ADVERTEKTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 15. DONDERDAG 11 April. BUITENLAND. Bolswardsche Courant I. I. i| Von Bismarck t het eiland senor gekropen l i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Men leest in de Tijd «München is in opschudding over een nieuw-pro- testantsche (oud-catholieke) begrafenis. Angelo Knorr, een der hoofdmannen van den liberalen en nieuw-protestantschen gemeenteraad is gestorven zonder kerkelijke bediening, en zijne bloedverwan ten en vrienden hebben hem door professor Frie drich laten begraven. Toen de kist in de groeve werd neergelaten, viel zij met een ontzaggelijk ge raas van de touwen in den kuil, en scheurde open, zoodat het lijk zigtbaar werd, en men genoodzaakt was het baarkleed over het graf te werpen. Alle aanwezigen waren zigtbaar ontsteld, en de gebeur tenis maakte op professor Friedrich zulk een indruk, dat hij niet in staat was eene geregelde grafrede uit te spreken; elk woord, dat hij uitbragt, getuigde van innerlijke beroering.” Gelijk de Tijd hier te landezoo levert de Fi garo ïn Frankrijk soms onweerlegbare bewijzen voor de waarheden die liet blad verkondigt. Nu bewijst het fransche nieuwsblad dat de rampen die Frankrijk trollen niet te wijten zijn aan de slechte legerorganisatie of de onbekwaamheid der bevelhebbersmaar aan de gedragslijn van Frankrijk tegenover„Rome. Immersop den dag zelven niet den vorigen of den volgenden maar op denzelfden dag dat de fransche troepen Rome verlietenwerd de eerste nederlaag geleden bij Weissenburg en verloren de Franschen juist het zelfde aantal manschappen als dien dag de eeuwi ge stad ontruimden. Den 4 September 1870 den dag van den val van Napoleons dynastie was1 de tiende verjaardag van den 4 September I860, toen Napoleon 111meer bevreesd voor de bom men van een tweeden Orsini dan van den Hemel, een aanslag smeedde met Gavourom de eenheid van Italië tot stand te brengen en het pausdom omver te werpen. Den dag, waarop de Italianen vóór Rome verschenen kwamen de Pruissen vóór Parijs, en de volkomen bezetting van de beide steden had gelijktijdig plaats. Wie door zulke bewijzen niet overtuigd is, dat de Figaro gelijk heeftwordt het nooit. Te Gratz in Stiermarken stond dezer dagen zekere Anna Moser teregt wegens manslag. De om standigheden van het door haar gepleegde misdrijf zijn niet alledaagsch. Op den 26en October van het vorige jaar was de zestigjarige Frans Bücher te Eichberg district Eibiswaldbij afwezigheid der huisgenooten volgens gewoonte in den bak oven gekropen om zijn middagslaapje te doen. De gade van den gouverneur aan het hoofd, wei gerden allen vastbesloten hare echtgenooten te ver laten. Zij drukten hare kinderen aan het hart en verklaarden dat zij liever wilden omkomen dan alleen gered te worden. Men moest geweld gebrui ken om haar in de booten te brengen. De voortdurende aardschuddingen doen vreezen, dat de dampen onder den grond geen uitweg heb ben kunnen vinden door een der vele vulkanen die men in deze streken vindt. Te Patras, in Griekenland, werd onlangs de eerste steen gelegd van eene protestantsche kerk. Be halve door de protestantsche gemeente werd de plegtigheid ook bijgewoond door vele grieksche christenen. De grieksche geestelijkheid der stad was uitgenoodigd om er bij tegenwoordig te zijn zij bleef ook niet achterwege en de heer Grillos, aarts bisschop, legde, na de gewone gebeden te hebben ge daan, den eersten steen. Deze daad maakte een gun stiger! indruk op alle aanwezigen. De bisschop beval tevens de kerk aan in de bescherming van den heiligen Andreas, die, volgens de overlevering te Patras den marteldood stierf. Het doet waarlijk goed, zoo'n blijk van godsdienstige verdraagzaam heid te vernemen in dagen waarin voorbeelden van het tegendeel zoo menigvuldig zijn. Op de Philippijnsche eilanden heeft eene vreese lijke aardbeviug plaats gehad. Een ooggetuige geeft daarvan het volgende verhaal. Cotte-Coa de hoofdstad van het eiland Minda nao is verdwenen door de schokken eener aard- schudding. Den 25sten Maart tegen 6 ure des avonds was het nog eene vrolijke, fraaije stad, welker inwoners rustig wandelden langs de oevers der bekoorlijke rivier, waaraan zij gebouwd is; ten <j ure 20 minuten was de stad slechts een puinhoop. Eene vreeselijke aardbeving, kortstondig maar zoo ontzaggelijk als op de Philippijnsche eilanden nooit was gekend, heeft in eene enkele minuut verwoestwat in vele jaren was gesticht. Het onderaardse!) geruiseb, dat aan de verwoesting voor afging het kraken der honderden huizen en ker ken, die insloriten, het vreeselijke schouwspel dat de grond golfde als de baren der zee en open spleet en het besef dat men niet kon vlugten vervulden de inwoners met schrik en ontzetting. Het land rondom de stad was het eerste toevlugts- oord der ongelukkiger!. Intusschen viel de regen bij strooraen neder gepaard met een onweder, dat vele menschen zou hebben gedood zonder den moed van het garni zoen, dat, na de zieken uit het ineengestorte hos pitaal te hebben geholpen, in twintig minuten tijds tenten bad opgeslagen waarin de soldaten met de burgers hun toevlugt zochten. De nacht werd met angst doorgebragt; bij elke trilling, het natuur lijk gevolg der aardbeving, nam de verwarring in het kamp, die toch reeds zeer groot was, nog toe door de vrees dat de berg, waartegen de stad ge bouwd is, in een vulkaan veranderen zou, zooalsop een naburig eiland voor weinige maanden onder dezelfde omstandigheden had plaats gehad. Tegen middernacht hield de regen op; toen zag men een hartverscheurend tafereel. Het geheele volk trok in lange rijen voort over de puinhoopen; mannen, vrouwen, kinderen Europeanen inboor lingen, officieren, soldaten, meesters en knechts in bonte mengeling dooreen. Den volgenden dag heersclite er een digte nevel, waardoor het zoo donker was, dat men elkaar bij de> hand moest houden om te zamen te blijven. Die mist deed nieuwe ongelukken vreezen, en in derdaad begon ten zeven ure in den morgen de aarde op nieuw te bewegen als werd zij door de hand van een reus beroerd de schokken waren nog erger dan den vorigen dag. Het tooneel was hartroerend de ruïnen schudden de laatste mu ren, die overeind waren gebleven, stortten zamen en het jammertooneel steeg ten top door de angst kreten en weeklagten der ongelukkigën. De aard beving herhaalde zich tot zes malen toe. Toen werd men beducht dat de grond zich zou openen, en de bemanning der twee kanonneerbooten die de rivier niet hadden willen verlaten, ondanks het groote gevaar waaraan zij waren blootgesteld, bood aan zooveel menschen aan boord te nemen als er geborgen konden worden. De brigadier-gouverneur van Fernandes van Cordova, wilde beginnen met de vrou wen in veiligheid te brengen, maar toen openbaarde zich het moedig karakter der spaansche vrouwen. Wie in Pruissen prediker of geestelijke was was tegelijk ook schoolopziener. Dat is met de nieuwe wet op ’t schooltoezigt opgehouden wel kan de regering die kerkelijke personen als school opzieners benoemen, maar dat ambt is geen kerke lijk ambt meer. Dat staat de orthodox-protestan- ten evenmin aan als de roomschkatholieke gees telijken. Die beeren kunnen maar niet tot het begrip komen, dat godsdienst niets te maken heeft met menschelijk gezag en dat godsdienstleer en dienst van God niet bet zelfde is. In een der bla den van de orthodox protestanten, die Wacht, leest men, «dat genoemde wet een werk des duivels is, en dat de regering in hare zucht om de roomsche kerk te vervolgen, welke slechts een in staat van ontbinding verkeerend lijk is, gelijktijdig den zede- lijken en godsdienstigen geest der protestantsche bevolkingen vernietigt.” ’t Moet toch wel een zwakke geest zijn, die te niet gaat, als de dominé’s niet tevens schoolopzieners zijn. Von Bismarck moet het vooral ontgelden. Die Wacht verwijt hem zijne kortzinnigheid en verklaartdat God hem gezonden heeft om goed te doen maar ook om te kastijden, 'tls treurig, dat juist de vromen zoo nu en dan eene kastijding noodig hebben werden ze er maar wijzer door! Was de onverdraag zaamheid in ’t godsdienstige bij hen wat minder groot, deze kastijding zou waarschijnlijk zijn uit gebleven. Toen von Bismarck de duivelsche wet verdedigde, maakte hij gebruik van papieren, die de onvaderlandslievende woelingen der ultramonta- nen moesten bewijzen verontwaardiging over de ultramontanen bewoog de orthodoxen om te stem men vóór de wet. Von Bismarck handelde in dit geval listig, niet edel. Om genoemde papieren in handen te krij gen, deed hij het voorkomen alsof er een jezuïtisch komplot bestond. Een oud pauselijk zouaaf werd gevangen genomen, een rijk klooster te Posen door de politie onderzocht en beslag gelegd op wat bij tot 'zijn doel noodig had. De wet werd aangeno men zijn doel was bereikt en de onschuldige figurant herkreeg zijne vrijheid wegens gebrek aan bewijs. Van de onwettige huiszoeking werd niet gesproken en het klooster kreeg zijne papieren niet terug. Dat is pruissische vrijheid, dat de politiek van von Bismarck. Maar dat zoodanige politiek moge lijk is bewijst dat het pruissische volk met zijn kerkelijke schoolopzieners nog weinig zelfstandig is géworden en dat onverdraagzaamheid een slechte raadsvrouw is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1