ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Elfde Jaargang. No. 13. 1872. DONDERDAG 28 Maart. BUITENLAND. ïl Bolswardsche Courant 'l. 1 Iz ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. op hen afkwam klaauwen greep wilde invoeren. dat de bijen haar werk zouden hervatten als hij ze eene hostie gaf. Om zich deze te verschaf fen, ging hij naar de kerk, liet zich door den pries ter de hostie geven, maar hield die in den mond. Toen hij zich van ’t altaar had verwijderd wilde hij ze op eene andere plaats bergen, maar beging de onvoorzigtigheid van ze te laten vallen. Om niet ontdekt te worden, zette hij er den voet op. Maar de omstanders hadden het gezien hij werd gegrepen, aan ’t geregt overgeleverd en te Lublin wegens heiligschennis veroordeeld tot levenslange dwangarbeid in de mijnen. Van dat vonnis kwam hij in appél bij het hof te Warschau en daar be toogde de procureur-generaal dat de beweerde heiligschennis juist eene daad des geloofs was, ook wel van bijgeloof en vooroordeel, tengevolge eener gebrekkige opvoedingmaar in geen geval eene misdaadwaarvoor hij zoo streng moest worden gestraft. Het hof heeft den man dan ook vrijge sproken de kerkelijke overheid mag het nu met hem afmaken. »Ik zie eene groote, sehoone dame, gekleed in een langen blaauwen japon met gouden sterren bezaaid en I 1 1 1 De pastoor en notabelen bij de schuur en dat men hen wat op den mouw wil spelden nu i 1 u het voorhoofd fronst. De geloovigen heffen het In de nabijheid van Lugos waren dezer dagen twee knapen zorgeloos bezig met aardbeziën te plukken; eensklaps hoorden zij een zwaar geruisch boven zich en zagen tot hunne ontzetting een grooten arend die met breeduitgeslagen vleugels een der knapen in de scherpe en pijnsnel zijn prooi de hoogte Maar de stoutheid des roovers werd door de tegenwoordigheid van geest van den tienjarigen knaap overtroffen; hij pakte den arend uil al zijn magt in den strot en kneep hem zoo geweldig, dat de kracht van het dier gebroken werd, en het met zijne prooi ter aarde viel. Zoo- dra het andere kind, dat inmiddels van den schrik bekomen was, zulks gewaar werd, wierp hij zijn rok over den kop van, en zich zelf op den vogel, waardoor zijn makker gelegenheid vond op even zoo onverwachte als bijkans wonderdadige wijs uit de roofgierige klaauwen los te raken. Den arend werden nu de vleugels vastgebonden en zijne jeugdige overwinnaars dreven hem in zege praal naar Lugos; van daar werd hij naar Ternes- war gebragtalwaar hij thans welopgesloten ge zien wordt. In een armhuis te New-York werd onlangs eene vrouw opgenomen, die in zeer kommervolle omstan digheden verkeerde. Eenige weken later meldde zich ook een arm man aan en ook hij verkreeg Volgens een kaukasich dagblad zijn bij de aard beving die de russischenabij de Kaspische-zee gelegen stad Schemacha nagenoeg geheel verwoest heeft, 137 personen omgekomen. De schade, door deze ramp aan gebouwde eigendommen toe- gebragt, wordt op 1,137,000 roebels begroot. De aardbeving heeft zich oostelijk van Schemacha tot de stad Bakou en westelijk tot het 12 wers ten van Schemacha verwijderde Matrassy uitge strekt in welke laatste plaats 10 huizen zijn in gestort. Deze vroeger zoo welvarende streek van Kaukasië levert sedert het onheil’t welk haar getroffen heeft'slechts eene uitgestrekte woeste nij op. De dagen der profetiën en verschijningen keeren terug. De Univers waarin beschaafde en gelet terde mannen schrijven bevat het verhaal dat in Italië zekere vrouw Palma in de lucht een groot kruis zagwaaruit aebt stralen op aarde vielen. Vier er van waren stralen van medelijden en ver lichtten Turkije van de eene en Amerika van de andere zijde met Engeland Polen en Rusland in ’t midden. De vier anderen waren stralen van ge- regtigheid en vielen op Frankrijk, Duitschland Spanje en Italië. Dat zag vouw Palma in Italië en niet alleen zag ze zoo ver in de ruimte, maar ook in den tijd! zij profeteerde. «In Julij a. s. zullen Spanje, Frankrijk en Italië in een tijdperk van vreeselyke omwenteling verkeeren. Onder het voor wendsel van de twee monarchiën vooral die van den met Duitschlands keizer verbonden Victor Emmanuel weer te vernietigen en de maatschap pelijke orde, die door de politiek van Bismarck zoo hevig werd geschoktte herstellenzullen de duitsche legers andermaal Frankrijk overweldigen en Parijs zal voor de tweede maal gekastijd en genomen worden. Bloedige worstelingen zullen de wereld met ontzetting vervullen en Rusland, Ame rika en later ook Oostenrijk, zullen zich met Frank rijk vereenigen en de velden van Italië zullen met duitsche russische fransche en italiaansche doo- den overdekt worden. Na geduchte wisselingen wordem de Pruissen eindelijk overwonnen overal verpletterd en slechts weinigen zullen naar hunne haardsteden terugkeeren. Hendrik V wordt koning van Frankrijk, Pius IX zal te Rome heerschen en de eerste dagen van de zegepraal der kerk aldaar genieten.” Merkwaardigeralthans niet minder merkwaar dig is wat uit Frankrijk berigt wordt en opdat niemand aan de waarheid van ’t verhaal moge twij felen, heeft monseigneur Wicart, bisschep van La val in zijn diocees het mandement uitgevaardigd «Wij constateren, dat de onbevlekte maagd Maria, de moeder Gods den 17 Jannarij 1871 waarlijk verschenen is aan Eugène Barbedette, Jozef Barbe- dette enz. in het gehucht Pontmain,.” Om zeker van zijn zaak te zijn heeft de bisschop een grondig onderzoek doen plaats hebben door eene commissie van theologanten en uit het verslag dezer commissie blijkt het volgende. Den 17 January 1871 even na de nederlaag bij le Mans en even vóór de capitulatie van Parijs, terwijl het Loire-leger zich gereed maakte tot han delen, maar het volk ontmoedigd was, kwam een boer tegen den avond uit zijn schuur om naar 't weder te zien. Zijn 12jarige zoon Eugène Bar bedette, een vroom kind, dat dagelijks voor Frank rijks bevrijding bad, verzelde hem. Plotseling ziet de knaap een beeldschoone dame zweven die hem toelacht. Hij zegt het zijn vader, maar deze ziet niets, maar zijn jongere broeder Jozef, die kwam aanloopen riep terstond »o I wat mooije dame Er komen buren op toe, ook eene non, maar geen van allen ziet iets. Drie jonge meisjes worden geroepen, de oudste, die 12 jaar is, ziet niets, de beide jongeren roepen uit«Het is de heilige maagd 1 Wat is zij schoon I En op de vraag wat zij dan eigenlijk zien antwoordt de eene het hoofd versierd met een gouden kroon. van het dorp komen sommigen, niets ziende, zeggen en verzekeren de kinderen dat de heilige maagd Magnificat aan en onder het zingen daarvan ont rolt zich onder de voeten der sehoone dame een banderol waarop door een onzigtbare hand met gouden letters geschreven wordt: «Bidt mijne kin deren, God zal u weldra verhooren; mijn zoon laat zich bewegen.” Op het zingen van »Mère del'Es perance” heft de sehoone dame, de handen op en ziet de kinderen aan met een glimlach vol onein dige teederheid. Toen echter 't gezang Mon doux Jésus en fin voici le temps Do pardonner a nos coeurs penitents, (Mijn zoete Jezus, eindelijk is de lijd van vergeving daar voor onze boetedoende harten) werd aangeheven overdekte een wolk van droef heid het gelaat der sehoone dame. Zij hield in hare handen en voor hare borst een rood kruis waaraan een rood Christusbeeld hing zij bewoog de lippen en scheen te bidden. Daarna hield de verschijning, die 3 uur geduurd had, op. Zoo luidt in ’t kort het verslag der commissie die een grondig onderzoek heeft in ’t werk gesteld en waarop de bisschop zijne verzekering van de waarheid grondt. Zou de bisschop denken dat men zonder die verzekering zelfs in Frankrijk niet aan dergelijke verschijning wil gelooven De akademie te Dusseldorf heeft door brand vreese- lijk geleden. Het kostbare museum van kopergra vures is bewaard geblevenmaar overigens heb ben de vlammen groote verwoestingen aangerigt. Vooral de ateliers der historieschilders die zich in de bovenverdieping van het Standehaus bevon den hebben veel geleden. Ook het secretariaat van het Rheinisch-\\estphalisch Kunslvereinmet zijn archiven kopergravures, koperplaten en ori ginele teekeningen is der vlammen prooi gewor den. Evenzoo de schilderijen van Andreas Mul ler, prof. Keiler en Roetingdaaronder zijn de altaarstukken van eerstgenoemde, waaraan hij bij na 4 jaar arbeidde en die nagenoeg voltooid wa ren. De ateliers der landschapschilders Bendemann, Wislicenus en anderen zijn ook geheel uitgebrand. De zaal voor de tentoonstellingen is de eenige, die gespaard bleef, 'alsmede die schilderijen welke voor de verloting bestemd zijn van de vereeniging tot onderstelling van kunstenaars en eene waarde vertegenwoordigen van 40,000 thaler. De voor malige keurvorstelijke galerij, die hier lijdelijk werd bewaard is behouden en met die stukken ook de Maria Hemelvaart van Rubbensdie hersteld moest worden. De brand heeft een diepen indruk gemaakt op alle inwoners, daar zij het best in staat zijn de groote verliezen te beseffen. Cliristoffel Podgourniak, een boer uit het pool- sche gouvernement Lublin, bezat verscheidene bij enkorven, die in den laatsten tijd geen honig meer leverden. Hij had alle middelen aangewend om die ramp te herstellen en besloot eindelijk den raad te volgen van een ruthenisch vriend, die hem zeide

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1