte. In het landwaar de övermagtige en overmoedige Spanjaard geen plekje voor de vrijheid had over gelaten zag men in 1572 die vrijheid op ver schillende plaatsen de dwingelandij verdrijven. De inneming van Brielle was het sein waarop nog in datzelfde jaar Vlissingen Vore, ZierikZee, Enk- huizen Medemblik, Purmerend, Hoorn Alkmaar, Edam, Monnikendam, Dordrecht, Oudewater, Gouda, Leiden Bommel Haarlem Amersfoort, Naarden, Zullen Kampen Sneek Franeker Sloten Sta voren Dokkum Bufswarrf en andere steden* het dwangjuk afwierpen. Ide gebeurtenissen van 1572 waren dan' wel in tegenspraak met de inscriptie geplaatst op het voetstuk van’t standbeeld, door Alva in 1568 voor zich zelven opgerigt. Daar heette het: »Aan Ferdinand Alvarez van Toledo hertog van Alva stadhouder van Koning Philips II van Spanje in de Nederlanden gewijd opgerigt te zijner eere omdat hij den opstand onderdrukt, de rebellen ver dreven de godsdienst verzekerd regtvaardigheid geoefend en den provinciën een duurzamen vrede verworven heeft, als des besten konings trouwste dienaar.” Die trouwe dienaar van dien besten koning was dan ook niet weinig uit zijn humeur, toen hij van de eene stad voor en de andere na berigten kreeg, die het leugenachlige van dat pogchende opschrift aan ’t licht bragten. Niets zou hij ontzien om het tot waarheid te maken. Eu aldra toonden de gru welen te Mechelen Zutfen en Naarden en in de beide volgende jaren te Haarlem en Leiden wat spaansche wraak was Leze wie kan Schillers Abfall der Niederlande of Motleys Opkomst van de Nederlandsche Republiek of de Opkomst en bloei der Vereenigde Nederlanden van Simon Stijl en zoowel de Duitscher en de Amerikaan als de Har- linger geneesheer zullen hem zeggen, dat het jaar 1572 aan al wat zich Nederlander gevoeltsloffe aanbiedt tot overdenking aanleiding om zich té verbazen en te bedroeven, reden om te juichen en te danken. Het ligt reeds drie eeuwen achter ons, dat merk waardige jaar. Maar zoo merkwaardig was bet dat de intrede in 1872 de gedachte er aan 'moest verlevendigen. En wat verbindt zich niet al aan die gedachte! Wat is nu Spanje wat is Neder land! Spanjes grootheid is verdwenen en door ram pen wijzer geworden, begiti^et nu te^haken naar de vrijheid die het eens^fol van de aarde bad willen verbannen. Nederland» verduurde nog een harden, langen kamp; Nederland bereikte een nooit gedachten trap van welvaart, /oem en aanzien, maar Nederland gaf aan deivr'yheid een een zijdige kracht en de grootheid, Jvaartoe hetjn be trekkelijk korten tijd geraakte nam ook snellijk weder af. Maar Nederland kcói ook niet bestemd zijn om in magt en aanzien dan de spitse der vol ken te staan. Nederland, gelouterd door rampen, maar ho mag de Bolswardsche de loftrompet blazen ter eere van het voortreffelijke Nederland? Zij zou het zoo gaarne; maar wil er nog wat mee wachten. Ze ging het jaar 1872 in met goeden moed want ze' merkt veel goeds in Nederland wat in 1572 niet alzon was en toen niet alzoo zijn kon. ffoen verlangde men de vrijheid en ver kreeg ze maar maakte’ er later een verkeerd ge bruik van nu is het streven naar een leven in vrijheid zoo edelals alleen in vrijheid het le ven kan zijn en dat streven, het zal niet vergeefsch zijn. Lezershelpt een handje meeopdat het der wereld duidelijk worde, hoe wij woekeren met wat onze hooggeprezen Vaderen ons nalieten; hoe de vrijheid, waarvoor zij leden en streden en stierven, door hunne nakomelingen wordt gewaar deerd en op waardige wijze gebruikt. Een volgend maal zal ik u Zeggen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1