NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1872. Elfde Jaargang. DONDERDAG 1 February. BUITENLAND. No. 5. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. liggen eene Dë koningin van Griekenland is bevallen vari een zoon en de koningin van Engeland is weer thuis. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 régels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant. De runderpest lieerscht nog in eenige vlaamschë dorpen, waar de boeren niet den veearts, maar den pastoor raadplegen. De gouverneur van West-Vlaan- ilerën bezocht dezer dagen een kleine hoeve en de pachtersvrotlw welke hij hierover onderhield zeide hem: «Wat raakt het u? Zijt gij dan gouverneur der beesten »Ja”, hernam hij «uw gouverneur ook.” Uit Chicago werd aan dë New-York Times kort na kerstijd geschreven «Indien gij de menigte kostbare geschenken ge zien hadt, zoudt gij er niet uit opmaken, dat Chi cago zooveel geleden h'ad. Alle winkels, die weel deartikelen verkoopen, hebben buitengewoon goede zaken gemaakt, liet is goed, dat zij die in an dere plaatsen hun best doen om voor eenezoo zij meenën, lijdende bevolking geld bijeen te bren gen, weten, dat Chicago volkomen in staat is zich Zelve te helpen. Van de bevolking hebben 235,000 niets door den brand geleden. Onze handel levert waarschijnlijk meer op, dan in eenige stad, behalve New-York naar evenredigheid der bevolking en wij kunnen, als particulieren of' als stad, ons zel- ven zeer goed redden. De 235.000 inwoners, die' niet door den brand geleden hebben', hebben geen Sedert langen tijd werd vermoed dat het in ’t krankzinnigengesticht van Evere in België niet toeging zooals ’t behoorde. Verleden jaar, toen de heer Cornesse minister van justitie was werd de directeur wegens gepleegde mishandelingen veroor deeld en toen reeds drong de justitie op verder onderzoek aan waaraan de minister echter niet voldeed De heer Delantsheerethans justitiemi nister, heeft zich de zaak aangetrokken. De pro cureur des konings bezocht het gesticht. Eender krankzinnigen vertelde hem, dat hij twee menschen vermoord had. Och zei de vrotïw die den pro cureur door ’t gesticht geleidde dat praatje heeft die man altijd, 't Is zoo’n gekkemanspraa’tje. Dat hoorde de krankzinnige en hij vervolgde: mijnheer moet er Jérome maar eens naar vragen. Jérome? waar is Jérome vroeg de procureur. Die heeft al lang het gesticht verlaten antwoordde de be geleidster. Maar de procureur scheen te begrijpen,- dat de vrouw hem om den tuin wilde leiden en riep met luider stem door den gangJérome En Jé rome kwam en vertelde van vreeselijke dingen. Twee krankzinnigen die zich zonder opzigt in een vertrek bevonden waren door een derde ge worgd. De lijken waren in stilte ter aarde besteld. Een Italiaan die voör zijne verpleging betaalde was aan handen en voeten gebonden in een kel der geworpen. Het vertrek was niet verwarmd en den man waren de voeten afgevroren. De direc teur had van die schandalen maar geen kennis gegeven en ’t is duidelijk, dat ze ook zonder mede weten van den dokter niet konden plaats hebben, 't Gesticht is thans ontruimd en de krankzinnigen toonden groote blijdschaptoen ze naar andere plaatsen werden overgebragt. Koning Amadeus, die verleden jaar Zoo'n plei- zierige reis deed door zijn land, heeft nu zoo veel pret niet. De cortes hebben hét regerings-pro- gramma der ministers afgekeurd en de koning heeft de cortes ontbonden. Toen het besluit daar toe was voorgelezen stond een der afgevaardigden van de banken der oppositie op en riep »Nu de koning zijne gelofte aan de natie schendt door het ministerie der minderheid te handhaven, blijft ons geen ander middel over dan de barricade Zo- nlla riep uit: «God behoede de vrijheid en het vaderland Radicalen verdedigt n 1" Nu zijn er natuurlijk verkiezingen te wachten en de soldaten staan gereed omdat er vrees bestaat voor ongeregeldheden. Vooral in de hoofdstad is de ontevredenheid groot en weren zich de repu blikeinen en radicalen om het volk van verkiezings manifesten te voorzien. Belasting op de grondstoffen wilde de president Thiers. Hij zei dat duidelijk, maar even duidelijk sprak het volk zijn afkeer van zoodanige belasting Uit. Thiers Zocht zijn zin te krijgen, door te ver klaren dat hij tevreden Zou zijn als het beginsel maar werd aangenomen; de regering zou dan deze belasting alleen gebruiken als sluitpost voor de be- grooting. De heer Marcel Barthe was zoo slim om dien wensch voor den president te bedenken en deze was regt in zijn schik er mee, want hij dacht, dat daar toch wel niemand iets tegen hebben kon. Maar de heer Feray zei zoo dood onnoozelwe moesten dan maar eerst eens afwachten of er zoo’n sluitpost bij de begrooting te pas komt en dan kunnen we er nog eens over praten of die juist door belasting op de grondstoffen moet gedekt worden. Dat voorstel werd aangenomen en dat vonden alle ministers zoo verdrietig, dat Ze ten huize van Thiers eene vergadering hielden en daar overeenkwamen om elk zijn portefeuille aan de heeren volksvertegenwoordigers te zendenwant die heeren wilden toch maar altijd hun zin hebben. Thiers zei, dat ze gelijk hadden en hij wilde ook niets meer met den regeringsboel te doen hebben. En hij legde zijn mandaat in handen der Kamer neder; Frankrijk was een oogenblik zonder presi dent. Want de Kamer oordeelde, dat het zoo toch eigenlijk niet moest; om zoo’n kleinigheid moest men den heer Thiers niet laten loopen. Op 6 na waren de heeren het hierover eens en terstond ging eene deputatie den heer Thiers aanzeggen dal zijn ontslag niet zou worden verleend. Dat was streelend voor den vaderlandlievenden man hij zou dan nu toch maar president blijven; even wel zei hij tot de deputatie: «Ziet, mijne heeren, ik heb zoo mijne denkbeelden. Dat wisten de Franschen weltoen zij mij tot het hooge ambt van president hebben geroepen en om die denk beelden te veranderen, dat gaat niet meer, daartoe zijn ze te oud geworden. Ik boud maar vol, dat ik gelijk had met eene belasting op de grondstof fen voor te stellen en ook omtrent andere punten heb ik eene gevestigde overtuiging. Nu moet ik toch wel, als goed burger en eerlijk man, voor mijn gevoelen uitkomen en verdedigen wat ik voor waarheid houd, en het kan dus niet anders of er komen wel eens punten, waarover ik met de Ka mer verschillen moet, liet zou dus misschien be ter zijn, dat ik op mijn ontslag bleef aandringen, maar mijne vaderlandsliefde verbiedt mij dat, en zegt maar aan de heeren dat ik mij bedacht heb. ’tls toch wel wat oudcmanachtig, met de hooge waardigheid die Thiers bekleedtzoo te spelen. Zoo in een oogenblik waarin men zijn zin niet krijgen kan, met de vuist op de tafel te slaan en op hartstogtehjken toon uit te roepenIk wil zoo niet langer I en dan een uur later te verzeke ren t is al weer overlaat ons maar weer be ginnen dat mag, bij een beroep op vaderlands liefde, in Frankrijk zoo kunnen, maar’t bewijst dan toch, dat men daar niet weet wat eene repu bliek is of wat den bestuurders eener republiek past. Intusschen hebben ook de ministers gedaan zoo als de president deed en is de toestand' in Frank rijk weer als vóór die gewigtige besluiten en te- genbesluiten. Neen toch niet geheel zoo. Zij die de republiek alweer oud genoeg achten om verwisseld te worden tegen een koningrijk, hebben in de zwakheid van Thiers zoowel als van de Ka mer een voorwendsel om het onhoudbare van den tegenwoordigen regeringsvorm in ’t licht te stellen en zij die alleen van de republiek heil verwach ten kregen eene herinnering dat de tegenwoor dige toestand alleen den naara niet het wezen eener republiek heeft. Zij die voor de monarchie zijn, kregen door ’t gebeurde meer zelfvertrouwen en hooger dunk van eigene krachtterwijl hun vertrouwen op Thiers zoo het al bestond zeer geschokt werd. De klovedie er is tusschen de partijen, werd grooter; T gevaar, waaraan de Zucht naar verandering Frankrijk ten allen tijde bloot stelt, komt door het aan den dag leggen van zulke zwakheden, naderbij. Voor heden mag de twist al zijn bijgelegdreeds morgen kan die vernieuwd worden en wanneer dan Thiers maar eenvoudig zegtIk wil met dien boel niet meer te doen hebben dan zullen er wel zijn die op den loer om elk op zijne manierFrankrijk aan regering te helpen. Pruissens minister van eeredienst, de heer von Mühler, heeft zijn ambt neergelegd en is opge volgd door den heer Falk, In Pruissen is een minister van eeredienst, vooral in den tegenwoor digen tijd geen onbelangrijk persoon. De slaat spreekt er in kerkelijke zaken nog al een krachtig woord mee, en daar de minister van eeredienst dit ook tevens is van onderwijs en geneeskunde heeft die man een sterken invloed op den welstand van ziel en ligchaam der Pruissen. De liberalen beloven zich van deze mintster-verandering aan winst voor hunne zaakde ultramontanen hebben geen zoo’n goede verwachting. Falk moet een slimme vogel ifijn die bovendien scherp ziet en stevig aanpakt. Volgens de duitsche pers geeft de nieuwe minister waarborg dat bij den vinni- gen strijd tusschen kerk en staat, die in het nieuwe duitsche rijk met hevigheid wordt gevoerd, de hoogste belangen van den staat krachtig zullen worden gehandhaafd, zonder dat er tekort gedaan wordt aan de zedelijke en godsdienstige belangen van het volk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1