ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS IN 1872. Elfde Jaargang. No. 12. DONDERDAG 21 Maart. BUITENLAND. n Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor- Rome (Iet voormalig Augustijner klooster te Erfurt waarin Luther den 17 Aug. 1505, op ruim 21 jarigen leeftijd als bedelmonnik werd opgenomen en dat thans diende tot weeshuis der evangelische gemeente is eene prooi der vlammen geworden. Alle pogingen om de cel te redden die door Luther werd bewoond en te zijner gedachtenis onveran derd in stand was gehouden waren vruchteloos. Juist in dat gedeelte van het gebouw woedde de brand zoo hevig, dat het onmogelijk was de cel te bereiken. De bijbel met Luthers kantteekenin- gen de aanwezige handschriften van onderschei dene mannen uit het tijdperk der hervorming, het vreemdelingenboek met de handteekeningen van vorstengeleerde en andere vermaarde perso- De schoolwetdoor het Heerenhuis in Pruis- sen met 126 tegen 76 stemmen aangenomen, werd door den keizer bekrachtigd. Von Bismarck en Falck krijgen van vele zijden het getuigenis dat ze zich mannelijk van hun taak hebben gekwe ten en Duitschland eene weldaad bewezen in sommige kringen spreekt men er van als van een treurig verschijnseldat die heeren zoo hunne oogen open hebben en aan anderen vertellen wat zij zien. Want hoe zal’t nu goed kunnen gaan, als ook andere menschen dan geestelijken toezigt op de school krijgen en niet elk geestelijke, al leen omdat hij geestelijke heet, zich in de school kan laten gelden. Reeds voelde men de aarde schudden. De teekenen des tijds zijn teekenen van uitgang zoowel elders als hier te lande, leverde den 1 Maart een schouwspel opzooals het in geene eeuwen opleveren kon. Straten en pleinen waren bezet met menschen die in groe pen geschaard luisterden naar wat er door som migen, die zich daartoe opgewekt gevoelden, werd gelezen. De leesstof was een verslag van het ge sprek, dat voor weinige weken werd gehouden tusschen eenige roomsch-kalholieke en protestant- sche godgeleerden naar aanleiding van de vraag Is Petrus wel ooit te Rome geweest en zoo ja was hij er gedurende 25 jaar bisschep? Zoowel de katholieke als de protestantsche heeren hebben ’t verslag van dat gesprek geteekendhet is ge drukt en bij duizenden exemplaren verkocht. Maar daar er te Rome nog zoo velen zijn, die niet kun nen lezen en toch ook wel wilden weten wat er door de heeren vóór en tegen 't verblijf van Petrus is in 't midden gebragtgroepeerden zij zich om iemand, die t hun wel wilde voorlezen. Dit ver schijnsel is een teeken van vooruitgang. OfPetrus al of niet te Rome heeft vertoefd, kan als vrij on verschillig geacht worden, maar dat in Rome zich de lust tot onderzoek openbaart en dat ,die lust niet meer geheel onbevredigd behoeft te blijven dit iswat gunstig afsteekt bij den toestand van ’t verleden en een bewijs levertdat de verwach ting op een beteren toestand in de toekomst geen ijdel droombeeld is. Op denzelfden dag, waarop naar die lezingen werd geluisterd maakte de amerikaansche admi raal Fishborne in de dagbladen te Rome bekend dat er een liberaal-evangelisch monster meeting zou gehouden worden, tot welker bijwoning ieder werd uitgenoodigd. Er zou gesproken worden over de bijbelverspreiding in Italië. Die bijeenkomst heeft plaats gehad een talrijk publiek nam er deel aan. Nadat verscheidene per sonen, zoowel Italianen als vreemdelingen, had den gesproken, werd besloten tot het oprigten van een üaliaansch bijbelgenoootschap. Hyacinthe, die ook als spreker optrad verklaarde, dat hij wel geen vrijheid gevoelde zich bij de vereeniging aan te sluiten maar toch met de vergaderden ge loofde dat de bijbel alle verschillende gezindten tot elkander zal brengen. Ook dit en nog andere feiten toonen duidelijk aan, dat de geesten in Rome wakker worden. nen van vroegeren en lateren tijdalles is door liet vuur vernield. Alleen de vier muren van het gebouw zijn overgebleven. De duitsche generaal-arts prof, von Nussbaum heeft eene operatie verrigt, die wel eenig in hare soort zal zijn. Een 23jarig soldaatHailer ge naamd, ontving bij Bazeilles rnet den kolf van een geweer een slag op den linker elleboog en den nek. Sedert leed hij aan pijnlijke zarnentrekking der spieren of krampen; somtijds zoo hevig dat hij zijn bewijstzijn verloor. Te vergeefs wenddamen gymnastiek, baden en allerlei andere middelen aan. Toen prof, von Nussbaum uit Frankrijk terugkeerde, kwam deze patient onder zijne behandeling. Na overleg met den physioloog prof. Voigt, kwam men tot het resultaatdat de oorzaak van bet kwaad in bet ruggemerg gelegen was en dus slechts daarop moest gewerkt worden. De diagnose was voor den ongelukkige ook daarom belangrijk, omdat hij gedurende een half jaar gevangen werd gehouden onder verdenking van voorgewende ongesteldheid. Prof, von Nussbaum besloot nu alle betrokken zenuwen bloot te leggen die uit te rekken en daar het ruggemerg mede in het spel wasde vier onderste halszenuwen tut haar plaats vati uit treding uit de wervelkolom te volgen en op die plaats zooveel mogelijk te rekken om misschien daardoor op het nabijgelegen ruggemerg te wer- Mazzini is dood en begraven 12000 personen hebben de begrafenis bijgewoond, waaronder studen ten deputation van provinciën en gemeenten vereenigingen van werklieden, vrijmetselaars enz. In de italiaansche Kamer werd het voorstel ge daan om smart te betuigen over zijn dood en hulde te brengen aan zijn vaderlandsliefdeen met algemeene stemmen werd dat voorstel aange nomen. Mazzini had zich een levensdoel voorgesteld maar heeft het gemist. Reeds vroeg wijdde hij zich aan de belangen van zijn vaderland, dat hij trachtte te bevrijden uit de boeijenwaarin het zuchtte. Verklaard tegenstander van de monarchie, was de republiek zijn ideaal »God en het volk” zijn leuze. Hoe dikwijls ook zijne pogingen schip breuk leden wanneer hem de kans maar eenig- zins gunstig scheen was hij weer bij de hand om den bestaanden toestand te helpen omverwer pen of in zijn geest te wijzigen. Hierdoor ver wierf hij zich den naam van eeuwigen zamen- zweerder en moest hij een groot deel zijns levens buiten Italië doorbrengen. ’t Mag goed geacht worden dat Mazzini's idee niet verwezenlijkt werd; toch heeft hij niet ver geefs geleefd. Zijn werken en woelen bleef niet zonder invloed op de herleving van het italiaansche volkskarakter; kon men hem niet bijblijven in zijn vlugt, men volgde hem van verre, en de wen ken die hij gaf tot het verkrijgen van volksvrij heid, werden niet geheel veronachtzaamd. Schoon dan ook de italiaansche regering in hem een te genstander moest zien kon toch de voorzitter der Kamer hem herdenken in een rede, waarin hij met lof gewaagde van Mazzini’s strijd voor de thans verworven eenheid en onafhankelijkheid van Italië. »Oud-katholieke priesters blijven in hunne func tion en behouden hunne bezoldiging. Oud-kalho- lieke gemeenten vinden regtsbescherming. 't School gaan is niet verpligtals de onfeilbaarheid van den paus als dogma wordt geleerd en ouders haar niet als dogma erkennen.'1 Zoo werd besloten door de regering van Baden. Hieruit mag nu alweer ’t besluit getrokken worden dat ook in Baden de regering zelfstandig durft handelen en de vrijheid handhaven wat niet altijd het geval is geweest. Bij de huiszoeking in de woning van den ka nunnik von Kozmiau te Posen kwam men tot de zekerheid, dat de aartsbisschop van Gnesen en Posen graaf Ledochowski, door den paus tot pri mas van Polen is benoemd. Uit hetgeen daarom trent uil Berlijn wordt geschreven blijkt, dat die benoeming geschied is zonder medewerking van de pruissische regering, die’t daarom lang niet mooi vindt. «Hel geldt hier blijkbaar meer dan een titel”, wordt uit Berlijn geschreven, »de waar digheid van primas van Polen beeft toch eene beteekeniswelke met de positie en de vroegere houding van den benoemde niet overeen is te bren gen. De waardigheid van primas vooronderstelt het bestaan van een koningrijk Polen in zijn vroe geren omvang en met zijne oude staatsregeling. Aan die betrekking zijn niet enkel geestelijke at tributen verbonden, maar volgens de oude poolsche constitutie is de primas de plaatsvervanger des konings en met het politieke gezag bekleed, wan neer de troon vacant is. Men is dus geregtigd om het daarvoor te houden, dat graaf Ledochowski zich aan de nationaal poolsche eti jegens Duitsch land vijandige woelingen aangesloten heeft en zijne vroeger voorgewende trouw aan het pruissische ko ningschap verloochent.” Ook in Oostenrijk heeft deze zaak eenige onge rustheid verwekt. De Weener Neue Freie Presse, het bovenstaande artikel overnemende laat daarop volgen «Maar men is ook tot de verdere gevolgtrek king geregtigd, dat de pauselijke curie de natio- naal-poolsche agitatie, de pogingen tot afscheuring niet alleen van eene pruissische, maar ook van de uitgestrektste ooslenrijksche provincie, goedkeurt en bevordert. »De geheimhoudingwaarmede deze benoeming is behandeld mag beschouwd worden als een be wijs, hoe zeer de curie van hare vijandelijke strek king tegen de beide staten overtuigd is."

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1