ADVERTENTIEBLAD NIEDWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 14. BUITENLAND. DONDERDAG 4 April. TTcrrnncrnu^ voor zoo- AFZONDERLIJKE EXEMPLAREN van dit No. verkrijg- CUPERUS, Uitgever. ver do voorraad strekt, baar a 10 Cis. 'li Bolswardsche Courant I. I 111- ABONNEMENTSPRLIS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het noordoostelijk deel van Iserlohn, in Westfa len, een vierde van de geheele stad, huizen, straten en kerken zinkt ineen. De bewoners verlaten de bedreigde wijken. De schade is groot en niemand kan berekenen wat de gevolgen van het onvoor- ziglig uitgraven van de mijnen onder de stad zul- Naar men van goederhand verneemt, heeft LI. Vrijdag op de Hannoversche-Westbaan, niet ver van het station Asschendorf, een vreeselijk voorval plaats gehad, waarvan de oorzaak aan verregaande roeke loosheid wordt toegeschrcvcn. Een van de twee lo comotieven, door welke een zwaar beladen goede rentrein was gebragt in de rigting van Rheine keerde zonder eenig ander rollend materieel terug, geen ander personeel met zich voerende dan den machinist en den stoker en bovendien als gast een particulier persoon. Naar allen schijn heeft de be stuurder van de machine willen bewijzen, met welke verbazende snelheid een locomotief kan worden voortgestuwd, althans in de nabijheid van de halte »Giuse” moeten de rails over eenige meters lengte dein vliegende vaart voortstoomende locomotief zijn nagesprongen, terwijl kort daarop het geheele stoom tuig derailleerde, kantelde en zich voor een gedeelte in de aardebaan werkte. De machinist moet ge heel zijn verpletterd terwijl van den stoker niets dan het verkoolde lijk is terug gevonden. Van den derden persoon is nog geen spoor gevonden zoodat men in het onzekere verkeert, welk lot hem is wedervaren. mijden die tot harlstogtelijke woorden aanleiding kon geven en een nadeeligen invloed kon uitoele- nen op onze pogingen tol wederaanknooping der goede betrekkingen met Italië. De officieuse bladen geven bevreemding te ken nen over de «zonderlinge” politiek van Koning Victor Emmanuel. Die politiek kan men niet be- oordeelen want men kent haar alleen uit losse geruchten en gissingen. Maar de verkoeling van Italië jegens Frankrijk is in het oog vallend en de reden daarvan heeft men niet ver te zoeken zij ligt alleen in het gebrek aan energie van onze regeringwelkein plaats van het oor te leenen aan de klagten der clericalen had moeten begin nen met hetgeen waarmede zij thans is geëindigd, dat ismet het afvaardigen van een vertegen woordiger van Frankrijk bij den koning van Italië. De heer Thiers verwacht van de tegenwoordig heid van den heer Fournier te Rome veel heil voor het herstel der goede betrekkingen tussclien de beide natiën. De heer Fournier is inderdaad een man van veel beleidtact en bekwaamheid die te Rome gewiglige diensten aan Frankrijk zal kunnen bewijzen.” In Italië zeggen ze «Frankrijk is niet bekend genoeg met Italiëmet zijne voorwaarden van be staan zijne gevoelenszijne neigingen. Daarom is het nuttigdat het beter ingelicht worde door een scherpzinnigen en eerlijken vertegenwoordiger. De heer Fournier zal bier eene regering en een volk vinden, die ernstig de vrede wenschen al- keerig zijn van eene woelzieke politiek en niets verlangen dan in rust en vrede hunne eigene krachten te ontwikkelen en vriendschappelijke ternationale betrekkingen te onderhouden.” Professor Virchow sprak te Berlijn over de re denen die de Italianen kunnen hebben om meer van de Franschen dan van de Duitschers te hou den. Hij vindt die in de vroegere geschiedenis dier volken. Duitsche legers trokken meermalen de Alpen over en verwoestten Italië te vuur en te zwaard Italië was voor vele Duitschers een grat en voor Duitschlands keizers een ongelukde be trekking tusschen paus en keizer bragt haat te weeg tusschen Italianen en Duitschers. Dit verle den is oorzaak, dat nog in het heden weerzin en aarzeling bestaat bij de Italianen om de Duitschers te naderen maar zal niet in staat zijn om dien weerzin en die aarzeling in de toekomst te doen voortduren. Immers het lijdt geen twijfel of de belangen van Duitschers en Italianen zijn in de meeste zaken dezelfdeterwijl die van Italianen en Franschen in menig opzigt verschillend zijn. De uitspraak van Napoleon I«de Middellandsche zee moet een fransch meer worden” is voor de Franschen een geloofsartikel geworden en de han del van Italië"die zich bijna geheel tot deze zee en hare uitgebeelde kusten bepaalt, maakt het voor dit land tot eene levenskwestiedat het in Zuid-Europa de eerste zeemogendheid blijve. Het moet dus op dit terrein in botsing komen met Frankrijk en Virchow hooptdat het Italië goed ga Doitschland hoopt in Italië voortaan zijn bes ten, trouwsten en magtigsten bondgenoot te vinden. ’t Zijn maar praatjes van politiekers en professors; ze zullen wel weer vergeten worden. De indruk van wat von Bismarck sprak en deed legen de bedoelingen der mannen die zoo graag aan de kerk haar middeleeuwsche heerschappij zouden tcrugbezorgen is diep en wekt bij die mannen verslagenheid en wrevel. Zijne plannen zoo openlijk blootgelegd en tengevolge daarvan ook voorloopig verijdeld te zien, dat is smartelijk. Maardaarom den moed niet verloren de spin herstelt de tvebbe ook wederwanneer ze op de eene of andere wijze verscheurd werd. De Tijd plaatst von Bismarck op eene hoogte en zingt hem een bitteren lofzang. Men hoore «Dag en nacht stijgen digte wierookwolken 'om hoog én omhullen den Ziener; met de trilling van eerbied en vrees zenden zij, die inde vlakte staan, hunne eindelooze lof- en smeekzangen naar den ongenaakbare op en knielen met gevouwen handen nederom den zegenrijken bhk des bezongenen over hunne hoofden te laten weiden. Gelukkig volk I dal niet zelf behoeft te zien te denken of te oordeelen maar slechts het verheven wezen dat aller taak op eigen schouderen torschthulde en aanbidding te brengen heeft. Die last is niet zwaaren daarom ongeluk over hen die het eerbetoon weigeren I Zoo ergens in de vlakte de lofzang gestaakt of het reukaltaar gedoofd wordt de vertoornde afgod stampt op den grond en het losgescheurde rotsblok rolt langs den bergrug naar beneden, om den ontaarden en vcrmetelen te ver pletteren. In het gewaad van den verheven heros vertoont zich echter één valsche plooiin zijne gestalte slechts één verkeerde beweging. Hij dreigt namelijk af te klimmen wanneer zijne wenken onvolvoerd blijven en alsdan waart de schrik door de gansche vlakte rond allen heffen dan smeekend de handen omhoog en de anders onver biddelijke laat zich aanstonds verbidden. Zijn ver wijt klinkt der domme menigte tegen «zoudt gij, ondanks uwe ongunstige verhouding, toch meenen beter en verder te zien dan ik welnu dan is ’t uw pligt mijn ontslag te vragen, en zelf de plaats mijner hoogte in te nemen,” en de vlaklebewoners, die niets zien niets hooren niets kennen niets welen bekennen schuld en zeggen Amen I Zoo zij hel I” Het besef van 't geluk dat een volk smaakt s’twelk niet zelf behoeft te zien, te denken of te oordeelen maar slechts het verheven wezen dat aller taak op eigen schouderen torschthulde en aanbidding te brengen heeft”, is vast wel bij nie mand dieper dan bij mannen, die zóó denjuisten toon welen te trefï'en bij de uitdrukking van hun spijt, door von Bismarck opgewekt. Neen, t moest niet von Bismarck zijn die daar op de hoogte slaat en wat hij zegt bewijst. Het gewaad van den heros is niet het gewaad dat de Tijd kan behagen; 't heeft geen kerkelijke kleur en plooijen. len zijn. Lieden die graag aan politiek doen hechten bij hunne berekeningen thans nog al gewicht aan betrekkingen die ze meenen waar te nemen tus schen Frankrijk Italië en Pruissen. De bisschep van Orleans beeft in de Nationale Vergadering,.die in Frankrijk even nationaal is als in Nederland de christelijk nationale scholenreeds voor eenige weken een adres ingediend 't welk de strekking heeft om de fransche regering gunstig te stemmen voor ’s pausen wereldlijke heerschappij. Telkens werd de behandeling van dat adres uitgesteldde bisschop drong eindelijk aan op een stellig ant woord de paus noodigde de geloovigen uit om te bidden voor de nationale vergaderingde ul- tramontaansche pers dreigde met ontbinding der kamer als zij zich niet met Dupanloups gevoelen vereenigde. De dagwaarop het antwoord werd verwachtbrak aanen Thiers maakte den heeren duidelijk, dat het nu de tijd niet is voor Frankrijk om zich met de huishouding van een buurman te bemoeijen. Hij deed het op eene wijze, die zelfs den bisschop deed begrijpen, dat het niet wenschelijk is tegen den stroom op te roejjen. Als gezant van Frankrijk is de heer Fournier aan het hof van Victor Emmanuel gearriveerdde fransche regering had lang reeds gezuimd met het zenden van een gezant en daardoor een wat twij felachtige houding getoond. Thans zeggen de po litiekers in Frankrijk: «Dat ons gouvernement in de daad niet gerust is ten aanzien van de groote toenadering tusschen Italië en Pruissen is geble ken door de tusschenkomst van den president der republiek in het den 22sten dezer bij de Natio nale Vergadering voorgevallene incident. De heer Thiers heeft het woord 'gevoerd niet dewijl hij vreesde dat de behandeling der petitiën ten gunste van den paus niet zou uitgesteld worden maar hij wilde in bedekte bewoordingen de legitimisten waarschuwen datvermits de belangen des va derlands zwaarder wegen dan die des heiligen stoelshet noodzakelijk was eene discussie te ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1