ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN No. 23. 1872. Elfde Jaargang. BUITENLAND. dl 'i DONDE RD AG 6 Junij. I Bolswardsche Courant Het bataljon jagers f ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. over- Dc j ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 40 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 De vreeselijke mare van eene overstrooming veroorzaakt door eéne hoos, heeft in den nacht van 26 Mei de bewoners van de wijken nabij de Moldau in Praag plotseling uit den slaap gerukt. Het was 2 uur in den morgen; onmiddellijk werd alarm geslagen voor de bedreigde huizen en de stormklok bragt de geheele stad op de been. Een gedeelte van de Jozefstad én omliggend? straten stonden weldra onder wateren men vernam al spoedig dat geheel het noordwesten van Boheme was overstroomd. De vallei van den Goldbach,*3 mijlen lang, werd Professor Palmieridie de uitbarsting van den Vesuvius niet beschouwde als een straffe Gods maar door de waarneming dier uitbarsting met de groote werken Gods beter bekend trachtte te wor den wordt thans met eerbewijzen overladen. De studenten van Napels hebben hem een medaille willen aanbieden die hij echter heeft geweigerd met het verzoek om de daarvoor bijeengebragte gelden liever te gebruiken tot onderstand van hen, De paus weigerde om den kardinaal van Hohen- lohe te erkennen als pruissisch gezant. Dat is zeer natuurlijk, zeggen de ilaliaansche bladen, want paus Pius IX is de eerste paus, die den titel van koning heeft aangenomenen daarmee is het niet wel overeen te brengen dat hij een kardinaal alzoo zijn ondergeschikteals gezant van eene vreemde mogendheid zou beschouwen. Kladderadatsch zegt hetzelfde op zijn manier. Op een prentje in dat blad ziet men von Bismarck den paus een glas kardinaal aanbieden, maar de paus weigert met de woorden „dank u dat maken wij zelf”. Sedert zes maanden woonde te Piedicastello, een voorstad van Tarente, een zoogenaamde prins Gio- vanelli de Napoli. Deze woonde eiken dag in den Dom drie missen'bij, biechtte tweemalen ’s weeks en bragt het grootste gedeelte van zijn dag door met het lezen van godsdienstige werken. Met de weinige bekenden, die hij allengs kreeg, een geloo- vig advokaat en eenige geestelijken, sprak hij som tijds over zijn correspondentie met den paus en met prins Girgenti. Als dezen stelde hij aan een zijner vrienden een doortrekkenden chevalier d’in dustrie op het station voor, liet missen lezen gaf menig goudstuk aan de armen en begon ten laatste te gewagen van een erfenis van vier millioen, die hij ten behoeve der kerk wilde aanwenden. Ein delijk moest hij zijn goede vrienden te Tarente in vertrouwen mededeelen, dat hij tengevolge van die erfeniswegens betaling van zijn advokaat voor schotten enz.in oogenblikkelijke ongelegenheid was. Drie dagen lang beantwoordde hij alle aan biedingen welke by van verschillende zijden ont ving, met vorstelijken trots, eindelijk echter liet hij zich bewegen om 40,000 fres. in goud aan te ne men; waarop hij uit Tarente vertrokken is zonder een spoor van zich achter te laten. Zijn secretaris was met de koffers verdwenen. De advokaat in formeerde zich bij het geregtshof te Napels naar prins Giovanelli en kreeg, toen hij diens photogra phic zien lietten antwoord dat de itahaansche justitie sedert vijf jaar lang dien gaauwdief in het oog hield. geheel verwoest. Honderdduizenden hopstaken dre ven her- en derwaarts; alle hopvelden, alle voorraad schuren, alle korenlanden zijn vernield, alle brug gen weggeslagen, alle huizen ingestort,een aantal personen en zeer veel vee omgekomen. Het hoofdgebouw van den westerspoorweg is groó- tcndeels verwoest; de spoorwegbruggen te Editz en Mokropek zijn door den stroom medegevoerd. Het meer van Holauwkab heeft zijne dijken gebroken en zijne wateren met onweerstaanbare kracht op de stad Rokirau geworpendie groolendeels onder water staat. Te Harzovie zijn groote huizen door de golven medegesleept. In vele dorpen zijn de bewoners op de daken gevlugt. Bijna overal, waar de overstooming plot seling was zooals te Raconiek Beraun Dobri- chewich enz.hebben velen het leven verloren. In den omtrek van Karlstein staan letterlijk alle dorpen onder watereen dorp Praskoles is ge heel verdwenen, bewoners en vee zijn verdronken. Een gedeelte van het station van Busclitichrard met alle baanwachterswoningen op de lijn is weg geslagen; omtrent het lot van 25 spoorweg beambten is niets bekend. Ónmogelijk is het nog den geheelen omvang der ramp te overzien. Het water voert eene ontzaggelijke menigte blyfseleti aan van allerlei aard ook dieren, rivier heeft de dubbele breedtehet water stond des middags 115 en teöuur 106 duim boven het gewone peil. Ten einde in de behoefte van de vele slagtoffers te voorzien worden overal inza melingen gehouden; de overheid wedijvert met de particulieren om hulp te verleenen. De keizer van Oostenrijk schonk 10,000 fl. uit zijn eigen beurs. Er was veel vrees dat de gezondheidstoestand door den terugkeer der bedevaartgangers uit Mekka, op een tijdstip dat de cholera in het Heilige Land heerschtezeer in gevaar zou worden gebragt. De egyptische regering heeft echter de voorschriften van den internationalen gezondheidsraad zoo onbe krompen mogelijk in toepassing gebragtzij heeft te El-Weïg, op egyptisch grondgebied, halverwege tusschen Djeddah en Suez', een uitgebreid quaran- taine-station opgerigt, waar al de bedevaartgangers, die den weg naar Egypte namen verpligt waren 10, 15 of 20 dagen te verblijven. De egyptische regering verdient Imogen lof voor 'dezen maatregel, wijl, zooals bekend is, de cholera onder de bede vaartgangers nog ernstig heeft gewoed en 10 pet. van hen zijn omgekomen. Te El-Weïgaan de uiterste grens tusschen Egypte en Arabië, moesten allen zich zuiveren. De voortbrengselen, langs de zeezijde uit Djeddah aangebragtwaren evenzeer aan de quarantaine onderworpen. Europa is dus, dank zij de maatregelen der egyptische regering, aan een ernstig gevaar van besmetting ontsnapt. Jeddo, hoofdstad van Japan, verloor door een brand 17 regeringsgebouwen, 60 tempels, 4752 woon- en pakhuizen; in t geheel 5119 gebouwen. In 41 straten zijn 20,272 menschen van huisvesting beroofd De schade wordt begroot op 1,514,900 dollars; 8 per sonen werden gedood, 67 gewond, t Is toch wel aardig, dat men uit die verre oorden alles zoo pre cies weet; heeft een ramp op minder verren afstand plaats, dan kan men onmogelijk den geheelen om vang daarvan zoo juist overzien. wier woningen verbrand zijn. Het geologisch ge nootschap te Londen heeft hem een gouden me daille gezonden die hij wel niet zal kunnen wei geren. De gemeenteraad van Napels, waarvan Pal mieri lid isheeft besloten hem een adres van dankbetuiging te zenden voor de groote diensten die hij aan de wetenschap en daardoor aan de menschheid bewees. In spaansche dagbladen kan men lezen Don Carlos werd in het gevecht bij Orosqueita aan de hand gewond tengevolge waarvan hij zijn paard niet meer kon besturen. Hij viel brak een arm, kreeg een ernstige kwetsuur aan 't hoofd en, over leed weinige dagen later aan eene wond- of her senkoorts. ’t Staat ieder vrij, dit berigt voor waarheid aan te nemen of niet, schoon 't door meer dan één blad vermeld wordt. Met den opstand is 't nog niet afgeloopen. In den avond van 25 Mei bemerkten spaansche schild wachten eene bendedie gekautonneerd had in de Sierra de Urquioia en op weg was naar Du rango. Het bataljon jagers van Arapiles trok ter stond uit en den vijand te gemoet, terwijl de staf officieren heen en weder galoppeerden over den grooten weg van Durango naar Magnaria. De bende echter naderde niet, maar twee ruiters vertoonden zich plotseling in een bogt van den weghet was Cuevilas met een adjudant, die verzocht den kolo nel Ybarreta te spreken. Na een kort onderhoud met dezen verwijderden de beide ruiters zich en keerden weldra met de geheele bende terughet was een ellendig gekleede, hongerende en door ver- moeijenis uitgeputte hoop, die een allerpijnlijksten indruk maakte. Zij rukte in goede orde op naar eene door de schildwachten afgezette ruimte, waar, volgens een gemaakte afspraak, de wapens werden nedergelegd en de ammunitie afgegeven maar tot niet geringe verbazing der toeschouwers werd de troep vervolgens door het bataljon jagers met mu ziek rondgeleid door de straten van Durango en aan de andere zijde der stad gekomen, kreeg ieder verlof om te gaan waar hij wilde. Cuevilas zelf en de dikke pastoor met een roode baret, die naast hem het bevel voerdekregen hetzelfde verlof en de eersten die vóór den opstand ridmeester bij de kavallerie was behoudt dezen rang. Serrano keurde een en ander goed en beval, dat men dit voorbeeld zou volgen; hij rekende op deze wijze de onderwerping van alle opstandelingen te verkrijgen. Intusscben kwamen niet meer dan een zeventigtal de wapenen afleggen en de maarschalk kreeg berigt, dat de overige benden nog geen plan hadden ook alzoo te doen. Serrano maakte nu bij proclamatie bekend dat ieder nog drie dagen tijd had om zich te onderwerpen en wie ’t niet deed en in zijne handen viel, zou voor een krijgs raad teregt staan. Dit hielp zooveel dat den 28 Mei de bende van den beruchten pastoor Sierra ook hare onderwerping kwam aanbieden en de overige benden van Biscaye insgelijks de wapens nederlegden. ’t Is nog met zeker, dat de regering volkomen genoegen neemt met deze handelwijze van Serrano.,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1