ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- IN I' 1872. Elfde Jaargang. No. 17. BUITENLAND. DONDERDAG 25 April. I Bolswardsche Courant 'l I-, i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I voor den paus regelt, het gewone getal ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. bende onder aanvoe- Die bende plunderde ook een dorpmaar liet in de het geld een repu achtergeteekend De wet, die de waarborgen geeft hem de bevoegdheid om lijfwachten te behouden. Hieronder is een honderd tal gendarmen, die in de kazerne van het vatikaan wonen en zich zelden of nooit in uniform in de stad vertoonen. Men kent hen echter aan hun voor komen. Drie van deze lieden kregen in een koffij- huis buiten do poort twist met een paar nationale garden die hunne geweren bij zich hadden. In ’t gevechtdat hieruit voortkwamwerd een der gendarmen door een bajonetsteek gedood, de twee anderen werden gewond terwijl de tegenpartij er bijna ongedeerd afkwam. Zulke koffijhuishelden worden overal in de we- Een ongeluk komt zelden alleen. De oorlog die een ongeluk is, riep Alexandre Poucy in de wapens en hij had het ongeluk van te sneuvelen. Zijn vader gegaf zich later naar de plek, waar hij be graven was, en niet dan met geweld kon men hem van daar verwijderen. Men zette hem op een trein, die buskruid vervoerde en per ongeluk ontplofte dat, de oude man werd erg gewond en stierf aan de wonden. Zijne broodlooze weduwe stelde een eisch in tegen de spoorweg maatschappij. Een jong advokaat pleitte voor haarzij was er zelve bij tegenwoordig en werd door de roerende en aan doenlijke taal van den pleiter zoo getroffen dat ze ’t huis gekomen een toeval kreeg en den vol genden morgen een lijk was. Bij de behandeling van de legerwet in de fransche Nationale vergadering sprak de heer Thiers een rede voering uit, om aan te toonen dat het leger van Frankrrk verbetering behoeft en boe men daar toe moet komen. Hij verzekerde daarbij echter, dat, hoewel Frankrijk behoefte heeft aan een sterk en goed leger, er toch niet aan gedacht wordt om iemand den oorlog aan te doen. Von Bismarck heeft die redevoering met aan dacht gelezen en zoo tot zich zelven gezegd een goed verstaander heeft aan een half woord .genoeg. Die mijnheer Thiers praat wel heel aar dig over Frankrijks behoeften en Frankrijks on- reld waar althans koflijhuizen zijn aangetroffen en zulk een droevige afloop van een koffijhuistwist behoort volstrekt niet alleen in Rome thuis. Maar, wat men niet zoo overal ziet, is het gebruik, ol liever misbruik maken van zoo n feit. De pause lijke dienaren en dagbladen beroepen er zich op als op een bewijs, dat de paus in Rome niet vei lig is. En nu moge het italiaansche gouvernement, door ’t verhaal van 't gebeurde ook te geven en door de daders in hechtenis te nemen, het bewijs van het tegendeel willen leveren dit bewijs blijft veel van zijn kracht missen, omdat er geen volle dig onderzoek mogelijk is. De gewonde gendar men zijn naar hunne kazerne gebragten ’t is ver boden voor alle ambtenaren der uitvoerende magt om op het vatikaan hunne functien uit te oefenen. Wel kan de paus hen toelaten, maar zijne raadslie den houden er niet van dat alles zoo openbaar wordt. Spanjes oorlogsminister is niet regt gerust om trent de bewegingen van de lieden die zeggen dat ze don Carlos boven Amadeus verkiezen. Of die lieden ieder voor zich weten, waarom ze liever roepen leve Carlos dan leve Amadeus, is wel zeer twijfelachtig. Ze hebben zich nu eenmaal in ’t hoofd gezet, zich tegen den regerenden vorst te verzetten en zeer zeker zijn er velen onder hen die het doen op het voorbeeld of op aanraden van anderen. Ze zijn er intusschen even lastig en even gevaar lijk om, en de minister van oorlog heeft alle onder officieren en manschappen die met groot verlof waren, onder de wapenen geroepen, want in Kata- lonië en de baskische provinciën vermeerderen de Carlisten bij den dag. De gouverneurs van Kata- lonië, Arragon en Navarre houden ’ter voor, dat hun beweging niets te beteekenen heeft, maar zeg gen toch ook, dat ze er eigenlyk niets van begrij pen en ook niet weten hoe groot het getal der ontevredenen wel is, daar deze nog niet in de gele genheid gesteld zijneens met de vrienden van Amadeus te kloppen, ’t Is in Spanje al wat lastig om tot regie kennis van zoo'n ongeregelde bewe ging te komen. De gebergten bieden tal van schuil hoeken aan en de bewoners hebben er zoo regt den slag van om zich terug te trekken als ze zien, dat ze zich niet met de troepen die hen bedrei gen kunnen meten. Ze voeren er den oorlog in T klein en noemen dat guerilla. Tot een geregeld gevecht komt het zelden, maar van de hoogten en iiit de spelonken doen ze een voorbijtrekkende troe- penafdeeling zooveel kwaad als ze kunnen en voor de soldaten is het hoogst moeijelijk, zoo niet onmo gelijk vaak, de belagers te vervolgen en magteloos te maken. Een bende van 600 Carlisten heeft ge poogd Barcelona te vermeesteren, maar ’t garnizoen was goed wakker en deed de poging mislukken, ’t Is maar leelijkdat de bewoners van Barcelona zelve oproerig gestemd zijn en de Internationale i ook daar in troebel water wil visschen. Volgens de laatste berigten toonen de Carlisten in Katalonie lust om te vlugten en helpt het hun op andere plaatsen niet, dat zij de bevolking trach ten op te rtiijen. Wel hadden in de provincie Toledo ongeregeldheden plaats en werd in la Mancha een inval gedaan door een bende onder aanvoe ring van zekeren Peso. de gemeentekas van plaats van I •Pesogeneraal-en-chef der legers van don Carlos. Een nieuwe manier van behendig en onbeschaamd smokkelen wordt door het Journal d' Amiens mede gedeeld. Onlangs had de regie van goederhand bengt ont vangen, dat een groote, met bossen stroo beladen wagen op een aangewezen dag en uur door een der voorsteden zou komen. De douane was natuur lijk op haar post; de wagen liet niet op zich wach ten; de voerman scheen verlegen en gaf ontwijkende antwoorden. Hierop werd het voertuig aan het scherpste onderzoek onderworpen; geen hoekje of gaatje bleef ondoorzochtbos voor bos werd met adelaarsoogen doorsnuffëld. Inmiddels passeerde er juist een hjkstatie. Daar de weg door de bos sen stroo versperd washielpen de tolbeambten ijverig die uit den weg te ruimen en lieten ver volgens eerbiedig en met ontbloote hoofden de lijk- koets voorbij trekken. Het onderzoek van den wa gen werd daarop voortgezet, maar vruchteloos, er Swam geene contrabande hoegenaamd aan het licht, ’s Anderendaags vernam de douane dat er toch eene aanzienlijke hoeveelheid tabak ter waarde van 200.000 frs. was binnengesmokkeld en wel - door middel van de gemelde lijkstatie. Al de per sonen die den stoet vergezeld hadden tot den priester en den koorknaap incluis, waren verkleede smokkelaars geweest en beladen met tabak, ook de lijkkoetsde kistja tot de dekken der paar den toe hadden tot bergplaats voor tabak moeten dienen. schuldige plannen maar - we weten T immers weldie Franschen zijn geen zier te vertrouwen, 't Moet hun maar even herinnerd worden, dal onze rekening nog maar half vereffend is en dan zul len we bij die herinnering meteen maar een woordje voegen over plannen die we hier wel eens kon den maken. De heer von Arnim ging met een boodschap van von Bismarck naar Parijs En dat was me een boodschap! Daar moest Thiers hooren dat von Bismarck zijn mooije redevoering heel leelijk vond. Ja ’t was een bedreiging van wraak aan Duitschland en duidelijk bleek bet er uitdat de Franschen van plan zijn om zich te onttrekken aan de verpligtingen die de oorlog hun heeft op gelegd als ze er maar kans toe zien. Maar ze moesten niet denken dat de Duitschers zoo on- noozcl z'gn von Bismarck tverbiedl” die politiek van wraak en eischt eene vermindering van de voorgenomen wapeningen en eene belangrijke ver mindering van de strijdkrachten. Nu moeten de Franschen ’t maar weten; doen ze niet naar den zin van von Bismarck, dan zal hij de noodige waarborgen nemen voor de betaling der achterstal lige schuld en het duitsche leger is in weinig dagen weer kant en klaar te krijgen en zal er niets tegen hebben nog eens naar Frankrijk op marsch te gaan. ‘t Is de Daily Telegraph, die bovenstaande bood schap aan de wereld bekend maaktetoen von Arnun nog niet eens op reis was. Als deze Te legrapheven als anddre telegrafen wel eens ver keerde boodschappen of de boodschappen verkeerd overbrengt'dan kan dat ook nu wei ’t geval ge weest zijn voorloopig staat het ieder vry er al of niet aan te gelooven. Als de heldere vlam van het gaslicht onze ka mer verlichten de hitte van’t steenkolen- of coaks- vuur de winterkoude daar buiten houdt, dan zal ’t wel zeer zelden gebeuren dat onze gedachten af dwalen naar de mijnen waar de grondstof voor dat licht en die warmte met levensgevaar wordt losgewerkt. Berigten van daar zijn niet vaak van vrolijken aard. In een belgische kolenmijn had in de vorige week weder eene ontploffing plaats waarbij 6 personen werden gedood, terwijl een meisje ernstig verwond en nog een werkman vermist werd, waarvan men vermoedde, dat ook hij wel zou zijn omgekomen. Op denzelfden dag had in eene andere mijn, ook in België, eene instorting plaats, die aan twee personen het leven kostte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1