ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 10. BUITENLAND. DONDERDAG 7 Maart. 1 ij'l F Bolswardsche Courant 4 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ’t nog drukker dan de vertoonden zich toen geen I l|, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. gegrepen en op nieuw aan de beleedigingen en ruwe bejegeningen der opgewonden menigte overgeleverd. Achtenswaardige grijsaards en zelfs aanzienlijke da mes deelden dit lot. De politie schijnt bijna ge heel werkeloos te Zyn gebleven want eerst lang zamerhand en door tusschenkomst van bemidde lende personen verspreidde zich het volk. ’t Is zeker zeer te betwijfelenof Ghambord al die drukte wel waard is. Een meer treffend tooneel had men te Londen. Een nationale dankzegging had er plaats voor de herstelling van den prins van Wales. Een plegtige optogt naar de kerk was daarvan onafscheidelijk en die optogt weder bragt de nieuwsgierigen op de beenen nieuwsgierigen heeft Londen vele. Reeds te 7 uur in den morgen begon men zich van een goede plaats te voorzien in de straten waar langs de processie zou passeren, en toch zou die zich eerst te 12 uur vertoonen. Toen dat uur was gekomen hoorde men een oorverdoovend ge juich en daarboven het gelui van tal van klokken. Jaar nadert de stoet. Een voor- en achterhoede van ruiterij en in 9 rijtuigen de koninklijke fami lie, kamerheeren en eeredames, enz. enz. De ko ningin ziet er uit als een gelukkige moeder de prinses van Wales als een gelukkige gade, de prins, nog wat bleek, heeft een ferme en kloeke houding. In de ruime Paulskerk heeft de godsdienstoefe ning plaats. Bij het binnentreden der koninklijke familie laat het orgel het »God save the Queen” hooren, daarna wordt het Te Deum gezongen. De aartsbisschop van Canterbury spreekt naar aanlei ding van Rom. Xll 5. In dezelfde orde werd daarna de kerk door den stoet verlaten. Ónmogelijk is ’t de pracht te beschrijven, waar mee Londen op dien dag was getooid. Vlaggen wimpels en guirlandes en daar tusschen toepasse lijke zinnebeeldige voorstellingen verdrongen schier de een den ander. En ’s avonds vertoonde Londen zich door een bijna algemeene illuminatie als in een zee van licht. Vooral de Paulskerk was prachtig verlicht. Drie kransen van scheepslantaarns, groen, wit en rood, omslingerden den koepeldom. Ze wa ren ontstoken door een dozijn rappe zeelui. Bo vendien werd de calhedraal bij afwisseling verlicht door Bengaalsch vuur van den dom, en door kalk- licht van uit de naburige huizen. Geen rozen zonder doornen, 't Was niet te ver wachten dat een paar millioen menschen zouden bijeen zijn in eenige weinige straten zonder dat ongelukken zouden plaats hebben. Een stellage nabij Malborough House stortte in: ’t gevolg van een paniek; en daarbij ontvingen verscheidene personen letsel. In St. James Park brak een zware boomstam af, waarop een twintigtal jongens gezeten waren; eenige van die bekwamen zeer ernstige kwetsuren. Een aantal personen werd doodgedrukt, vertrapt, of vielen uit vensters. In ’t geheel lelt men een 50 of 70 accidenten ver scheiden met noodlottigen afloop. Alle eer in- tusschen aan de overheid voor hare doeltreffende voorzorgsmaatregelen. Zij had om slechts iets te noemen alle stellages en balkons vooraf doen keuren. Aan hare activiteit en goede zorgen is te danken dat men niet veel grooter ongelukken te betreuren heeft. waren door de vensters. Stokslagers en kieleman- nen deden vervolgens een aanval op de mannen die »een wettige en ordelievende manifestatie” kwa men houden aan deze trokken terug en de ka- vallerie veegde ’t plein schoon. Nu verscheen een hoop gemeen met een witte vlag, en onder ’t ge roep leve Ghambord I werd een aanval gedaan op de taverne Bavaria en weer kwamen stokken en steenen in beweging. 's Maandagsavonds was vorige avonden, maar er stokslagers. Onder aanhoudend geschreeuw en gesis trok de uil duizenden bestaande drom sommige straten door. De woning van den burgemeester had een geduchten aanval te weerstaan schier alle glazen werden ingegooid en de poort van bo ven tot beneden met slijk bemorst. Bij den wet houder van den Bergh Eisen handelde men even zoo. Bij nog meer personen en bij gestichten van de paters jesuïlen toonde de menigte op gelijke wijze zijn afkeer van heele vensterruiten. Gendar mes met bloote sabel dreven soms weer een troep voor zich uitmaar waar ’t hun al glukte eenige personen in hechtenis te nemen moesten zij ze weer laten loopen want het volk verloste ze uit hunne handen. Bij al die beweging kreeg menig een een kwetsuur als aandenken aan de aardig heid dat hij het standje had meegemaakt. Ghambord begreep dan toch eindelijk, dat zijne tegenwoordigheid in Antwerpen wel wat veel drukte veroorzaakte en hij is naar ons land overgeko men. Een paar dagen vertoefde bij te Dordrecht, en men heeft er hem laten thuis komen en uit gaan, precies alsof hij een gewoon roensch was en zonder dat men noodig oordeelde, ten zijnen be hoeve zoo’n straatrumoer te maken. Die beweging te Antwerpen is intusschen niet zonder beteekenis zij getuigt van den geestdie de bewoners bezielt. Zij is een teeken des tijds eene openbaring van het streven der volken naar meer zelfstandigheid en losmaking van alle onna- tuurlijke politieke en kerkelijke banden. De deputatie uit Rijssel had een door haar niet gewensclite tehuiskomst. Reeds lang vóór dat de trein was aangekomen was het station bij Rijssel als belegerd door eene dreigende republikeinsch ge zinde menigte, die zich met het uitgalmen van de Marseillaise en andere liederen van dat allooi den tijd verdreef. De overheid, gevaarlijke botsingen vreezende had den stations-chef uitgenoodigd, de deputatie niet op de gewone plaats te doen uitstap pen, maar haar in de gelegenheid te stellen, zich ongemerkt door de straten te verspreiden. De anti-Chambordisten hadden echter delist be merkt, en stormden nu onder het gebrul: «leve Thiers I leve Gambetta I leve de republiek I” naar zeker punt, waar juist de legitimisten uit den trein waren gestapt. Aan eenigen dezer gelukte het zich nog ijlings te bergen, door in eene of andere steeg te verdwijnen of een rijtuig te bereiken .dat achterhaling ónmogelijk maakte: de overigen werden echter uitgejouwd, beleedigd en zelfs mis handeld. »Weg met de reactionairen en zamen- zweerders! Over de grenzen met hen! Leve Thiers!” klonk bet tot afwisseling der met schorre stemmen telkens herhaalde Marseillaise. Sommige legitimis ten welke in htinne rijtuigen hadden plaats ge nomen om zich heen te spoeden, werden nog aan- Wat er door een enkel mensch rumoer kan ver wekt worden als anderen dwaas genoeg zijn om zijne tegenwoordigheid aan te grijpen als eene oorzaak van bewegingis in de vorige week in Antwerpen gebleken. De graaf van Ghambord was daar en de Antwerpenaren liepen om dien eenen man te hoop, terwijl uit Frankrijk en Duitschlaud te Antwerpen mannen kwamen om nu ja omdat het in hun belang zou zijn dat Ghambord koning werd van Frankrijk. Uit Rijs sel kwamen er wel 250 en ze bragten een mooi vaandel meewaarop witte leliën waren gebor duurd en waarvan de stok een meesterstuk van ïilversmidswerk is. Ook in deze beweging wordt alweder de kerk gemengd. De kerkdijken beloven er zich heel wat van, als Hendrik V op Fraukrijks troon mogt ko men. Dat inmengen van de kerk in de politiek bleek ten allen tijde regt geschikt om de gemoe deren in onrust te brengen. Het volk schoolde in Antwerpen te zamen en ook hier kwam de kerke lijke hartstogt weer in ’t spel. Eenige dagen ach tereen was Antwerpen het tooneel van volksop- loopen en hoorde men bij afwisseling kreten vóór «n tegen Ghambord maar ook vóór en tegen de geestelijkheid. De gewapende magt en de politie moesten al hun kracht ontwikkelen om de menigte te beletten tot uitersten over te gaan. Zaturdag den 21 February werd in het Café des Arcades een talrijke bijeenkomst gehouden en daar werd besloten om »met kalmte en onpartijdigheid” te onderzoeken wat in Antwerpen voorviel. De wet op de vreemdelingen zou met onpartijdigheid wor den toegepastde burgers eischten dat ook ten opzigte van Ghambord. En daar de straten door de gewapende magt versperd waren zouden de burgers die alle wanorde wilden vermijden zon der van hun regt af te zien eiken avond op de Place de Verte een wettige en vredelievende mani festatie houden. De menigte ging dan ook daarheen, en liet dan eens de Marseillaise hooren en schreeuwde dan weer: Weg met Ghambord! De straten, die op het plein uitkomen, waren afgezet door gendarmes te paard en te voetdoor eene afdeeling politie agenten en de stedelijke brandspuitgasten. Maar op bet plein kwamen ook die riepen Leve Cham- bord en onder dezen was een bende stokslagers, die met een franc per hoofd betaald werden. Er werden dan ook slagen uitgedeeld, waarvan som mige gevoelig genoeg aankwamen. Ook had men ’t op de glasruiten der huizen verzien. Omstreeks 10 uur werd voor een taverne of herberg een groep personen door een bende stokslagers aange vallen, zij gingen naar binnen en de deur werd geslo ten, waarop de stokslagers de ruiten verbrijzelden. Nu bezette de gewapende magt het plein maar niet zonder tegenstand te vinden en eerst tegen 11 uur, nadat op verschillende punten gevechten waren ge leverd ging de menigte uiteen. 's Zondagsavonds dezelfde tooneelen. Bij 't einde van het lof was weer een groote menigte op de Place de Verte zamen gekomen. De stokslagers waren present en een aantal personen in kielen gekleed, wierpen de steenen waarmee zij gewapend

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1