KIEÜWS- EN No. 6. Elfde Jaargang. 1872. BUITENLAND. DON DE RD AG 8 Februari]. r i - I f 1 - 1 r y t ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. r ---- -1 f'1..'. I - 'V r- r i fl-IT. ADVERTENTIEPRIJS 50 Gents van 7 régels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. uvnmmBui). Bolswardsche Courant. Een verschrikkelijk ongeluk heeft op den spoor weg Lyon—Marseille plaats gehad. De brug van Braque, tusschen Cagneen Antibes, was namelijk door den hoogen vloed der rivier weggespoeld. Mid delerwijl was een spoortrein van Mentona naar Cannes, die deze brug passeeren moest, in aan- togt. Telegraferen kon men nietdaar de over- stroomingen ook de telegraafpalen weggespoeld had den. Mogelijkheid om den trein tegemoet te gaan, was er niet, daar de geheele weg hoog onder wa ter stond. Eenige personen zochten nu digt bij de brug door gewone seinen den machinist te waar schuwen. Of de trein echter reeds te nabij was dan of de seinen, wegens het donkere weder, niet gezien werden zooveel is zeker dat de wagens in volle vaart in de rivier stortten. Er werd onmid- dellijk alles aangewend om hulp ie verleenen. De machinist en stoker, benevens vier passagiers, zijn dood opgevischt, terwijl 11 12 personen, zwaar gewonduit het water opgehaald werden. Men gelooft, dat in ’tgeheel het aantal slagtoffere 30 a 40 bedraagt. Heeft koning Amadeus in Spanje onpleizierige dagen, wijl de ministers het de cortes niet naar den zin konden maken zijn papa Victor Emma nuel heeft het in Rome ook erg genoeg zegt de parijsche Unwers. Niet alleen des daags heeft hij rust noch duur, maar hij moet zelfs ’s nacht wel eens uit het bed. 't Gaat met zijn ministers niet beter en onderscheidene senatoren en volksverte genwoordigers durven niet in Rome komen. Er wacht Italië niet veel goedsalles ziet er zwart en dreigend uit de bevolking verwacht brand ziekte en hongersnood. Anna Maria Taïgieene profetesse, heeft vreeselijke beproevingen voorspeld en nog eene andere godvruchtige en profeterende vrouw kondigde eene pestziekte aan. Reeds is te Flo rence eenejonge ongehuwde vrouw overleden, die een gezwel had't welk herinnerde aan de verschrik kelijke pestdie in vroeger dagen eens te Flo rence heerschte. Als de Italianen fetiën wilden luisteren letten maar ze verzuimen de II. S. en de dienaren der kerk nu nog maar naar zulke pro- en op zulke verschijnselen de Univers geeft de verzekering, dat te raadplegen. Te Fulda is een meer algemeene ramp voorspeld. Den 21 Junij en twee volgende dagen wacht ons een egyptische duisternis, waarin geen ander licht zal kunnen ontstoken worden, dan dat van ge wijde waskaarsen. De kaarsenfabrikanten zullen goede zaken kunnen doen, zij weten nu vroeg ge noeg wat soort kaarsen in ruimen voorraad aan wezig moet zijn. Volgens de bladen van Moskou hebben in dë Oude russisebe keizerstad ernstige ongeregeldheden plaats gehad onder de arbeidende bevolking. De geest Over den hevigen storm die in den morgeit van Woensdag den 24 January gedurende een kor ten tijd heeft gewoed wordt uit Londen het vol gende berigt »De wind woei uit het zuiden steeg letterlijk tot orkaan en liep toen westwaarts om. De baro meter liep in het hevigste van den storm tot 28,3& eng. dm. Te half vijf kreeg de politieagent, die' in het centraal gedeelte van het nieuwe Westmin ster gestationeerd was bijna een torenspits Van het gebouw die een paar duizend kilogr. weegt op het hoofd. Gelukkig viel dat gevaarte, dafals een zwavelstokje was afgebroken vrij van een prachtig mozaïk freskoplafond van een der zalen en kwam in een telegraafkantoor teregt. In de hoofdstad en omstreken leden de huizen veel schade. De zware regens gaven aanleiding tot verzakking en verschuiving van den grond. Het verkeer op den SouthWestern spoorweg was daardoor twee uur lang gestremd on kon' dien dag maar over één paar rails onderhouden worden. In geen 401 jaren had men zulk een O’verstrooming in de valte De graaf van Chambordeen heer van konink lijken bloede, heeft den Franschen ronduit gezegd, hoe hij er over denkt. Waarover Och dat is zoo moeijelijk niet te raden, wanneer men bedenkt, dat Thiers al eenmaal van zijn stoel opstond en de fransche troon nog niet geheel onbruikbaar is geworden. »Van dien troon doe ik nimmer afstand; mijn beginsel is de erfelijke monarchie.” Dat liet Chambord den Franschen lezen en voor niemand was het wat nieuws. Het is een zwak van de meeste menschendat ze graag wat ervenal is ’took maar een kleinigheid, b. v. een troon. Zoolang er op Frankrijks troon iemand zat, aan wiens familie hij niet van ouder tot ouder behoord had een man die gebruik gemaakt had van de gelegenheid, dat de regtmatige erfgenamen door ’t geweld des volks op een afstand werden gehouden, zoolang moest Chambord zich vergenoegen met de gedachte, dat het zitten op dien troon hem toch eigenlijk toekwam. Maar nu staat de troon weer ledigen afstand van zijn erfenis deed de graaf nooit; hij doet liet nog niet. Dat moesten de Franschen nu weten, hij wilde 't hun maar eens herinneren; als ze dan weer een koning verlangden boven een president, behoefden ze niet verlegen zijn om een te vinden. En Chambord zal ook een goed koning zijn, dat zegt hij zelf. Met zijn vlag zullen de fransche le gers hun ouden klister terug krijgen, en met zijne onwrikbare getrouwheid aan zijn geloof en aan die vlag verdedigt de graaf Frankrijks eer en roem rijke historie en baant hij het den weg tot eene goede toekomst. Nu kunnen de Franschen hem tot koning krijgen, maar zonder revolutie, enkel op grond van zijn goddelijk regt. ’t Is een proclamatie, waarin de graaf dat alles verkondigt en men spreekt er in Parijs druk over. Hij heeft maar eens even willen aankloppen en er zijn ook wel, die binnen zouden willen roepen, maar nog niet durven. Dat kloppen verraadt wel wat ongeduld bij den graaf en bij den tegenwoor- digen stand der partijen in Frankrijk is ongeduld geen schoone zaak. De graaf van Chambord is een Bourbon en er zijn ook nog prinsen van Orleansdie even goed aanspraak op den troon maken en niet van plan zijn afstand te doen. En zich dan zoo op te dringen en den menschen te laten gevoelen ik ben het, dien ge hebben moet, dat is wel eens onvoorzigtig. Intusscben doen de Franschen hun best om geld bijeen te krijgen teneinde de schuld aan Duitscb- land zoo spoedig mogelijk af te doen. Verscheidene bladen hebben hunne bureaux opengesteld tot het ontvangen van vrijwillige bijdragen. Naar het zich aanvankelijk laat aanzien vindt het plan veel bijval. Ie Nancy is in eenige uren 400,000 francs bijeen- gebragt en te Pont-a-Mousson een klein plaatsje, werd in twee dagen voor 70,000 fr. ingeschreven, zonder te rekenen de kostbaarheden waarvan de vrouwen zich ontdaan hebben orn ze ten dienste des vaderlands te doen aanwenden. De Siècle schreef voor 5000 fr. in. Dit gaat den heer Soubeyran nog te langzaam en daarom gaf hij den raad een groote premie- wening van 4000' millioen uit te schrijven, die te verdoelen in obligatiën van 100 fr. terugbetaal baar binnen zestig jaar met 200 fr. Zoo zou men spoedig kunnen afrekenen en zouden de Duitschers, die nog een deel van Frankrijk bezetten, naar huis kunnen gaan. van verzet tegen de bestaande toestanden neemt in Rusland voortdurend toe, en het is niet zonder belang op te merken, dat ook de fabriekarbeiders ijverig deelnemen aan deze beweging. Te Moskou staat de kolossale fabriek van dert heer Mazurin waarin ruim 2000 arbeiders werk zaam zijn stilde directeur heeft onlangs een nieuw reglement voor zijne arbeiders ingevoerd dat niet naar hun zin was zij verzochten eene wijziging van het reglementdoch te vergeefs. Zoodra het antwoord van den frabrikant bekend was liepen de werklieden te hoop op het voor plein van het hoofdgebouwen schaarden zich hier tot een geregelden aanval. De vijandelijkhe den werden geopend met een hagelbui van stee nen waardoor 3000 vensterruiten werden verbrij zeld daarna begon men de gebouwen naar het voorbeeld van het huis van Thiers, af te breken. De woeste hoop raasde en tierde hierbij op zulk eene erbarmelijke wijze, dat het, volgens de Ga zelle de Moskou, op mijl afstand werd gehoord. De politic was spoedig op de been doch zag zich aanvankelijk magteloos tegenover de wilde bende;, eerst toen de troepen te hulp kwamen gelukte het, na uiterste inspanning om den volkshoop uiteen te drijven en de belhamels gevangen te nemen, juist op hel oogenblik toen men gereed stond het ge bouw in brand te steken. Niet alleen de menschen ook de beeren dur ven in Rusland brutaal zijn zelfs tegen Z. M. den czaar. Deze houdt er nog al van die ruige hee- ren tot mikpunten bij zijn schietoefeningen te kie zen en onlangs had hij dan ook weer een getrof fen. Maar Ourson die maar even geraakt was werd toch zoo geraaktdat hij zich omkeerde en regt uitregt aan op den czaar afging, Deze vuurde nog twee maal en trof ook maar de ko gels drongen niet door den dikken pelsen dó beer maakte zich gereed tot een duel met den czaar aller Russen. Reeds stond hij om te too- nen dat hij niet bang was, op zijne achterpooten, maar een pikeur trof hem nu met een lans zoo goed dat hem voor altijd den lust verging om zich tegen een keizer in postuur te zetten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1