ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1872. Elfde Jaargang. No. 22. DONDERDAG 50 Mei, BUITENLAND. I 1 i Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. en men vreest dat hij het niet zal te boven komen. De directeur der fabriek, de heer Koehlen, bekwam ligte brandwonden aan het gelaat en de handen. «De spuitgasten zijn er heengesneld en beijveren zich te beletten dat het vuur zich verspreidt; aan blusschen valt niet te denken. De geheele fabriek zal vernietigd zijn; niets was verzekerd; de schade is zeer aanzienlijk. «Ten 1 ure heeft men een geheel verkoold lijk gevonden; het was niet meer dan eene massa ver brande beenderen; men weet nog niet wie de omge komene is. «De brand duurt voort, en men vreest dat andere ketels zullen ontploffen. De menigte wordt door de troepen op behoorlijken afstand gehouden om alle ongelukken te vermijden. «Austruweelwaar de fabriek gevestigd isligt juist onder de muren van het beruchte Noorden kasteel, ongeveer 10 minuten van onze stad en in de nabijheid onzer dokken." Uit Antwerpen werd den 23 dezer aan de Nieuwe Rolt. Cl. geschreven «Zooeven verneem ik dat in de nabijheid der stad, namelijk te Austruweel, een hevige brand is uitgebarsten. De brand is ont staan in de petroleumfabriek der heeren Koehlen Gie.door het ontploffen van een der ketels bin nen weinige oogenblikken stond het geheele gebouw in vlam, en elk oogenblik vreesde men, dat eene andere dergelijke fabriek, die op 150 meters afstand staat en in eigendom toebehoort aan de heeren Burge Gie insgelijks vuur zou vatten. «Twee mannen, de machinist en de stoker, zijn door het ontploffen van den ketel op staanden voet gedood; een derde, een arbeider, werd erg gewond het land aan den vijand heeft overgeleverd. Ieder weet op wie de verantwoordelijkheid rust,‘en het is eene groote vernedering voor mijn vaderland dat het heden nog uwe verdediging moet aanhoo- ren. De onverbiddelijk regtvaardige geschiedenis zal het bestuur brandmerken, waaraan Frankrijk zijn 2 December, zijn Mexico en zijn Sedan te danken heeft. Wie er hoopten, dat Napoleon wel spoedig weer in Frankrijk op den troon zou zitten zien hun hoop dagelijks zwakker worden en 't moet den ex- keizer zelven toch ook wel een beetje hard zijn dat zijn beste vrienden zulke taal, op de geschie denis gegrond, niet op gronden uit de geschiedenis kunnen weerleggen. Het volkvoor zoover het leestwat in de Vergadering wordt gesproken moet er wel voor goed de aardigheid afkrijgen, weer een keizerrijk te verlangen. De geschiedenis doet niet alleen regtspraak over de menschheid in ’t algemeen zij vonnist ook enkele volken en bij zondere personen zij wil ook der menschen leer meesteres zijn werd zij door de menschen maar niet zoo verwaarloosd In de fransche Nationale Vergadering geven de heeren elkander les in de geschiedenis. Rouher die indertijd Napoleons regterhand waszoodat men hem wel vice-keizer noemdevindt het niet mooi, dat de heeren zoo in de rekeningen van ’t kei zerrijk omsnuffelen, en vooral niet, dat ze de geld verspillingen zoo openlijk bekend maken. Nu dit evenwel toch gebeurd is zou Rouher de heeren graag duidelijk willen maken, dat noch hij noch de ex-keizer de dure leverings-contracten voor de armee heeft gesloten en daarvoor niemand anders verantwoordelijk kan gesteld worden dan de man nen die ze onderteekenden zooals b. v. Palikao, Gambetta enz. De heer d’AudiffretPasquier, die zoo zijn best gedaan heeft om de schandelijke contracten aan ’t licht te brengen, was niet verlegen, wat hij op de bewering van Rouher zou zeggen. «Wie de bedriegers zijn geweest, komt er niet op aan”, riep hij. «De vraag is: waart gij gereed ten oor log? Neen, is het antwoord. In de arsenalen vond men parade-kanonnen en pronk-batterijen maar geen geweren. Dat bevestigen alle getuige nissen. De magazijnen hadden noch patronen noch levensmiddelen. Zij waren ledig. Waarom moest generaal Vinoy vlugten Omdat hij geen patronen had. Waarom moest maarschalk Bazaine op Metz terug trekken Ik had, zeide hij geen ammunitie. Waarom verschuilt gij u thans gij mannen, die met een ligt hart den oorlog verklaar- det, gij aanleggers ook van den oorlog met Mexico Geeft ons onze legioenen onze provinciën terug. Gij hebt ons niets gelaten dan puinhoopen en ver woesting. De contracten zij werden gesloten met ‘s keizers gunstelingen. Fondsen zij wer den op last van den keizer aan hunne bestemming onttrokken. Ziedaar het lot van een land, dat zich overgaf aan het gezag van één manNimmer hoop ik de smart te moeten beleven dat het land op nieuw in handen valt van mannen die het zoo slecht hebben gediend Gambetta voegde er een woord of wat bij. ’t Was altijd de taktiek van ’t keizerrijk: verdeel en heersch! Dat was ook thans de bedoeling van Routiers be wering, maar de Vergadering zou zich niet in den val laten lokken. Hij nam zijn deel aan de ver antwoordelijkheid voor hetgeen na 4 September is gebeurdgaarne op zich maar daarover te spre ken kwam nu niet te pas 4 September was nu niet aan de ordeen men moest voorzigtig zijn de toestanden niet verwarren en de gevolgen van de keizerlijke nalatenschap niet vermengen met de eigen daden der regering van 4 September. Wat deze laatste betrefthebben hij en zijne ambtge- nooten het onderzoek niet te vreezen maar voor het keizerrijk zal het verpletterend zijn. Er is maar eene mogelijkheid, óf gij hadt wapenen, en waarom dan die overhaaste en kostbare aankoopen? of gij hadt ze niet. en dan zijt gij een verrader, die In of omstreeks 1826 kwam een arme draaijers- gezelMuhle genoemd blootsvoets en met een ransel op den rug, in den Elzas in het dorp, waar de heeren Weil en Boulron een machinefabriek hadden. Hij vroeg daar om werk, maar omdat hij er zoo haveloos uitzag, wees de heer Weil hem af. Hij ging droevig heen maar werd na eenige oogenblikken door den fabrikant teruggeroepen. «Zeg eens vriendje, wat is dat voor een hoed, dien gij op uw hoofd hebt?” «Dat is een houten hoed, mijnheer.” «Een houten hoed? waar hebt ge hem gekocht?’” Ik maakte hem zelf op de draaibank, mijnheer.” Wat? op de draai bank? Maar de hoed is immers ovaal en op de draai bank maakt men niet anders dan ronde voorwer pen.” «Dat is zoomijnheermaar ik ver plaatste ’t middelpunt en draaide dan weer naar ’t mij goeddacht, en zoo kreeg ik mijn ovalen hoed, die mij tevens voor regenscherm dient en waar voor ik geen geld heb behoeven te betalen.” De heer Weil zag in, dat hij te doen had met iemand die de moeite nam om bij zijn werk te denken hij hield Muhle bij zich en verschafte hem werk. Al spoedig kreeg bij aandeel in de fa- briekwinst, werd later onder den naam van Moulm haar eigenaar, en de uitvinder van de excentrische draaimethode; wien eens om zijne haveloosheid de deur werd gewezen, stierf dezer dagen als millionair. Den 25 February verliet de karavaan van Da mascus 4000 man sterk Mekka, en bereikte den 10 Maart het graf van den profeet te Medina. Op dezen togtdie 15 dagen duurde stierven 400 personen aan de cholera. Te Medina waren toen meer dan 5000 pelgrimsonder wie de cholera geduchte verwoestingen had aangerigt. Bij de komst van de karavaan uit Damascus was de ziekte bijna geheel verdwenen, maar zij brak toen weer heftiger uit. Het bijna gelijktijdig vertrek van alle pelgrims uit Mekka wat in vroegere ja- ren niet plaats had bleek voor de gezondheid zeer gevaarlijk te zijn. In het midden van Maart waren er meer dan 20,000 pelgrims tegelijk in Mekka. Gedurende hun verblijf van acht dagen werden 1000 sterfgevallen aangegeven maar het aantal personen, die aan de epidemie in de buiten de stad gelegerde groote karavanen uit Bagdad en Kaïro bezweken is niet bekend. Volgens eene oppervlakkige raming moeten de karavanen der pelgrims in het geheel 20 percent door de epi demie verloren hebben. De gezondheidstoestand De leren zijn liefhebbers van een glas whisky. Dr. Hodges heeft den drank onderzochtdie onder dien naam verkocht wordten bevonden dat zij veelvuldig vervalscht wordt met nafta cayenne-peper en vitriool. Van een fabrikant bestond het product uit cayenne-peper, vitriool, wijngeestblaauwsteen en water. Voor één penny maakte hij vao een emmer water een emmer whisky. Wat de uitwerking van zulk een drank iszegt hij laat zich wel begrijpendeli rium tremens is eene aardigheid in vergelijking van de gevolgen, die het gebruik van dit mengsel moet te weeg brengen. De maagwanden worden weggevreten de hersens gedesorganiseerd en het leven van den gebruiker wanneer hij niet in handen valt van het geregt, wegens de misdaden, in de geestverbijstering, daardoor veroorzaakt, be dreven eindigt gewoonlijk met verlamming of krankzinnigheid. Domme Ierendie dat goed drinken Dan zijn de drinkers in Nederland toch verstandigerdie verwoesten hun welstand met klare jenever en brandewijn. De berigten, die uit Spanje komen, zijn zoo ver ward dat ze regt geven om te besluiten dat het in Spanje nog een warboel is; de ministers willen ook heengaan als de loopende zaken in de beide Kamers zijn afgedaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1