ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 16. r/wir «l—- 31 DONDE RD AG 18 April. BUITENLAND. WWW fc I Bolswardsclie Courant T- t'. •kV c' i t regering reden beeft ontevreden te zijn. ken en eene beschaafde opvoeding moet hebben genoten. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. g en dat de veler handelingen Rusland, waar hier en daar nog middeleeuwsche toestanden worden aangetroffen, heeft ook nog voor raad van godsdienstige geestdrijvers. Drie man nen en eene vrouw stonden dezer dagen te Sara- toff teregt, wegens ’t vermoorden van eene andere vrouw Pelagia Schvetzoff geheeten. De schuldi gen behooren tot de secte Chlysty. Op zekeren dag een predikatie van een hunner geestelijken gehoord hebbendebegon de vrouwPrascogio KoshevnikoIT genaamd op geïnspireerden toon te spreken, zichzelve uitgevende voor »de groote mar telares Barbara”; en als de moeder van Christus. Dit maakte zulk een indruk op een harer medge- zellendat deze zich bereid verklaarde haar in alles te gehoorzamen. Prascovia beval daarop eene vrouw, die juist voorbijging, in ’t water te werpen. Hieraan werd gevolg gegeven maar gelukkig kon die vrouw zwemmen, en redde zoo haar leven, ’tTweede offer, dat men op den weg ontmoette, was de bovengemelde Pelagia Schvetzoff. Deze ongelukkige werd met t hoofd tegen de wielen van den wagen geslagentot ze dood was. Prascovia zwoer, de vermoordde weder levend te zullen ma ken; en om dat doel te bereiken reed zij driema len met den wagen over ’tlijk. 1Voor den reg- ter verklaarde Prascovia, dat de geestelijke, wiens rede haar zoo bezield had zich uitgaf voor oden waarachtigen God en dat zij hem sinds jaren geloofd had te zijn »de waarachtige God Jezus Christus en de Heilige Geest.” Uit ’t regterlijk on derzoek is gebleken, dat geen der schuldigen spo ren van krankzinnigheid vertoonde; slechts gods dienstig fanatisme was oorzaak van hunne wanda den. Prascovia en hare dicipelen zijn tot 17 jaren dwangarbeid in de mijnen veroordeeld en de zich noemende «waarachtige God komt met levenslange ballingschap naar Siberie vrij. de dochter diens keizers wier lotgevallen vroeger in Nederland algemeen bekend waren door de .Man dragende Maagd” van vader Cats. Zij kreeg dien naam omdat zij haren Eginhard toen die nog naar haar vrjjde op een avond dat het wat laat geworden was op hare schouders over het plein voor 't paleis droeg, opdat men den volgenden mor gen aan het spoor in de sneeuw niet zien zou dat zij bezoek van een man gehad had. Dat is nu al meer dan 1000 jaar geleden al meer dan 1000 jaar rustten man en vrouw in de groeve en nu heeft men die groeve geopend en doorsnuffeld. Van belden werden de geraamten gevonden, maar van dat van Eginhard miste het hoofd wat hij volgens Arend Fokke, Simonsz. ook al kwijt was, toen het op dien avond zoo laat werd. Men vond nog een derde geraamte, volgens het bijbehoorende opschrift van Gisela eene tot nu toe onbekende dochter van het beminnelijk echtpaar. De conducteur der diligence van Noutron naar Lacoquille borg een zak kruid, dien hij vervoeren moest, in den wagen, waarin toch niemand zat; was om het droog te houden. Onder weg nam hij passagiers opwaaronder drie naaisters met eene warme stoof; het kruid kwam met het vuur in aanraking. De berigtgever zegt aan ’t begin van zijn mededeeling, dat de diligence in de lucht gevlogen is en aan t einde vertelt hij dat de paar den, tengevolge der ontploffingmet den wagen waaruit vlammen en rook sloegen, op hol gingen, zoodat het lang duurde, eer rnen hulp kon verleu nen. Van de 5 passagiers verkeeren 3 in levens gevaar. Eenigzins vertroostend is het, dat te Berlijn naast het gebrek aan woningen ook een soort bouwmanie heerschtdie op den duur alligt den nood zal te boven komen. Op het oogenblik zijn in die hoofd stad circa 8000 metselaars werkzaam, die, volgens de berekening van een der duitsche bladen, dage lijks 6,400,000 steenen verbruiken. Als dat zoo voorfgaat, zegt een blad zullen er dagelijks 213 scheepsladingen, ieder van 30,000 steenen, moeten aankomenom alle truffels in beweging te kun nen houden; anders zal ten laatste het bouwmate riaal niet toereikend zijn om aan de eiséhen van den bouwlust te voldoen. Uit Spanje wordt nog telkens vernomendat velen ontevreden zijn met de regering om over i Die wederzijdsclie ontevre denheid heeft tengevolge, dat veel goeds achter en veel kwaads niet gekeerd wege moet blijven kan worden. Nabij Consolation derailleerde de trein van Le- villa naar Madrid, ’t Was tegen 2 uur in den mor gen. Den vorigen avond hadden gewapende man nen zich meester gemaakt van de baanwachters en hen gedwongen óm derails en de dwarsliggers op te nemen. Toen de trein naderdedwongen zij de wachters ook tot het geven van het signaal om den trein te doen ophouden maar de snel heid was te gtoot en de reizigers ontvingen een schok op hetzelfde oogenblik dat zij geweerschoten hoorden knallen. Velen waren ingesluimerd en 't ontwaken was hun even onaangenaam als onver wacht; de trein was gederailleerd en zag men naar buiten, daar schemerden de geweerloopen terwijl uit den mond van roovers het bevel gehoord werd, den trein te doen stil staan. Toen hieraan niet voldaan werd vuurden de aanvallers op den ma chinist en den stoker, die beiden hulp zochten bij de eerste rijtuigen. Hierin bevonden zich twee dappere soldaten, die in Spanje tevens dienst doen als gensdarmen en nu als passagiers de reis mee maakten. Zij en een jeugdige luitenant der infan terie wierpen zich op de roovers maar deze wa ren 25 in getal en schoten er zonder aanzien van personen op in. De drie krijgslieden werden ge wond, en een komiek, die ook den moed had zijn wagen te verlaten werd doodelijk getroffen. Nu werd geen tegenstand meer geboden en de roovers namen een beleefden toon aan. Zij stel den de dames gerust en verzochten haarmaar geen vrees te toonen of zich met iets te bemoeijen. 't Was den dieven alleen te doen om het geld dat in de bagagewagens was. De reizigers bleven dan ook op hunne plaatsen en gedurende een halfuur pakten nu de aanranders wat zij van hun gading rekenden te zijn. De bagagewagen bevatte eene waarde aan geld van f 60,000grootendeels be- hoorende aan de spoorwegmaatschappij. Toen zij dit haddenverlieten de roovers op het signaal eener fluit de plek en keerdendeels te voet en deels te paard naar het gebergte terug. Daar zij de voorzorg hadden genomen de telegraafdraden door te snijden duurde het 7 uur eer een trein uit het nabijgelegen Manzanares kwam om de rei zigers op te nemen en naar Madrid te brengen waar de tijding van de aanranding reeds bekend was en een talrijke menigte nieuwsgierigen den trein opwachtte. Naar men vermoedt is hel hoofd der bende een jeugdig Franschman die zeer bekend is in die stre- In de kerk der oude abdy van Seligenstadt te Mainz bevindt zich het graf van Eginhard, de beroemde geschiedschrijver, leermeester en vriend van Karei den grooten en van Eginhard» gemalin Emma Een particulier correspondent van de Arnhemsche Courant schrijft. •Tot aan den dood van Frederik Willem III werd in elke achtbare berlijnsebe familie het gebruik gehand haafd om Donderdags dikke erwten met pekelvieeseh te eten, omdat’s konings spijskaart eens voor altijd op dien dag aldus luidde. Die zelfde eenvoud was wet in het huis van den kroonprins die gaarne een geestig en geleerd gezelschap ontving maar nooit anders dan thee met theebanket liet rond dienen, zoodat vele knorrende magen zich tusschen- tijds heimelijk verwijderden om elders hare bekomst te zoeken. Het schijnt echter, dat deze gebruiken plaats moeten maken voor een ander uiterste en dat de emancipatie der burgerij ten opzigte der keu ken en van het geld vertrokken is. Wij lezen althans van een diné van beursbezoekers dat op Goeden Vrijdag plaats had waarvan het couvert zonder wijn 5 Friedrichs-d’or kostte. Het ware intusschen mogelijk dat iemand ge loofde, dat het heerschende woeker- en speculatie- systeem een voordeel voor de geheele wereld ware en daarom wil ik u de tegenstelling leveren. De politie deelt mede, dat ditmaal, gedurende de ver huizing (die in Berlijn met 1 April plaats heeft) zonder dak waren: 163 familiën met 714 perso nen. waarvan 557 in het arbeidshuis en 35 in het asyl voor woningbehoeftigen ondergebragt werden. In Charlottenburg bragten gedurende de feestdagen 100 familiën den nachtonder den blooten hemel door. Buitendien werden langs de geheele lengte van den verbiudingsspoorweg barakken, hutten enz. opge slagen door hen die vergeefs naar een onderkomen zochten en door familie of vrienden niet konden geherbergd worden. Eindelijk werden in den Thier- garten en den Friedrichsham geheele familiën aan getroffen die met pak en zak zich aldaar huise lijk nederzetteden en gelukkig het medelijden der naburen opwekten, zoodat zij, gedurende het voch tige weder, niet geheel van warme spijzen en dran ken verstoken waren. Ook hebben vele cholerieke karakters zich van het leven beroofd daar zij bij het woning zoeken niet alleen nergens slaagden maar ook overal op ruwe wijze behandeld werden. Hier de grootste ellende en daar de verwijfdste zwelgerij; overal laag eigenbelang en onraeedoo- gendheid.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1