ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 18. DONDERDAG 2 Mei. BUITENLAND. Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. I. In Spanje blijven de Garlisten nog op de baan. Door het afsnijden van telegraafdraden leveren ze ’t bewijs, dat ze over een groot deel des lands verspreid zijn maar t meest roeren ze zich in t noorden. Bij Anton werden 40 karabiniers door hen gevangen genomen en bij Bilbao moesten 4 kompagniën jagers de wijk nemen voor een dui zendtal gewapende Garlisten. Bij Saragossa zijn rijtuigen met geweren aangehouden. Extra veel zal don Carlos door die schermutselingen voors hands niet winnen. By de opening der Cortes zei koning Amadeus Daily Telegraph heeft de lui wat op den mouw I gespelddat zegt iedereen. De Norddeutsche Al- I gemcine Zeilung, die ’t heel goed weten kan. zegt het ook en voegt er bij, dat de heer von Arnim I nog goed en wel in Berlijn is. Wat ze er toch I aan hebben om zulke leugens te bedenken be- I grijp ik niet, zei Thiers, ’t Is vast een praatje I van het een of andere politieke warhoofd of van I een wiens effectentrommel geen hooge winsten I genoeg opleverde. We zien von Bismarck wel I niet aan voor iemand die ons met groote zacht- I moedigheid en inschikkelijkheid zal behandelen maar moeten toch zeggen, dat de Duitschers se- derl de onderteekening van het vredesverdrag niet meer vragen dan hun regt is. Maar ook frank rijk is niet te kort geschoten in het doen van zijn pligt. En dat zal het ook in ’t vervolg met. En dan de reorganisatie van ons leger. Wie daarin een spook zietdie vreest voor een scha- duwvon Bismarck weet wel beter en zal t wel verwacht hebben, dat wij ons leger in beter staat zouden brengen. En t mooist van alles isdat de Daily Telegraph zoo precies weet wat voti Bis marck doen zal als wij niet aan onze verpligtingen inogten voldoen en t is toch bekend dat von Bismarck met zoo praatachtig is uitgevallen dat hij zoo maar aan iedereen zijn plannen bekend maakt. r i Alzoo, ’t was een verdichte boodschap die de Telegraph overbragt. Toch kon’t wel eens zijn dat von Bismarck hoewel hij niet regtstreeks die boodschap aan Thiers rigtte, haar door de Telegraph had doen verbreiden om Frankrijk van ter zijde te herinneren dat het wel in t oog mag houden hoe het door von Bismarck in ’t oog gehouden wordt. De politiek kruipt soms door zulke kleine openingen dat het ónmogelijk is haar met een ongewapend oog te volgen en zij komt soms voor den dag op een plaatswaar geen mensch haar verwachtte. Neenneen het is zoo als ik gezegd heb, ver zekert nu de Telegraphmaar Thiers heeft er de lucht van gekregen dat de boodschap komen Zoo en al vooruit goede beloften gedaanzoodat von Arnim zijn voorgenomen reis nog wat kon uitstel len. Maar zeker, de duitsche bevelhebbers van legerkorpsen hadden al aanschrijving ontvangen om zich op eene mobilisatie voor te'bereiden. ’t Is moegelijk om te weten wien men gelooven moet. De belgische bladen maken gewag van een Dingsdag j I. op den spoorweg tusschen Brussel en Parijs voorgevallen incidenthetwelk zonder de tegenwoordigheid van geest van een der rei zigers den waalschen predikant Bonet-Maury, uit Dordrechtde droevigste gevolgen zou kunnen ge had hebben. Tusschen Gateau en Bussigny ge raakte op een na het laatste rijtuig van den trein uit het spoorjuist op het oogenblik waarop men o. a. »De regering heeft alle voorzorgsmaatrege- I len genomen om den opstand te onderdrukken. I Zij zal onverbiddelijk zijn voor de rustverstoorders I en hoopt, dat de opstand weldra zal zijn ge- I dempt. Uwe beraadslagingen zullen mij leiden I om uwe gevoelens met die van het volk te ver- I eenzelvigen. Ik zal mij nooit opdringen maar I nooit zal men mij ook kunnen beschuldigen dat I ik mijn post heb verlaten en de pligten heb ver- I gelen die de grondwet mij oplegt en die ik ver- I vullen zal met de onwrikbare eerlijkheid welke I ik aan de eer en aan mijn naam verschuldigd I ben". Toont koning Amadeus zich getrouw aan I deze woorden dan verdient hij het lot niet dat I don Garlos hem toewenscht. Don Garlos had ook een boodschap aan het 1 spaansche volk. Hij liet een langen brief schrij ven waariu men kan lezen»dat de gevolgen hebben bewezendat de belagchelijke komedie van het liberalisme alleenlijk dient om de natio nale meening te vervalschen de regten die het zelf heeft afgekondigd te vernietigen de leugen in het parlement en den rouw in den boezem der familiën te brengen”. Don Garlos zalals hij maar eerst koning van Spanje is van dat land ja van geheel Europa een paradijs maken. In zijn brief staat het: »De hertog van Madrid (dat is don Garlos in eigen persoon) komt geen langen burgeroorlog ontsteken; door eene korte en beslissende worsteling hoopt I hij het vaderland te reddenen misschien den weg aan te wijzen die leidt tot heil der maat schappij. De hertog van Madrid eischtten aan schouwen der wereldde eerbevel te voeren over de voorhoede van liet groote katholieke le ger, dat het leger is van God. van den troon, van den eigendom, van het huisgezin. (Hetzel[de leger I dat hier April j.l. de glazen heeft ingegooid). De I hertog van Madrid en met hem de meerderheid I der Spanjaarden, hun hart tot God verheffende en hunne oogen vestigende op de rampspoeden van I het vaderland op de smarten van Europaroe- I pen hunne landgenooten om den standaard, waar- I op de woorden schitterenGodhet vaderland I en de koningen zij rigten zich tot de openbare I meening der geheele wereld, en zullen haar mag- I tige hulp verkrijgen”. Wie den geheelen brief leestdien is het niet I kwalijk te nemenals hij denktdat heeft de I hertog van Madrid niet zelf bedacht. Als de her- I tog niet door den generalen staf van het groote I katholieke leger wat op de hoogte wierd geholpen, I zou hij niet spreken van de liefhebberij om bevel I te voeren over de voorhoede van dat leger. En I van het heildat de maatschappij van dit leger I te wachten heeftzijn nog al heel velen niet I gediend. De Vesuvius spuwt vuur. De krater staat in volle vlam. De lava stroomt in vele rigtmgen. Een telegram kan in weinig woorden al veel zeggen. Een russisch blad bevat de volgendeaan de verhalen van Münchhausen herinnerende geschie denisBaron Grog, Dnitscher van geboorte even groot gierigaard als jager zijnde, kwam dezen winter bij zijne vrienden in Rusland, om te jagen, hij bragt een prachtigen hond mede, een ural- schen die voor de beerenjagt afgerigt was. Op zekeren dagtoen onze baron een groot traject per trein moest afleggenbond hijom de trans portkosten van den hond uit te sparen, dezen achter aan den trein vast«Mijn hond volgt mijn rijtuig wel, hij zal even goed den spoorwagen by- houden.” Men weet, dat in Rusland de treinen zeer langzaam rijden. Er was dezen winter nog al sneeuw gevallen en uitgehongerde wolven dwaal den langs den weg. Naauwelijks had een troep hunner den armen hond gezien die weerloos aan den ketting liep of verwoed wierpen allen zich op hem en verslonden vleesch beenderen alles. Een der wolven zelfsvraatzuchtiger dan de an deren beet door den halsband heen om eenige stukken vleesch die er aan hingen, magtig te worden. Ongelukkig echter zaten er aan den hals band behalve het vleesch ook scherpe haken die in’ den keel van den wolf bleven zitten zoo dat hij nu op zijn beurt,door den trein werd voortgesleurd. P Men kan begrijpen hoe verbaasd baron Grog stond te kijken toen hij ter bestemder plaatse aangekomen en den waggon verlatende een wolf vond waar hij zijn hond meende te zullen vinden. Maar nog grooter werd zijn verbazing; de worgmgs- i kuur had eene verwonderlijke uitwerking gehad: de wolf was tam geworden 1 den viaduct bij SaintMenin passeerde. De ontstel tenis, welke dit te weeg bragt onder de perso nen die zich in dit rijtuig bevonden waarvan de glazen en lampen door het schokken en slin geren terstond gebroken waren was niet gering. De genoemde predikantdie zich onder de passa giers bevond opende ijlings een der portieren en spoedde zich, langs het buitengangboordnaar het hoofd van den treinom den machinist te waarschuwen en hierin slaagde hij gelukkig nog intijds. De trein hield stilde twee achterste rij tuigen een personen- en een goederenwagen werden afgehaakt, de passagiers namen in de voorste rijtuigen plaats en daarop werd de togt met verdubbelde snelheid voortgezetzoodat men slechts vijftien minuten over den tijd te Parijs aankwam waar de gezamenlijke passagiers on verwijld een dankadres aan den kloeken dordrecht- schen predikant onderteekenden. Niemand is bij dit incident gekwetst geworden een der reizigers is slechts zijn valies kwijt geraakthetwelk door een opengesprongen portier op de rads is gerold.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1