ADVERTENTIEBLAD. No. 11. Elfde Jaargang. 1872. DONDERDAG 14 Maart. BUITENLAND. Ii Bolswardsche Courant rauws- n ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Frankfort is in de .ludengasse (Jodenstraat) een buis ingestort, waarbij 12 personen het leven verloren11 andere zijn gekwetst en 9 gered. Het stond naast een ander huis, dat reeds voor de bewoning was afgekeurd en had daarmede gemeen schappelijke balken enz. Reeds den vorigen avond had een schoenmaker die er in woonde, het gevaar ontdekt en aan den stads-architect daarvan kennis gegeven deze had beloofd den volgenden morgen onderzoek te zullen doen, ’t Zijn allemaal oudjes, de huizen in de Judengasse eeuwen stonden ze reeds en ‘t verlangen, dat de geheele buurt worde afgebroken is billijk. al naarmate ze zulks noodig acht. Zoo is het ook gegaan met de petitiën tot herstel van de wereld lijke magt Dit weet ik uit de papieren die on langs bij Kozmian in beslag zijn genomen.” Ook de evangelische geestelijken kregen hun deel van von Bismarck. En waartoe het komen zou, wan neer de geestelijken de plaatsen bleven innemen die ze bekleeden toonde hij aan door te voor spellen dat de katholieke recruten welhaast meer aan hun biechtvaders dan aan hunne ritmeesters zouden gehoorzamen. Die profetie maakte veel indrukmaar 't kan ook niet anders of, waar het zoo hard tegen hard gaatwordt verbittering ge wekt. En toch liet is niet anders de waarheid is hard ze kan zich met geen schijn zelfs van toegefelijkheid een zachter voorkomen geven. Maar o°k, zij, die uit de waarheid zijn, hebben haar lief en hooren haar gaarne en voor en door de zen predikt de waarheid liefde. Met eene belangrijke meerderheid is de wet door het Heerenhuis aangenomen. De belgische Kamer van Vertegenwoordigers heeft by de beraadslaging over het budget van het mi nisterie van buitenlandsche zaken met 63 tegen 32 stemmen besloten tot het behoud van den post ten behoeve van een gezant bij den paus. Door liberale leden werd beweerd, dat België maar één gezantschap in Italië behoorde te hebben, namelijk aan t hot van korting Victor Emmanuel. Dat het er thans twee gezanten heeft, een bij den paus en een bij den korting, en dat alleen de eerste op zijn post is werd door die leden afgekeurd. De regering antwoordde daarop, dat den gezant aan het hof van Italiës korting op zijn verzoek na eene langdurige uitlandigheid, verlof is verleend om zijn post voor eenigen tijd te verlaten maar dat hij dien overigens zal blijven waarnemen. Het gezantschap bij den paus moet intusschen ook in stand blijven, ten eerste ter wille der zedelijke en godsdienstige belangen der natiëen ten tweede als blijk van hulde der natie voor het hoofd der kerk waartoe zij nagenoeg geheel behoort. Deze verklaring voldeed den liberalen niet vol komen maar de meerderheid der Kamer besliste in den geest der regering. Het fransche leger krijgt van een fransch corres pondent van de Times een pluimpje, ’t Is nog het leger van vroegere dagen, zegt bij rnaar na zijn terugkeer is ’t met de in Frankrijk achtergebleven bestanddeelen verbeterd. De manschappen, wier diensttijd geëindigd is, zijn ontslagen. Een groot aantal officieren die tijdens den oorlog de epau letten kregen, maar wegens ongeschiktheid en gebrek aan kennis ze niet verdienden te dragen hebben het burgerpak weer aangetrokken. De discipline is in t leger,hersteld. De soldaten zijn gehoorzaam en op straat niebmeer woest en dronken. Ze hadden ’t anders niet best dezen winter. Van de 110,000 man schappen waaruit het leger van Parijs bestaat bewoont meer dan de helft hutten, die uit planken zijn opgebouwd, of kampeert in den modder; ge vangenen zelfs hadden ’t beter dan zij. Velen zijn dan ook ziek geworden. De heer Thiers is een voorstander van het stelsel van groote kampen hij is nu in de gelegenheid door ondervinding wijzer te worden. In het gebouw van de vereeniging Oul te Praag heeft een hevige gasontploffing plaats gehad in een zaal, waarin zich 200 personen bevonden. Er brandden eerst niet meer dan 6 gaspitten maar toen te 7 uur door den heer Sabina een voordragt zou worden gehouden ontstak een bediende de andere pitten en werd eensklaps door eene gewel dige ontploffing tegen den grond geworpen. Hij zoowel als vele andere personen kregen brandwon den; hunne haren waren verschroeid, ieder was van schrik verstijfd. De zaal en de aangrenzende bi bliotheek leverden een treurig schouwspel op. Bijna alle ruiten waren verbrijzeld, de schilderijen weg gerukt beelden en sieraden omgeworpen en stuk geslagen. Het ontvlammende gas baande zich door de vensters een weg naar buiten en dreigde met nog vreeselijker verwoestingen, maar door de bera denheid van eenige personen was men den brand weldra meester, zoodat de hulp van de brandweer niet eens noodig was. daar hij steeds treurig en afgetrokken was. Hij verzocht hem zijn leed mede te deelen en deze ver haalde hem dat eene ongelukkige liefde hem in die treurigheid gebragt haddaar het voorwerp zijner liefde ver boven Item eenvoudig klerk, ver heven was. De koopman, zich verzekerd houdende, dat zijne helde door wederliefde werd beantwoord, gaf zijn klerk den raad het meisje te schaken. Maar ook bier besfond eene bijna onoverkomelijke zwarigheid. Den armen klerk ontbraken de gelde lijke middelen, om dit romaneske plan te volbren gen. Wat nood de edele patroon was hem ook hierin ten dienste en gaf hem een bankbiljet van 500 frs. Nu aarzelt de gelukkige klerk met lan ger en volvoert onverwijld de voorgenomen scha king. De dienstvaardige patroon geheel vervuld met de bewustheid van eene edele daad bedreven en twee menschen gelukkig gemaakt te hebben zet zich des avonds met een opgeruimd gemoed aan tafelmaar den maaltijd willende beginnen bemerkt hij dat eene der plaatsen ledig is. Zijne bekoorlijke dochter ontbrak en te vergeefs werd zij overal gezocht. Waar zij gebleven was, zal de scherpzinnige lezer ligtelijk begrijpen. Hij had zijne eigene dochter helpen schaken.” t Is niet onmogelijk, dat do redactie van de Cou rier de Marseille in dezelfde ongelegenheid heeft gezeten, waarin meer redactiën van dagbladen thans zitten en die veroorzaakt wordt door gemis van meldenswaardige berigten. Die zich dan maar weet te behelpen komt er voor een maal ook. De Courier de Marseille verhaalt het volgende voorval Een rijk koopman dezer stad had een jeugdigen klerk in zijne dienst, over wien hij zeer tevredèn was. Sedert eenigen lijd evenwel merkte hij op dat zijn klerk aan het een of ander verdriet leed, Uit Gotha schrijft men d.d. 6 Maart: Eene vol strekt ongewone gebeurtenis, die, voor zoover men zich herinnert, nog nooit in Thüringen heeft plaats gehad, namelijk een vrij sterke aardbeving, heeft den bewoners dezer streek grooten schrik aangejaagd. Te 3 uur 45 minuten in den namid dag, terwijl er eene warmte heersclite, die in Maart zelden voorkomtgevoelde men drie schokken in de rigting van het noordoosten naar het zuidwes ten, De middelste schok was zoo sterkdat in vele huizen de schilderijen aan den muur begon nen te slingeren; het aarde- en glaswerk sidderden; zelfs geweren en wapens die aan den wand hin gen, werden naar beneden geworpen en de bewo ners vlugtlen verschrikt uit hunne huizen daar zij vreesden dat die zonden inslorten. Daar aard bevingen in Thüringen geheel onbekend zijn, heeft, zich in Gotha reeds het gerucht verspreid, dat de schok het gevolg was van het springen van het kruidmagazijn Ie Erfurt; weldra echter vernam men De heeren van het Huis der lleeren in Pillis sen hebben de nieuwe schoolwet onder handen genomen. Die schoolwet heeft o. a. ook de strek king orn het schooltoezigt niet uitsluitend aan geestelijken op te dragen zooals nu nog het ge val is. Wie er hun gevoelen over zeiden won den er geen doekjes om. De heer von Munster zei er van »Er is in ons land eene antinatio nale partij voor wie het protestantsche keizer schap een doorn in 't oog een dolksteek in ’t hart is. Wat wij verlangen is: eene christelijke opvoeding, maar daarenboven eene rationele op voeding en daarom stem ik vóór’t wetsontwerp. Verwerpt men hetdan gaan er vreugdekreten op onder de anti-nationale partij en te Rome en het gejuich ten hoon en spot van ons aangeheven zal van daar weergalmen tot aan deze zijde der Alpen.” De heer von Galen denkt er anders over en ziet in het wetsontwerp geene andere be doeling dan de verheerlijking van de staatsalmagt. Over 't geheel deed al wat er gesproken werd weinig ter zake. De minister Falk en von Bis marck spraken hartige woorden. De eerste toonde door voorbeelden aan hoe gevaarlijk het streven der ultramontanen is. Wanneer de meerderheid van het Heerenhuis zich eenswillend toont met dat deel der natie, ’t welk zijn vaderland heeft over de bergen dan zou hij zonder schroom ook aan het Heerenhuiswaarmee hij gaarne op goeden voet wil blijven den handschoen toewerpen. Tal van petitiën waren ingekomen tegen het wetsontwerpmaar daarvan zei von Bismarck »De pelitievloeden hebben niets te beteekenen ik weet dat de geestelijkheid ze laat stroomen naar willekeur en verzoekschriften bestelt en afbestelt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1