ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Elfde Jaargang. No. 19. J 1872. DONDERDAG 9 Mei. BUITENLAND. i I I 9 Bolswardsche Courant der van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—1 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. andere volken der wereld van zoo’n redderdie De vol- van een en ook New-York bezit een model-vereeniging voor de bescherming der dieren. Onlangs werd een der ’t Is een jaar geledenmaar ijselijk genoeg om nog huivering te wekken. Een vaartuigvoerende den naam Don Juan vertrok den 4 Mei 1871 van Macao naar Peru, met G55 koeliesaan welke in het tusschendek in afdeelingen gescheiden door traliewerk, een ver blijf was aangewezen. Reeds den tweeden dag der reis werden 20 hunner op bevel van den ka pitein in boeijen gesloten. De overigen werden met de meest mogehjkc wreedheid behandeld. De on- schijnlijk de aanleiding zijn tot redding van de overige volken der wereld. Hij zweert het spaan- sche volk te zullen redden of er voor te sterven. Don Garlos is den grond van Spanje gaan kus sen, maar heeft toen dadelijk weer regtsomkeert gemaakt; ’t sterven, begreep hij, kon later wel ge beuren en ook 't redden moet nog wat wachten. Als iemand, zoo als don Garlos, spaansch konink lijk bloed in zich heeft en een koninklijk spaansche opvoeding genoot, dan is *t een vergefelijke dwaling, wanneer hij meent geroepen te zijn om de wereld te redden. De raadslieden van don Garlos weten echter wel, dat .noch de spaansche natienoch de zich zelven opdringt, gediend willen zijn, ken willen niet langer het eigendom zijn man die den titel van koning draagtenkel alleen omdat zijn vader of grootvader of oom dien titel droeg. Binnen een halve eeuw komt nu reeds voor de derde maal een don Garlos den Span jaarden verzekeren, dat hij voor hen het geluk in de hand heeft en telkens geeft maar een klein deel des volks gehoor, ’t Is om verdrietig te worden over zooveel ondankbaarheid en miskenning en zulk een volk verdient waarlijk niet, dat don Gar los er voor zou sterven. Hij zal 't dan ook wel voor voldoende achten, dat het bloed van de onnoo- zelen, die hij zijn getrouwen noemt, vergoten wordt. gelukkigen tot het uiterste gebragt door de mis handelingen poogden zich op hunne europeschö beulen te werpen. Dadelijk werden zij met geweld teruggedrongen en de luiken gesloten. loen zij daaropom lucht te krijgen de luiken trachtten open te breken werden zij op een salvo geweer schoten onthaald. Het schijnt dat eenigen der koe lies uit wanhoop de bergplaats der levensmiddelen hebben in brand gestoken, hopende daardoor in de verwarring te ontkomen. De matrozen wendden alle pogingen aan om door water den braqd te blusschenmaar de tot het uiterst gedreven koe lies haalden de slangen door de geschutpoorten naar binnen en verijdelden daardoor de pogingen tot blussching. Het vuur nam daarop hand over hand toe en begon zich in het tusschendek te verspreiden; vele gevangenen werden verstikt. Dit tooneel duurde twee uren bij twintigtallen ver brandden of verstikten de ongelukkige Chinezen zonder dat door het scheepsvolk een hand werd uitgestrekt om ze te redden. Zij lieten de booten neer om daarmede het brandende schip te verla ten waaruit hartverscheurende angstkreten der stervende en wanhopige koelies opstegen. De zee was kalm en men had zeer gemakkelijk de luiken kunnen openenmaar de laaghartige kapitein en zijne bemanning dachten er slechts aan hun eigen leven te redden en bekommerden zich volstrekt niet om hunne slagtoffers. Een chinesche jonk nam het scheepsvolk op twintig der koeliesdie er in geslaagd waren aan het. vuur te ontkomen en in zee te springen, werden meedoog.enloos met geweld teruggestooten en verdronken. Van de 655 die aan boord waren geweest, gelukte het slechts aan 100 te ontkomen en hun leven met zwem men te redden. Sommigen die zich hadden vast geklampt aan wrakhout en drijvend rondhout werden den volgenden morgen gered door visschers- vaartuigen. „De Don Juan was een schip, varende onder por- tugesche vlag, volgens het getuigenis van vier der overgeblevene koelies, die hunne verklaring hebben afgelegd voor de overheid te Hongkong. Zij heb- ben verklaard dat zij waren geronseld onder be lofte van acht dollars, als zij Zich te Macao aan- boden als koelies. Een hunner was eenvoudig op- geligt. Zij wisten niet eens den naam van het land waar men ben heenbragt en hadden geen klagt ingediend daar Zij wisten dat dit volkomen nut teloos was. Een dier lieden constateerdedat op het oogenblik dat hij aan boord kwam, hij aldaar 500 koelies aantrof, die allen riepen dat men hen bedrogen had. Natuurlijk hebben de vertegenwoordigers van En geland deze afgrijselijke feiten medegedeeld aan het portugesclie gezantschap, te Macao. Vanwege den gezant, markies rf’ Avüa, is hun geantwoord, dat alle maatregelen genomen waren om den Ghi-* neschen landverhuizers een fatsoenlijke behande ling te verzekerende lakonieke depêche aan den engelschen gezant eindigt met deze woorden: dat de uitvoer van Chinezen nit Macao op veel wette- lijker wijze geschiedt, dan die uit Hongkong door de Engelschen. In Frankrijk is voor eenige weken in een grot een geraamte gevonden t welk voor dat van een voorwereldlijken mensch wordt gehouden dat wil zeggen van een mensch die leefde vóór den tijd, waarmee de geschiedenis der menschheid begint en vóór dat de aarde in den tegenwoordigen toe stand was. Van dieren uit dien tijd vond men reeds tal van beenderen, maar tot nog toe werden geen sporen van raenschen gevonden, ’t Is dan ook nog zoo zeker niet, dat wat men nu vond is, waarvoor het (gehouden wordt. Met bijzondere zorg is het geraamte naar Parijs gevoerd om daar door de geleerden ondervraagd te worden. Op verzoek van den minister van onderwijs heeft de heer Ri viere, de ontdekker, het in een stevige kist gesloten. Het rust op dezelfde verhevenheid gronds als in de grot, en is volkomen in zijn geheel behouden en zorgvuldig ingepakt. ’t Kostte heel wat moeite om de kistdie 600 kilo weegt, in een afzonderlijken waggon te plaat sen. Om de kist 'voor schokken te bewaren heeft men ze met koorden omspannen en deze aan de wanden van den wagen vastgemaaktzoodat ze geheel vrij hing. Den 22 April is de trein met zijn kostbaren last naar Parijs vertrokken, en daar in ontvangst genomen door den directeur van het museum Chevreuil. Spanje levert weer stof om de couranten te vul len. Deze eeuw is voor dat rijk rijk aan opstan den. Thans weder is een opstand van zooveel beteekenisdat de regering noodig heeft geacht Navarre Arragon Katalonië Oud-Kastilië en la Mancha, dat is ongeveer van geheel Spanje in staat van beleg te verklaren. Het schijnt dat de troepen niet te vertrouwen zijn maar overigens bieden de verschillende partijen, progressisten ra dicalen en republikeinen elkander de hand om de regering te steunen tegen de partij van don Garlos, die door geen der anderen verlangd wordt. Serrano, die opgetrokken is om de opstandelingen te bestrijden doet zijn best om te beletten dat deze zich vereenigen. Reeds rukte hij Navarre bin nen zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. Zijne hoofdmagt riglte zich op de fransche grenzen de reglervleugel rukte op naar den bergpas van Ron- cevalles om dien naauwkenrig te bewaken; de lin kervleugel maakte een flankmarsch langs den spoor- weg van Pampelona naar Tolosa teneinde de op standelingen af te snijden terwijl het garnizoen van San" Sebastiaan uitrukteom den uitersten linkervleugel te vormen en zoodoende, het cordon te voltooijen. Door deze beweging werden de Car- listen teruggedrongen in een uithoek des lands op eene ruimte van eenige uren lang afgesneden van alle middelen van verkeer en ingesloten tus- schen de spaansche bajonetten in het front en de fransche ehassepots in den rug. Telegrammen uit Madrid maakten reeds gewag van overwinningen door Serrano behaald maar die berigten zijn niet goed in overeenstemming te brengen met de positie, die hij volgens bovenstaande, zou hebben ingenomen. Voortdurend wordt ook in regeringsberigten ge sproken van kleine benden in de provinciën die verslagen worden,, zoodra zij zich vertoonen par ticuliere brieven stellen de getalsterkte dier benden als nog al belangrijk voor. In Beneden-Arragon ó.a, zouden zich niet minder dan 4000 man heb ben vereenigd onder bevel van een hoofd-officier die niet wordt genoemd maar zijn hoofdkwartier zon hebben te llijar, in de onmiddellijke nabijheid van de Ebro. Bij Lumbier is een bende van 1200 man geslagen. In de hoofdstad heeft zich een vrijkorps gevormd onder den naam van «jagers van Madrid,” en dat gereed staat om op het eerste verzoek van de auto riteiten op te rukken die jagers zijn meerendeels jongelieden uit den deftigen stand, onder bevel van markies de Sardoql. Don Garlos zond eens weer een proclamatie. Hij heeft God gedankt, dat hij den heiligen grond van het vaderland mogt kussen. Hij kent de smarten Spanjaarden heeft hunne klagten gehoord alle kanten is hij geroepen en hij is er. ’t Kan zoo in en met Spanje niet blijven. De Span jaarden kennen don Garloszij weten wie hij is en wat hij wil. Hij wil Spanje redden nu het te gronde gaat en met de hulp des volks een gou vernement oprigten dat regtvaardig en den roem der groote vaderen waardig js, terwijl het in over eenstemming zal zijn met dén tijd, waarin wij le ven. Hij wil het spaansche volk redden en waar*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1